جلسه شورای هماهنگی تشکل‌های معلولان استان قم در انجمن روشندلان جوان

جلسه شورای هماهنگی تشکل‌های معلولان استان قم در دفتر انجمن روشندلان جوان

13 اسفند 1396 جلسه شورای هماهنگی تشکل‌های معلولان استان قم در دفتر انجمن روشندلان جوان قم به مدیریت علیرضا کهندانی برگزار شد.
در این جلسه آقایان سید مرتضی لاجوردی و سید محمد رضا لاجوردی(کانون ناشنوایان قم)، ناصر خانزاده(موسسه ناشنوایان وفادارن کربلا)، علیرضا کهندانی(انجمن روشندلان جوان)، تقی یوسفی‌مفید(موسسه حامیان حقوق معلولان)، مجید شکوری(انجمن ضایعه نخاعی)، مسعود باقری(کانون جلوه امید نابینایان)، محمد حسن قنبری(انجمن مراکز توانبخشی استان قم)، علی‌ نوری و محمد نوری(دفتر فرهنگ معلولین) حضور داشتند.
ابتدا آقای شکوری بحث کرد که: لازم است زودتر شماره حساب شورا را به آقای سلیقه ریاست بهزیستی معرفی کنیم تا مبلغی اخذ شود و اگر پنج تا ده میلیون پرداخت شد این مبلغ اولویت دارد به خود NGOها تخصیص یابد.
نوری: به نظر می‌رسد صحیح نیست از بهزیستی مبلغ جزئی گرفته شود. تجربه‌ای که توان‌بخشی‌ها در ایران دارند مهم است. آنها مشکلات بودجه خود را زیربنایی و اساسی حل کردند، NGOها هم لازم است اساسی مشکل را رفع کنند. یعنی تشکیلاتی تعریف کنند سپس برنامه کاری ارائه کنند و در مرحله بعد درخواست بودجه کنند. اینکه مبلغ جزئی از بهزیستی گرفته شود، یعنی مُسکِن یعنی ریشه‌ای درمان نشود بلکه مدتی ساکت شود ولی دوباره درد و رنج شروع خواهد شد.
نکته دیگر اینکه هرکسی قول می‌دهد و مسئولیتی را قبول می‌کند باید وقت بگذارد و بیاید. معنا ندارد رئیس تشکل و انجمنی بگوید کار دارم و نمی‌آیم. همه کار دارند مگر همه بیکارند و فقط یک نفر کار دارد و این توهین به جمع است.
قنبری: مراکز توان‌بخشی در دهه هفتاد از طریق خصوصی‌سازی وارد شدند و بودجه گرفتند یعنی به عنوان یک تشکیلات خصوصی مجوز گرفتند و آمدند و اعلام کردند ما کوشش می‌کنیم مشکلات دولت را در زمینه شبانه‌روزی‌ها و نیازمندی‌های مردم رفع کنیم و بودجه‌ای هم می‌گیریم و دولت پذیرفت مساعده و یارانه بدهد یعنی درصدی دولت بدهد و درصدی هم خود مردم بدهند.
یوسفی‌مفید: بحث مهم تنظیم اساسنامه شورای هماهنگی است.
نوری: بله اساسنامه مهم‌ترین کار ما است و اگر بخواهیم یک تشکل قوی باشیم و از دولت یارانه بگیریم باید ابتدا اساسنامه و ساختار تشکیلات را درست کرد و در قدم بعد برنامه کاری را درست کرد.
شکوری: من اساسنامه را خوانده‌ام و فقط بر مقدمه اشکال دارم.
باقری: آقای دکتر رضوانی خوانده و اشکالاتش را فرستاده تا بگویم. ایشان معتقد است این متن اصلاً خوب نیست و لازم است بازنویسی شود. زیرا چند اشکال عمده دارد: 1ـ لحن و ادبیات مقدمه خوب نیست و موجب آزار و شقاق می‌شود. 2ـ هیئت مدیره نیاز است ولی به آن اشاره نشده است. 3ـ و موارد دیگر.
نوری: این متن داخلی و برای ایجاد تفاهم داخلی است و هدفم نشر آن در بیرون نبوده است. با این حال آقای رضوانی اگر تجربه خوبی دارند، خوب است یک متن هم ایشان بنویسند و آن متن را مبنای کار قرار دهیم.
یوسفی‌مفید: آقایان کم کاراند و وقت نمی‌گذارید، لازم است همه می‌خواندند و در این جلسه اساسنامه را نهایی می‌کردیم. انشاء الله همه اعضا شورا مطالعه کنند و روز یکشنبه هفته آینده در دفتر آقای قنبری اساسنامه را تمام کنیم.
آقای کهندانی زحمت کشیدند و ناهار با سفره آرایی زیبا تقدیم حاضرین نمودند و همه از ایشان تشکر کردند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.