10توصیه مهم برای معلولان و سالمندان در فرودگاه و در حین پرواز

■ چه وقتی و چگونه نیازمان به خدمات ویژه را اطلاع دهیم؟درصورت نیاز به صندلی چرخدار, به محض اینکه بلیط های خود را خریداری کردید باشرکت هواپیمایی تماس بگیرید و هرگونه کمک ویژه ای که در فرودگاه نیاز دارید را درخواست کنید. این اطلاع رسانی شامل بعضی ازانواع متفاوت کمک ها مانند خدمات صندلی چرخدار, خدمات اسکورت, کمک برای حمل بارو وغیره می باشد.

■ درپروازها ترکیبی زمان چه اهمیتی دارد؟ اطمینان حاصل کنید که فرصت کافی برای رسیدن به پرواز خارج از کشورداشته باشید, اکثرخطوط هوایی به شما توصیه می کنند تا حداقل 2 ساعت قبل ازپرواز درفرودگاه حاضرباشید. برای مسافران لیست انتظار توصیه می شود کمی زودتر درفرودگاه حاضر شوند. همچنین اگربرای سفربعدی بلیط رزرو کرده اید, طوری برنامه ریزی کنید که حداقل 90 دقیقه فاصله زمانی داشته باشید. پیاده شدن ازهواپیما, انتقال به گیت خروجی پرواز بعدی و احتمالا درترمینال دیگر, استراحت, احیانااستفاده ازسرویس بهداشتی و رسیدن به گیت پرواز جدید و… همه اینها زمان زیادی نیاز دارد.

■ برای استفاده ازخدمات ویژه دراولین فرصت اطلاع دهید: به محض اینکه وارد منطقه ثبت نام درفرودگاه شوید, کارکنان شما را راهنمایی می کنند تا از دستگاه های ثبت نام ونوبت گیری استفاده کنید. اگرشما یک مسافرمعلول با نیازبه کمک های خاص جهت تحرک هستید, ازایستگاه های ثبت نام ویژه استفاده کنید تا اطمینان حاصــل کنیـد که در انجــــام تشریفات پرواز و تا سوارشدن به هواپیما می توانید روی همکاری وکمک کارکنان خدمات ویژه فرودگاه حساب کنید.

■ نگران مشکلات درفرودگاه های مهم نباشید! تقریبـا”درتمام فـــــــرودگاه های مهم استانداردهای دسترسی برای معلولین به خوبی رعایت شده است. سطوح مسطح و صاف, آسانسورهای با ابعاد مناسب مانور صندلی چرخدار, رمپ های برقی, بالابرهای پله از آن جمله است. همچنین سرویس های بهداشتی قابل دسترس به سادگی درترمینال های فرودگاه قابل دستیبابی می باشد. بسته به اینکه ازچه فرودگاهی درحال مسافرت هستید, ممکن است فاصله بین درب وردوی و کانترتحویل چمدان ها زیاد باشد. دراین صورت می توانید از همکاری کارکنان خدمات ویژه فرودگاه که به همین منظور درفرودگاه حضوردارند جهت حمل اسباب سفر وکمک درحرکت صندلی چرخدارمساعدت بگیرید.

■ ماموران کنترل امنیت و بازرسی فرودگاه مشکلات معلولان و سالمندان را درنطر دارند! علیرغم اینکه درحال حاضر بازرسی وکنترل های امنیتی درفرودگاه ها اهمیت زیادی دارد. ولی تلاش شده برای رفاه حال مسافران سالمند و معلول تدابیر خاصی اندیشیده شود تا این قبیل افراد دچار سردرگمی و ناراحتی نشوند. اگرمسافران سالمند و معلول قادر به راه رفتن نباشند نیازی به پیاده شدن ازصندلی چرخدار و عبور از دستگاه های ایکس ری (x ray) نیست و یک مامور بازرسی با دستگاه اسکنردستی کلیه مراحل امنیتی را انجام داده و حتی صندلی چرخدار و سایر وسایل کمک حرکتی این مسافران را چک و کنترل می کند.

■ سوارشدن به هواپیما: برای برخی از مسافران معلول و سالمند که می توانند در مسافت های کوتاه راه بروند سوارشدن به هواپیما زیاد دشوارنیست. با این حال برای تمام کاربـــران صندلی چرخدار, صندلی ویژه داخل هواپیما (Air Chair) در دسترس قرار دارد تا برای رسیدن به هواپیما و صندلی تعیین شده با مشکلی مواجه نباشند. دراین صورت شما باید ازصندلی چرخدار خودتان به این صندلی ویــــژه (Air Chair) که منطبق با ابعاد راهــرو هواپیما می باشد انتقال یابید. اگرشما نمی توانید خودتان این کار را انجام دهید, کارکنان خدمات ویژه این عمل را به عهده خواهند گرفت و ازاین بابت نگران نباشید. فقط درزمان کنترل بلیط به متصدی مربوطه بگویید که برای سوارشدن به هواپیما نیاز به استفاده ازخدمات ویژه دارید تا هماهنگی لازم به موقع انجام شود.

