جلسه شورای هماهنگی مراکز معلولان قم با رئیس اداره کل بهزیستی استان

جلسه شورای هماهنگی مراکز معلولان قم با دکتر رضا سلیقه رئیس اداره کل بهزیستی استان قم

دکتر رضا سلیقه: ” امروز خوشحالم که خدمت شما هستم. واقعیت این است که انجمن‌هایی که تشکیل می‌شود، خب یک زمانی حس می‌کردیم که اینها خیلی به جای اینکه بتوانند هم‌افزایی ایجاد بکنند، بعضی موقع‌ها دارند کار همدیگر را خنثی می‌کنند. ما دو سال قبل هم این بحث را مطرح کردیم که افرادی که در حوزه‌های معلولین فعالیت دارند بیایند در زیر یک چتر قرار بگیرند که یک متولی کلان داشته باشد که ما بتوانیم در موقع ارتباطمان را با آنها بیشتر بکنیم، و خدماتی که می‌خواهد اجرا بشود، در قالب واگذاری خدمات یا هر چیزی طرف حسابمان مشخص باشد. البته این بحثی که ما اینجا داریم درمورد بقیه بحث‌ها هم هست. یعنی الآن ما ورزش بسکتبال با ویلچر را داریم، گلبال را داریم. ورزشکارها هم همینطور بودند. ما آمدیم گفتیم ورزشکارها متولیشان هیات جانبازان و معلولین است. سالن ورزشی که ما داریم در اختیار ورزش ایثار بود، آنها اعتراض داشتند که چرا به آنها دادید و به ما ندادید. من به آقای پیروزمنش هیأت ورزشی جانبازان و معلولین گفتم بهترین کار این است که اینجا را در اختیار شما بگذاریم، شما بالاخره متولی ورزش همه معلولین هستید. متولی یک قشر خاص نیستید، فقط جسمی حرکتی یا ضایعه نخاعی. چون متولی همه هستید مطمئناً دیدتان یک مقدار باید وسیعتر باشد و خدمات را جوری باید تقسیم کنید که شامل همه بشود. حالا ما امسال هم مقرر کردیم، جلسه گذاشتیم با آقای پیروزمنش، گفتیم از سال آینده ما فقط با هیأت جانبازان قرارداد می‌بندیم، دیگر تیمی نمی‌توانیم کار بکنیم.
حالا در بحث انجمن‌های شما هم همینطور است. من فکر می‌کنم این بحثی که شروع کرده‌ایم، اگر شکل بگیرد و کامل بشود، این هم برای خود انجمن‌ها خیلی مفید است، هم برای سازمان و هم برای همه دستگاهها. به هرحال تک تک افراد که کار می‌کنند خیلی هم خوب است. ما الآن هدفمان این است که جایگاه انجمن ارتقا پیدا کند و درواقع همه زیر یک چتر قرار بگیریم، تخریب نکنیم همدیگر را، هر کسی در توانش. اگر من دنبال این هستم که اسم انجمن من فقط بُلد بشود، خب این کار بخاطر خدا نیست و معمولاً ادامه پیدا نمی‌کند. اگر شما آمدید کار کردید و به اسم انجمن تمام شد، انجمن معلولین استان قم، این فکر می‌کنم بُلدش خیلی بیشتر باشد و یک مقدار از موازی‌کاری جلوگیری می‌کند.
فرض کنید الآن ما در بحث ناشنوایان چند تا کانون داریم، سه تا؟ ما ده سال است خودمان را کشتیم که اینها را یکی بکنیم. روز جهانی معلولین شما جدا برنامه می‌گیرید، اینها هم جدا. برای اینکه ما حاضر نیستیم بعضی چیزها را پا بگذاریم رویش. حاضر نیستیم نفسمان را پا بگذاریم رویش و بگذریم. همه‌اش می‌خواهیم اسم مان مطرح باشد، همیشه می‌خواهیم اسم انجمن ما برود بالا. اینها را باید یکخورده باهاش کنار بیاییم، آن موقع درست می‌شود. باید این انجمن‌ها بیایند با هم ادغام بشوند و یکی بشوند. “

مراکز شرکت کننده:
تقی یوسفی مفید/ موسسه حامیان حقوق معلولان
روح الله ذوقی احسان/ جامعه معلولان قم
سید محمد رضا لاجوردی/ کانون ناشنوایان قم
سید مرتضی لاجوردی/ هیئت مذهبی ناشنوایان چهارده معصوم(ع)
علی جعفری/ مجتمع رعد فاطمیه قم
علی نوری/ دفتر فرهنگ معلولین
علیرضا کهندانی/ انجمن روشندلان جوان
مجید شکوری/ انجمن ضایعات نخاعی قم
محمد حسن قنبری/ انجمن مراکز توانبخشی استان قم
منصور رضوانی و مسعود باقری/ کانون نابینایان جلوه امید
ناصر خانزاده/ موسسه وفادارن کربلا ویژه ناشنوایان

           

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.