ضرورت مساعدت به معلولان از طریق اوقاف

ضرورت مساعدت به معلولان از طریق اوقاف
دیدار شورای هماهنگی تشکل های معلولان قم با رئیس اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم

سه شنبه 15 اسفند 1396 شورای هماهنگی تشکل‌های معلولان قم با حجت الاسلام سید اسماعیل حسینی مقدم رئیس اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم دیدار داشت و مذاکرات مهمی در زمینه وقف و معلولیت بیان شد.
ابتدای آقای یوسفی‌ مفید گفت: مراکز مردمی که برای معلولین کار می‌کنند برای هماهنگی در امور و تقسیم کار، تشکلی به نام شورای هماهنگی تشکل‌های معلولان قم تأسیس کرده‌اند.
یکی از اقدامات این شورا ملاقات با مسئولین و معرفی مشکلات معلولین استان قم است. به همین دلیل الان هم خدمت حضرتعالی هستیم. تشکل‌ها هر کدام در حوزه‌ای فعالتی دارند بعضی در توانبخشی، بعضی در ورزش، دیگران در امور فرهنگی یا امور مذهبی و پژوهشی اشتغال دارند. بهتر است هر یک خودشان را معرفی کنند.
مجید شکوری: مدیر انجمن ضایعات نخاعی هستم. ضایعات نخاعی و گردنی در قم دارای مشکلات فراوان هستند که در رأس آنها نداشتن امکانات است. دوم نداشتن محلی برای رسیدگی به مراجعات است. سوم مناسب‌سازی مساجد و اماکن مذهبی و امامزاده‌ها است که 90 درصد فاقد مناسب‌سازی هستند.
محمد نوری: معلولین و تشکل‌های ویژه معلولان همواره می‌پرسند موقوفه‌هایی که برای معلولین اختصاص یافته چرا به پروژه‌های معلولین اختصاص پیدا نکرده و هیچگاه اوقاف در امور معلولین ورود نداشته است. با اینکه واقفین مواردی را به معلولین اختصاص داده و وقف کرده‌اند.
دوم اگر محلی برای تشکل‌ها در نظر گرفته شود مناسب است. بهرحال معلولیت‌ها و معلولین رو به افزیش‌اند. دولت هم توان رسیدگی به همه امور معلولین را ندارد و بیشتر کارها توسط تشکل‌ها انجام می‌پذیرد.
محمدحسن قنبری: نکات مهمی را دوستان گفتند و من هم همان نظرات را دارم. بالاخره مکان برای NGO مهم است و اگر اوقاف بتواند این نیاز را تأمین کند، کار بزرگی کرده است.
یوسفی مفید: در هیچ مراسمی و جلسه و نشستی تاکنون اوقاف حضور نداشته با اینکه در بحث معلولین، اوقاف یک جنبه و یک پایه و رکن است. لذا تمنا می‌کنیم در جلسات معلولین تشریف بیاورید.
علیرضا کهندانی: از اینکه اجازه فرمودید خدمت برسیم تشکر می‌کنم و لازم است بعداً بیشتر خدمت برسیم و جنابعالی هم تشریف بیاورید از نزدیک کارهای معلولین را ببینید.
حجت الاسلام حسینی مقدم: از آقای امینی خواه که الآن در جلسه حضور دارند و معاون اماکن و امامزادگان هستند می‌خواهیم که به سرعت مناسب‌سازی همه اماکن را بررسی و گزارشی تهیه کنند و بعد از اقدام اجرایی داشته باشند. لازم است خود معلولین و تشکل‌ها فعال شوید و «انجمن یاوران وقف برای معلولین» با هماهنگی معاونت اداری تأسیس کنید و در این زمینه تبلیغ کنید و خیرین را جذب نمایید.
نیز با معاونت فرهنگی (آقای احمدی) یک جلسه داشته باشید و درباره اقدامات فرهنگی هماهنگی کنید و یک جلسه هم با آقای صالح‌نژاد (معاونت قرآنی) داشته باشید، برای برگزاری مراسم جلسات همچنین از این معاونت‌ها دعوت کنید بیایند و کارهای شما را ببینند.
امینی‌خواه(معاون بقاع و اماکن و امامزادگان) درباره مناسب‌سازی گفت بعضی جاها انجام شده ولی لازم است پیگیری کنیم. اگر آقای شکوری نتیجه تحقیقات خود را بدهد ممنون می‌شویم.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.