■ انتخاب صندلی : متصدی کنترل بلیط و تعیین صندلی, وظیفه ی مهمی در زمینه انتخاب مناسب ترین صندلی برای افراد معلول و سالمند با توجه به آئینامه ها و مقررات سازمان جهانی هواپیمایی « یاتا» بعهده دارد و اگر دراین زمینه درست عمل نکند گذشته از اینکه مشکلات متعددی برای این قبیل مسافران بوجود خواهد آمد, در رفت و آمد سایرمسافران نیز اختلال بروز خواهد کرد.

الف – صندلی های ردیف اول: که فضای جلوی آن باز بوده و صندلی دیگری ندارد برای این قبیل مسافران مناسب است.

ب- صندلی کنارپنجره: درصورتی که مسافران معلول نیازبه بلند شدن ورفت وآمددرطول پرواز نداشته باشند برایشان مناسب است.

ج- صندلی های ردیف میانی درهواپیماهای پهن پیکر: درصورتی که افرادی که درکنارفرد معلول نشسته اند بتوانند براحتی ازطرفین خارج شوند مناسب خواهد بود.

■ استفاده ازسرویس بهداشتی درهواپیما: یکی ازچالش های مهم مسافرین معلول وسالمند درهواپیما استفاده از سرویس بهداشتی است. راهروهای باریک و توالت بسیارکوچک ازمشکلات اساسی است. یک مهماندار پــرواز نهایتــا می تواند کمک کنـد تا با صندلی چرخدار ویژه (Air Chair) خود را به سرویس بهداشتی برسانید, اما سایرمشکلات براحتی قابل حــل نیست! بهتراست قبل ازسوارشدن به هواپیما از سرویس های بهداشتی استاندارد در فرودگاه استفاده کنید. البته به تازگی در برخی از هواپیماهای جدید سرویس های بهداشتی قابل استفاده معلولان با صندلی چرخدار ساخته شده است.

اما اگرنمی خواهید درگیر این قبیل مسائل در پرواز باشید می توانید ازگزینه های دیگر مانند کیسه ادرار که درزیرلباس قرار داشته و به پا بسته می شود استفاده کنید.

■ ابزار و تجهیزات کمک حرکتی و هواپیما: دربرخی مواقع حمل بعضی صندلی های چرخدار برقی و یا اسکوترهای برقی برای شرکت های هواپیمایی ممکن نیست. مسافران بسیاری در زمان ورود به مقصد متوجه شده اند ویلچر برقی و یا اسکوتر آنان از پرواز جامانده است! و بامشکلات متعددی در مسافرت مواجه شده اند. بهترین راه این است که قبل از پرواز به شرکت هواپیمایی ابعاد و اجزاء وسیله کمک حرکتی تان که غالبا” انواع برقی آن با محدودیت هایی درحمل ونقل مواجه است را اطلاع دهید. ممکن است مجبور شوید از این نوع صندلی چرخدار درمسافرت استفاده نکنید و یا قطعاتی ازآن را مانند باطری جدا کنید و … بهرحال وسیله کمک حرکتی برقی شما تا ورودی درب هواپیما دراختیارتان است و پس از پیاده شدن و انتقال به داخل هواپیما به قسمت بار انتقال می یابد و اگرهماهنگی لازم صورت نگرفته باشد. ممکن است درمقصد نتوانیدآن را دراختیارداشته باشید.

■ حمل ونقل قابل دسترس درفرودگاه ها: همیشه انتظار نداشته باشید وسیله نقلیه مناسب سازی شده به عنوان یک تاکسی اختصاصی در انتظار شما باشد, درحقیقت اگربه این فکر باشید ممکن است مجبور شوید درفرودگاه بمانید! علیرغم آنکه دربسیاری ازکشورها دنیا تاکسی های مناسب سازی شده برای معلولان و سالمندان درفرودگاه مستقر هستند. معذالک اگرمطمئن نیستید, بهتراست یک رمپ پرتابل تاشو همراه داشته باشید که در صورت نیاز بتوانیدبرای سوارشدن در وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.

منبع: sagetraveling.com ، ترجمه: مسعود ورزنده، سایت آداک گردشگران معلولین، 9 بهمن 1396

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.