معرفی کتاب “مراقبت از معلولان و سالمندان”

مراقبت از معلولان و سالمندان

محمد نوری/ دفتر فرهنگ معلولین

کتابی در سال 1380 به فارسی برگردان و منتشر شده که مأخذشناسی و چکیده آن تقدیم می‌گردد:
مراقبت از معلولان و سالمندان، جنی راجرز، ترجمه لیلی کشوادی، تهران، نشر گستره، 1380، 248ص.
عنوان آن به انگلیسی Caring for people، نوشته Jennifer Rogers است. خانم راجرز در رشته خدمات اجتماعی تحصیل کرد و مدتی در دانشگاه آزاد، در رشته پرستاری فعالیت کرد. ولی سال‌هایی از عمرش را در بی‌بی‌سی خدمت کرده است. این کتاب تجارب او در زمینه پرستاری و نگهداری از سالمندان و معلولین است. البته فقط تجارب او در غرب را بیان می‌کند. قطعاً مردم اروپا و آمریکا نیازها و شیوه زندگی و آداب و رسوم متفاوتی دارند و مراقبت و پرستاری از آنها هم بر اساس فرهنگ خودشان است.
این کتاب شامل نه فصل است: فصل اول به ضرورت مراقبت و پرستاری می‌پردازد؛ فصل دوم مراجع یا ارباب رجوع را توضیح می‌دهد و کرامت و شرافت او و چگونگی پاسخگویی به نیازهایش را تبیین می‌کند.
فصل سوم درباره اصول و ضوابط پرستاری و مراقبت است؛ فصل چهارم با عنوان کمک در امور روزانه، نیازهای روزانه یک سالمند یا معلول را توضیح می‌دهد و چگونگی پاسخگویی به این نیازها را بیان می‌کند.
فصل پنجم درباره هنر صحبت کردن و گوش دادن است و رابطه دو طرفه پرستار و سالمند را تجزیه و تحلیل می‌کند. فصل ششم به حوادث اضطراری و اورژانسی و روش کنترل این حوادث را توضیح می‌دهد. بالاخره فصل هفتم درباره مرگ و داغ دیدن است. مرگ را یک ضرورت می‌داند ولی برای آسیب روحی ندیدن لزوماً باید به روش معقول با مرگ برخورد کرد. دو فصل آخر عبارت است: مراقبت از خود یا خود پرستاری و پیشرفت در کار.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.