طرح کشوری پیشگیری از تنبلی چشم در کودکان 3 تا 6

طرح کشوری پیشگیری از تنبلی چشم در کودکان 3 تا 6

مصاحبه با رضا سلیقه
مدیر اداره کل بهزیستی استان قم

چکیده
گزارشی از فعالیت‌های بهزیستی استان قم در زمینه بررسی بینایی چشمان کودکان این استان با سن 3 تا 6 سال و یافتن موارد کم بینایی یا نابینایی. هدف پیشگیری از پیشرفت نابینایی و افزایش افراد نابینا است. زیرا به محض یافتن اختلال در بینایی، اقدامات درمانی انجام می‌گیرد.

مدیرکل بهزیستی استان قم در گفت‌وگویی اختصاصی با آوای جام‌جم اعلام کرد:
طرح کشوری پیشگیری از تنبلی چشم در کودکان 3 تا 6
گروه خبر ـ نجات شیرازی مدیرکل بهزیستی استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار ما از طرح کشوری پیشگیری از تنبلی چشم در کودکان بین 3 تا 6 سال خبر داد و گفت: این برنامه بیش از 20 سال است که توسط سازمان بهزیستی در کشور اجرا می‌شود، که گروه هدف کودکان 3 تا 6 سال و پیش‌ دبستانی هستند. که این طرح در 3 سطح اجرا می‌شود.
وی گفت سطح اول: توسط غربالگری آموزش دیده با استفاده از چارت E در یک پایگاه‌های بهزیستی، مراکز بهداشتی و همچنین کلیه مهد کودک‌ها انجام می‌شود در این سطح بیش از 200 مربی مهد کودک و پیش دبستانی آموزش دیده‌اند.
هزینه دریافتی در این مرحله 2000 تومان می‌باشد.
برای غربالگری کودکان 3-4 سال و کودکانی که برای آنها امکان معاینه با E چارت وجود ندارد و نیز کودکان روستایی، غربال از طریق دستگاه غربالگر Plus Optic انجام می‌شود. تاکنون حدود 1000 کودک روستایی غربال شده‌اند. علاوه بر پایگاه‌های غیر دائمی که از اول آبان فعال هستند 3 مرکز دائمی بینایی سنجی در شهر قم وجود دارد (مرکز سمیه ـ مرکز خیابان عطاران ـ مرکز درمانگاه آل مرتضی) که هر سه مرکز مجهز به دستگاه Plus Optic جهت معاینه هستند.
دکتر سلیقه با بیان اینکه در سطح دوم کودک ارجاعی شناسایی شده در سطح اول، توسط اپتومتریست همکار در طرح (10 نفر) تحت معاینه قرار گرفته و در صورت تشخیص بیماری تحت درمان لازم قرار می‌گیرد، لازم به ذکر است که معاینه در این سطح رایگان می‌باشد. در مواردی که کودک با نظر اپتومتریست نیاز به معاینه و درمان تخصصی‌تری داشته باشد به سطح سوم ارجاع شده و توسط چشم پزشک معاینه شده و در صورت لزوم تحت درمان قرار می‌گیرد. این سطح نیز رایگان بوده و آقای دکتر برهانی با این طرح همکاری می‌نمایند.
در کلیه سطوح ارجاع، کودکان تا تشخیص قطعی و درمان مورد پیگیری قرار گرفته و در صورت نیاز به جراحی یا تجویز عینک کمک هزینه دریافت می‌نمایند.
مدیرکل بهزیستی استان قم گفت: شیوع تنبلی چشم در جهان 5-2 درصد می‌باشد؛ در ایران نیز بیش از یک میلیون نفر دچار تنبلی چشم فاقد علامت است و فقط از طریق انجام بینایی سنجی قابل تشخیص است و در صورت تشخیص به موقع به راحتی درمان می‌شود، به طوری که سن طلایی انجام مداخله و درمان تنبلی چشم برای پیشگیری از نابینایی تا قبل از 6 سالگی است. وی با بیان اینکه در سال 95 تعداد کل کودکان معاینه شده در طرح 62019 نفر بوده که 855 کودک بیمار تشخیص داده شدند. از این تعداد 400 کودک نیاز به تجویز عینک داشته، و 2 کودک تحت عمل جراحی قرار گرفتند.
منبع: هفته نامه آوای جام‌جم، شماره 504، پنجشنبه 28 دی 1396.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *