کمپین، یک الگوی صحیح مطالبه گری

به بهانه جشن ملی پیروزی کمپین پیگیری تصویب لایحه حقوق افراد دارای معلولیت
کمپین، یک الگوی صحیح مطالبه گری

یادداشتی به قلم علی پروین، معلول کرمانشاهی با موضوع افراد دارای معلولیت، مطالبات و موانع

معلول به کسی گفته میشود که نقص های طولانی حسی، فکری و فیزیکی داشته باشه به نحوی که استقلال کمتر و وابستگی بیشتر داشته باشه به طور میانگین ده تا ۱۵ درصد جمعیت جهان را افراد دارای معلولیت تشکیل می دهند که به بزرگترین اقلیت اجتماعی معروف هستند اما در ایران علی رغم صراحت قانون برای سرشماری افراد دارای معلولیت در سرشماری های نفوس و مسکن تا کنون حتی یکبار هم سوالی راجع به این قشر از جامعه طراحی نشده ولی با استناد به داده های آماری سازمان بهزیستی به عنوان حامی افراد معلول ۱۱ درصد از جمعیت کشور معلول هستند.
معلولیت ها معمولا ریشه در بیماری ها نظیر بیماری های ژنتیکی دارند یا ریشه در حوادث نظیر تصادف و جنگ های بین دولت ها. اما افراد دارای معلولیت برای گذراندن زندگی روزمره با موانعی مواجه هستند از جمله این موانع می توان به موانعی مانند تحصیل، درمان، اشتغال، مناسب سازی و… اشاره کرد.
سال ۸۳ نمایندگان مجلس شورای اسلامی قانونی تحت عنوان قانون جامع حمایت از حقوق معلولین تصویب کردند اما به دلیل ضعف در ضمانت اجرا و تخصیص بار مالی مشخص در بودجه سالیانه این قانون به طور کامل پاسخگوی مطالبات جامعه هدف نبود.
سال ۹۴ هیات دولت لایحه ای با هدف اصلاح قانون مذکور تدوین، تصویب و به مجلس ابلاغ کرد. اما نمایندگان مجلس رای به تصویب لایحه ندادند.
سال ۹۵ یک حرکت خودجوش تحت عنوان کمپین پیگیری تصویب لایحه حقوق افراد دارای معلولیت شکل گرفت بانی کمپین افراد دارای معلولیت بودند و هیچ نهاد و تشکلی حامی کمپین نبود.
نحوه فعالیت کمپین اینگونه بود که بانیان کمپین اقدام به تهیه طومار کردند و با مراجعه به اماکن عمومی پر مخاطب و پر تردد نظیر دانشگاه ها اقدام به اخذ امضا از مراجعین می کردند و طومار کمپین در سراسر کشور به دفاتر نمایندگان مجلس تحویل داده شد.
نماینده های مجلس هم طومار را به دفتر رئیس مجلس شورای اسلامی رساندند تا سرانجام در دی ماه ۹۶ لایحه در مجلس مطرح و تصویب شده و به شورای نگهبان تحویل شد. شورای نگهبان ایراداتی وارد کرد. مجلس مجددا لایحه را در دستورکار قرار داد، ایرادات شورای نگهبان را بررسی و برطرف کرد. شورای نگهبان هم در فروردین ۹۷ لایحه را تایید نهایی و به مجلس ابلاغ کرد.
طی روزهای آتی لایحه از طرف مجلس جهت اجرا به دولت ابلاغ می شود. به همین خاطر در تاریخ #۶اردیبهشت #جشن_پیروزی کمپین به عنوان یک حرکت خودجوش در سراسر کشور برگزار خواهد شد.
اما امروز که فعالیت های کمپین نتیجه بخش بوده و نتیجه مطلوب به دست آمده، ذکر نکاتی را لازم می دانم:
اول اینکه کمپین هیچ حامی مالی و اداری نداشته و هیچ نهاد و تشکلی متولی کمپین نبوده و صرفا افراد دارای معلولیت به صورت خودجوش بانی کمپین بودند و کمپین را تا امروز مدیریت کرده اند.
دوم رسانه ها باید از این پس وارد کار شوند و از این کمپین به عنوان یک الگوی صحیح مطالبه گری به جامعه گزارش بدهند و عنوان کنند که کمپین در راستای قانون اساسی و قوانین رایج کشور به مطالبه گری روی آورده و مطالبات جامعه هدف جز قانون مبنای دیگری نداشته.
سوم اینکه رسانه هایی که خواهان همکاری افراد معلول هستند به جای نگاه خاص و در چارچوب اهداف خاص خود به تغییر رویکرد و تغییر نگاه روی بیاورند و نگاهشان به فرد معلول صرفا نگاه خاص نباشد و نوع نگاهشان به نحوی باشد که بیانگر دغدغه ها و مطالبات فرد دارای معلولیت باشد به نحوی که پیگیر باشند از سوی مدیران کشور مطالبات این قشر برطرف شود نه اینکه برای یک موضوع یا مناسبتی خاص و برای چند دقیقه یا برای بازی با احساسات مردم و افراد دارای معلولیت از یک فرد دارای معلولیت تقاضای همکاری کنند.
سخنی هم با مدیران کشور دارم، خوب است که مدیران کشور توجه داشته باشند امروز که افراد دارای معلولیت این حرکت خودجوش یعنی کمپین را به نتیجه دلخواه رسانده اند و از حداقل امکانات بیشترین بهره را برده اند به مساعدت شما نیاز دارند.
اولین گامی که مدیران و متولیان در سطح کشور می توانند بردارند این هست که پیش قدم شوند تا نگاه نادرست و باور نادرستی که نسبت به افراد دارای معلولیت در جامعه ایجاد شده تغییر کند. نگاهشان به افراد دارای معلولیت بر مبنای ترحم نباشد، نگاه بر مبنای واقعیت های افراد دارای معلولیت و برمبنای رفع موانع و تحقق مطالبات این قشر باشد. به نحوی که موانع مطالبه گری این قشر برطرف شود و اگر امکان رفع موانع افراد دارای معلولیت برای مدیران فراهم نیست با رفتار وعملکرد خود به سدی بر سر راه تحقق مطالبات افراد دارای معلولیت تبدیل نشوند و افراد دارای معلولیت را از پیگیری مطالباتشان مایوس نکنند.

منبع: کانال کمپین پیگیری تصویب لایحه حقوق افراد دارای معلولیت، 2 اردیبهشت 1397

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.