معرفی چند کتاب درباره رودکی شاعر روشندل

معرفی چند کتاب درباره رودکی شاعر روشندل

محمد نوری/ دفتر فرهنگ معلولین

یک بیت پرنیان
مؤسسه فرهنگی اکو، مقالات پژوهشگران تاجیک پیرامون زندگی و آثار رودکی را جمع‌آوری و در یک جلد کتاب با مشخصات زیر منتشر کرده است:
یک بیت پرنیان: مجموعه مقالات پژوهشگران تاجیک پیرامون احوال و آثار رودکی، به کوشش شاه منصور خواجه اف، ویرایش زهرا اصلانی، مقدمه محمدمهدی مظاهری و مقدمه نعمت‌الله امامزاده، تهران، مؤسسه فرهنگی اکو، 1396، 528ص.
این کتاب شامل حدود چهل مقاله است که بعضی از آنها اینگونه‌اند:
قبر رودکی در روستای رودک، وزن آثار رودکی، روند زندگی رودکی، رودکی و وزیر جیهانی، آرایه‌های شعر رودکی، قطعه سرایی رودکی، بیت پرنیان یا مرامنامه رودکی، معاصران رودکی، اشعار رودکی به عربی، رودکی در ممالک غرب، بزرگداشت انسان در اشعار رودکی، نقش صدرالدین عینی در شناخت رودکی، رودکی در تاریخ بیهق.

     

دیوان ابوعبدالله رودکی
مؤسسه فرهنگی اکو که یک سازمان منطقه‌ای است در سال‌های اخیر چند اثر درباره رودکی منتشر کرده است. کتاب حاضر شامل مقدمه رئیس اکو، حجت‌الله ایوبی و یک پیشگفتار مفصل درباره رودکی و شعر او به قلم قادر رستم است که توسط شاه منصور شاه میرزا به فارسی ترجمه شده است. اشعار رودکی در این اثر همراه با توضیحات به کوشش قادر رستم به چاپ سپرده شده است:
دیوان ابوعبدالله جعفر بن محمد ابن حکیم ابن عبدالرحمان ابن آدم سمرقندی رودکی، تهیه و تصحیح و پیشگفتار و تعلیقات قادر رستم، زیرنظر صفرعبدالله؛ برگردان شاه منصور شاه‌میرزا، زیرنظر حسن انوشه، تهران، مؤسسه فرهنگی اکو، 1391، 196ص.
این کتاب شامل مقدمه‌ای از حجت الله ایوبی با عنوان «رودکی رفت و ماند حکمت وی»؛ پیشگفتار مفصل درباره شعر و ابیات رودکی از قادر رستم، آنگاه متن کتاب شامل قصیده و غزل؛ رباعیات؛ ابیات پراکنده؛ ابیات بازمانده از مثنوی‌ها است.
بعد از آن مطلبی با عنوان ابیات دیگران که به نام رودکی ضبط شده آمده و در ادامه توضیحات ابیات آمده است.

     

نسیمی از نجارا
مؤسسه فرهنگی اکو، مجموعه اشعار ابوعبدالله جعفر بن محمد رودکی (درگذشت 329ق) را به سه زبان فارسی، انگلیسی و روسی در یک جلد کتاب با این مشخصات منتشر کرده است:
نسیمی از نجارا: گزیده اشعار رودکی، زیرنظر امیراسماعیل آذر، مقدمه حجت الله ایوبی، ترجمه انگلیسی نسرتن نصرت آزادگان، جمع‌آوری اشعار روسی ایرنا زمانی، برگردان سیریلیک تاجیکی شاه منصور شاه میرزا، تهران، انتشارات سخن با همکاری اکو، 1389، 169 + 79ص.
این کتاب با قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه و تصاویر زیبا عرضه شده و نیز دارای مقدمه‌های انگلیسی و روسی است.

     

رودکی سرآمد شاعران فارسی
به مناسبت سال رودکی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد و خانه کتاب مجموعه را فراهم ساختند که شامل حدود سی مقاله از استادان ادبیات ایرانی است. این مجموعه با این مشخصات منتشر شده است:
رودکی سرآمد شاعران فارسی: مجموعه مقالات به مناسبت سال رودکی، به کوشش منوچهر اکبری، تهران، خانه کتاب، چاپ اول: 1387، 543ص.
چاپ دوم: 1388.
این مجموعه دارای مقالاتی است که بعضی از آنها اینگونه‌اند:
خدا در اندیشه رودکی؛ رودکی در دایرةالمعارف‌های جهان؛ تحلیل روان‌شناختی نشاط در شعر رودکی؛ طنز در شعر رودکی؛ واژ‌ه‌های فرهنگ‌ساز؛ گزیده کتابشناسی رودکی؛ تشبیه و استعاره در اشعار رودکی؛ قصیده بوی حوی مولیان؛ اغراض شعر رودکی؛ مقایسه رودکی و سعدی؛ تأثیر قرآن بر رودکی، سهم تاجیکان در رودکی شناسی.

     

رودکی: روزگار و آثار
عبدالرحمان طاهرجان اف (متولد 1907م) تحقیقات جدیدی درباره ابوعبدالله جعفر بن محمد رودکی سمرقندی مشهور به رودکی (230-240 -321ش) انجام داده و کتابی درباره رودکی تألیف منتشر کرده است. این کتاب توسط میرزا ملااحمد به فارسی برگردان شده با مشخصات زیر در ایران منتشر شده است:
رودکی: روزگار و آثار، عبدالرحمان طاهرجان اف، ترجمه میرزا ملااحمد، تهران، امیرکبیر، چاپ اول 1386، 188ص. چاپ دوم: 1390.
این کتاب شامل چهار فصل است: فصل اول (حیات رودکی) به اسم، کنیه، سال تولد و سال وفات، دوره اول زندگانی‌اش و دوره همکاری با سامانیان و حضورش در دربار سامانی می‌پردازد.
فصل دوم (کوری رودکی)، نویسنده دو دیدگاه درباره رودکی را به تفصیل بررسی کرده است. یک دیدگاه که معتقد است او را کور کرده‌اند و دیدگاه که معتقد است کور مادرزاد بوده است. نویسنده رأی کورزاد را قبول دارد و شواهد و ادله آن را مفصل آورده است.
فصل سوم (افسانه قرمطی بودن) نویسنده سعی کرده به این پرسش که آیا رودکی قرمطی بوده؟ پاسخ دهد.
فصل چهار درباره آثار و اشعاری است که از رودکی باقی‌مانده است.

     

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *