رونمایی از کتاب ثمینه باغچه‌بان و نشست جمعی از نخبگان ناشنوا

رونمایی از کتاب ثمینه باغچه‌بان
و نشست جمعی از نخبگان ناشنوا

چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397 (پانزده شعبان 1439) ساعت 9 تا 11 صبح به مناسبت میلاد حضرت قائم عجل اللّه تعالی الفرجه الشریف و روز معلم جمعی از ناشنوایان و مدیران تشکل‌های معلولان در دفتر فرهنگ معلولین قم تجمع کردند. هدف رونمایی از کتابی درباره ثمینه باغچه‌بان تألیف آقایان رضا محمودی و محمد نوری بود که برای اولین بار تألیف و توسط انتشارات توانمندان با همکاری دفتر فرهنگ معلولین منتشر شده است. نیز درباره فرهنگ مکتوب و کتاب بحث و هم‌اندیشی شد.
شرکت کنندگان و سخنرانان تأکید کردند که چهره‌های بزرگ فرهنگی که با تلاش‌های خود فرهنگ ملی و دینی ما را ساخته‌اند برگردن ایران و ایرانیان حق دارند و لازم است با تکریم و تقدیر از آنان وظیفه خود را به انجام رسانیم. خانواده باغچه‌بان چند دهه برای ناشنوایان و برای فرهنگ ایران زحمت‌های بسیار تحمل کردند و ضروری است نسل جدید با خدمات و تلاش‌های آنان آشنا باشد.
همچنین سخنرانان کتاب و کتاب‌خوانی و افزایش آگاهی و دانش و تجربه در جامعه هدف را از ضرورت‌های این دوره دانستند و خواستار افزایش تألیف و تولید محصولات فرهنگی شدند. از مسئولین فرهنگی کشور هم ضمن تشکر خواستند تا زمینه‌های تحقق این ضرورت را فراهم آورند.
در ادامه به هنرمندان و نویسندگان ناشنوا آقایان اسلام یزدانی، حمیدرضا محترم و خانم‌ها ژاله مستعد، زینب نوری، آمنه اسکویی، فاطمه خورشیدی و محبوبه سادات میرابوطالبی لوح تقدیر از طرف دفتر فرهنگ معلولین تقدیم شد.
شرکت‌کنندگان در پایان با عکس جمعی و دعا برای ظهور آقا امام زمان عجل اللّه تعالی الفرجه الشریف جلسه را به پایان رساندند و از حمایت‌های حجت الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی نماینده آیت اللّه العظمی سید علی سیستانی تشکر و قدردانی نمودند.

ثمینه باغچه بان: خادم فرهنگ و جامعه، رضا محمودی و محمد نوری، توانمندان، 1396، 256 ص.

این مراسم به دعوت دفتر فرهنگ معلولین در شهر قم ساعت 9 تا 12 صبح برگزار گردید. مدیریت این نشست بر عهده استاد رضا محمودی و محمد نوری بود و خلاصه‌ای از مباحث ارائه شده تقدیم می‌گردد:
محمد نوری مدیر دفتر فرهنگ معلولین ضمن خیر مقدم گفت هر سال در این روز سعی می‌کنیم نشستی داشته باشیم البته با الهام گرفتن از سیره ائمه علیهم السلام مراسمی با هزینه اندک و با قناعت و بدون اسراف ولی مؤثر و پر بار. در سال 1392 در این روز همایش بزرگداشت از معلمان بازنشسته معلولین به ویژه ناشنوایان و نابینایان را داشتیم و با تجمع حدود سیصد معلم بازنشسته استثنایی از شهرهای مختلف، جناب آقای شهرستانی به هشتاد نفر آنان هدیه دادند و از آنان با شور و حرارت خاص تقدیر و تشکر گردید. امسال هم در نظر هست ابتدا بحث‌ها و اشعار حضار عزیز را بشنویم و از تجارب برخی نخبگان ناشنوا در زمینه کتاب و مطالعه استفاده کنیم.
رضا محمودی: از ثمینه خانم که من شاگرد او و اساساً شاگرد این خانواده بوده و هستم شروع می‌کنم، خدمات فرهنگی و اجتماعی بزرگی به جامعه ناشنوایی و فرهنگ ایران زمین داشته که اگر همه آنها را بخواهیم گزارش دهیم مثنوی هفتاد من خواهد شد. متأسفانه نسل جدید و جوانان از این چهره‌های بزرگ و خدوم خبر ندارند و با خدمات آنها آشنا نیستند. اینجانب با هدف الگوسازی و آشنایی مردم و جوانان از دفتر فرهنگ معلولین و مدیر پر تلاش آن خواستم این وظیفه را تحقق بخشند و ایشان هم به خوبی این نشست را سامان‌دهی کرد.
این کتاب توسط چند تن از اعضای خانواده باغچه‌بان دیده و ملاحظه شده و اشکالات گفته شده و پس از اصلاحات این آثار به چاپ رسیده است. خود ثمینه خانم که به رغم کهولت سن و از خواهرشان پروانه خانم که ایشان هم مسن هستند کتاب را به دقت مطالعه کردند و مشکلات را نوشتند و همچنین نوه‌های مرحوم باغچه‌بان یعنی مریم خانم دختر ثمینه‌ خانم و مرجان خانم دختر پروانه خانم کمک کرده و آنها هم مطالعه کردند و نظرهای خوبی دادند. در مجموع کتاب خوبی شده و از همه عزیزان ناشنوا در همه شهرها استدعا می‌نمایم این کتاب را مطالعه و مطالعه آن را به دیگران هم توصیه کنند. از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم استدعا می‌کنم مساعدت کنند این کتاب در تیراژ وسیع منتشر گردد و در اختیار همگان قرار گیرد.
در ادامه آقای اسلام یزدانی شاعر ناشنوا شعری درباره امام زمان(عج) با زبان اشاره خواند و خانم ایشان آن شعر را با صدا همزمان تلفظ کرد. ایشان تاکنون چند کتاب شعر منتشر کرده است و ساکن تبریز است.
سپس آقای دیباجی مدیرعامل موسسه رعد فاطمیه قم درباره اهمیت اینگونه نشست‌ها و تأثیر آن سخن گفت و در ادامه حجت الاسلام رفعتی مدیر مؤسسه آوای علم و ایمان ویژه آموزش زبان اشاره سخنرانی کرد. پس از او آقای یوسفی مفید سخن گفت. ایشان مدیر مؤسسه حمایت از حقوق معلولین است و درباره حقوق علمی و معنوی این قشر نکاتی را مطرح کرد. خانم میرابوطالبی داستان نویس از قم نیز سخن گفت. نیز آقای محترم ناشنوای شیرازی درباره اهمیت کتاب و مطالعه نکات خوبی بیان نمود. بخش بعدی جلسه رونمایی از کتاب ثمینه بود که دسته جمعی انجام گرفت و در پایان تقدیرنامه تقدیم شد تا تقدیری از زحمات فعالان این نشست باشد.
اسامی شرکت کنندگان: اسلام یزدانی ؛ آمنه اسکوئی اصل ؛ تقی یوسفی مفید ؛ حامد کاهری طجر ؛ حمیدرضا محترم ؛ رضا محمودی ؛ روناک منصوری ؛ زینب نوری ؛ ژاله مستعد ؛ سید محمد دیباجی ؛ سید محمدرضا لاجوردی ؛ علی فرکی ؛ فاطمه خورشیدی ؛ محبوبه سادات میرابوطالبی ؛ ناصر خانزاده.

          

          

          

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *