تمجید مجله فرانسوی از بازی هنرمندان معلول گروه تئاتر پاپیون

تهران (پانا) – گروه تئاتر پاپیون که پیش از این با هنرمندی هنرمندان معلولش در عرصه های داخلی و خارجی تاتر خوش درخشیدند این‌بار با نمایش «صندلی‌ها» نوشته اوژن یونسکو و کارگردانی حسین رحیمی به تهیه‌کنندگی کمپانی آرتستان پاریس در جشنواره تاتر اونیون فرانسه به روی صحنه رفت .
این نمایش که پیش از این در جشنواره های فجر پلاس، بلاروس ، لهستان به روی صحنه رفته بود و موفق به کسب ٣ جایزه بزرگ جشنواره شده بود این‌بار در شهر اونیون و جشنواره‌ایی به همین اسم ، چهارمین روز اجرای بی‌نظیر خود را در سالن تاتر شاپو قوژ به پایان برد . حسین رحیمی که مدت ١٧ سال است با افراد آسیب پذیر اجتماع مانند انواع معلولین و…..به تولید تاتر مشغول است گفت در این‌باره گفت: حدود ١٥٠٠ گروه تاتر از سراسر دنیا در این جشنواره شرکت نموده است که نمایش «صندلی‌ها» با بازی معلولان ذهنی و جسمی حرکتی قرار است در ٨ شب به روی صحنه برود. اجرای این نمایش در مجلات تخصصی تاتر ، روزنامه ها و شبکه های رادیویی بازتابی بینظیر داشته است .
بازتاب اجرای نمایش «صندلی‌ها» کاری از گروه نمایش پاپیون و تهیه‌کنندگی کمپانی آرتستان فرانسه در مجله «قگقد فرانسه» در این شماره خود به نقد نمایش «صندلی‌ها» کاری از گروه نمایش پاپیون پرداخته است. این مجله با تمجید از این نمایش درباره آن نوشت:
«اجرائی بی‌نظیر از بازیگرانی معلول اما هنرمند از ایران به تهیه‌کنندگی کمپانی آرتستان که مدیر آن محمد ایمانی فولادی دانشجوی دکترای تاتر از پاریس است . یکی از معروف‌ترین نمایش‌های یونسکو که در سال ١٩٥١ نوشته شده، و روایت یک زوج پیر در مقابل مهمان‌های خیالی و پنهان است،که توسط گروهی ایرانی در سالن شاپوقوژ به روی صحنه میرود. بازیگران این نمایش بسیار باهوش ، فعال و استثنایی هستند. بازیگرانی که از لحاظ فیزیکی و ذهنی دچار نارسائی‌ها و مشکلات خاص هستند.کمپانی آرتستان در سال ٢٠١٦ تأسیس شده که نگاهی فرامرزی و انسانی به هنر دارد. این نمایش را به هیچ وجه از دست ندهید چرا که پنجره‌ای تمام واقعی به هستی امروز بشر است . بازیگران این نمایش بر خلاف محدودیت های جسمی و ذهنی فراتر از انتظار ظاهر میشوند و انرژی، ریتم و تلاش فوق العاده‌ایی بر روی صحنه دارند. این بازیگران با هدایت درست کارگردان زیرک خود گاهی با خنده های ساتیریک مانند دلقک های ژاک لوکوک تماشاگر را مبهوت توانایی خود میکنند. اجرائی توانمند و پرقدرت که نباید آنرا از دست داد.»
در این نمایش مهران قندهاری ، شیرین ایزی و یحیی توسلی بازیگر این نمایش هستند که سعید حسنلو مدیریت گروه و مشاوره کارگردان را بر عهده دارد.

منبع: خبرگزاری پانا، 6 مرداد 1397

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.