معرفی کتاب “استانداردهای خدمات کتابخانه ای برای نابینایان”

استانداردهای خدمات کتابخانه‌ای برای نابینایان

محمد نوری/ دفتر فرهنگ معلولین

خانم شیرین تعاونی (خالقی) دبیر کمیته استاندارهای خدمات کتابخانه‌ای برای نابینایان، به منظور اطلاع‌رسانی و توسعه استانداردها و ضوابط مربوط به عرضه خدمات به نابینایان در کتابخانه ها، چند کشور را مطالعه و پس از استخراج استانداردهای آنها کتابی با مشخصات زیر تألیف و منتشر کرده است:
استانداردهای ملی خدمات کتابخانه‌ای برای نابینایان، شیرین تعاونی (خالقی) تهران، دبیرخانه هیئت امنای کتابخانه‌های عمومی کشور، 1379، 161ص.
این کتاب نخست مقدمه تفصیلی و تعاریف اصطلاحات را آورده سپس در نه فصل، 9 استاندارد مربوط به خدمات کتابخانه‌ای به نابینایان را توضیح داده است. سپس نه پیوست مرتبط به همین موضوع را در آخر کتاب آورده است. مقدمه شامل مباحثی درباره ضرورت ارائه خدمات کتابخانه‌ای به نابینایان و لزوم رعایت استانداردها در این زمینه، تأثیر رعایت استانداردهای کتابخانه‌ای در دسترس نابینایان به منابع و موفقیت‌های علمی آنها، شیوه دسترسی به استانداردها و اعضای کمیته ملی استانداردهای خدمات کتابخانه‌ای برای نابینایان است.
آنگاه یازده اصطلاح مثل کتابخانه مادر، انتشارات گویا و خدمات کتابخانه‌ای به نابینایان را توضیح می‌دهد.
اما سرفصل‌های نه گانه عبارت‌اند از: هدف و وظایف خدمات کتابخانه‌ای، سازمان و مدیریت، نیروی انسانی، کاربران؛ مجموعه‌های کتابخانه‌ای شامل کتب بریل و کتب گویا و کتب درشت؛ چگونگی خدمات‌دهی به نابینایان؛ ساختمان؛ تجهیزات و یار ابزارهای مطالعه؛ تبلیغ و ترویج.
اما پیوست‌های این کتاب عبارت‌اند از: آمار نابینایان ایران؛ سطوح کتابداری؛ کتابخانه‌های نابینایی؛ خدمات کتابخانه‌ای؛ ضبط کتاب گویا؛ خدمات‌دهی در کتابخانه کنگره؛ قانون تبعیض در بریتانیا؛ فراهم‌سازی امکانات به توصیه سازمان ملل.
این کتاب برای نابینایان اعم از کودکان، جوانان، دانشجویان، سالمندان جهت آشنا شدن با حقوقشان ضروری است نیز برای کتابداران و تشکل‌هایی که درصدد ارائه خدمات فرهنگی هستند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.