بازدید معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دفتر فرهنگ معلولین

بازدید معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دفتر فرهنگ معلولین

26 دی‌ماه 1396 جناب آقای دکتر عبدالهادی فقهی زاده معاونت محترم قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه حجت الاسلام محمد علی خسروی و جمعی از مدیران و مشاوران به دفتر فرهنگ معلولین در استان قم تشریف آوردند.
محمد نوری مدیر عامل دفتر فرهنگ معلولین درباره فعالیت‌های این مرکز گفت: “این موسسه وابسته به حجت الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی نماینده تام الاختیار آیت الله العظمی سید علی سیستانی است و کار خود را از سال 1390 آغاز کرده است.
معلولین هم اکنون در همه جوامع مشکلاتی در عرصه آموزش، اشتغال، جامعه پذیری، درآمد و اقتصاد و ده‌ها نوع مشکل دیگر دارند. اما گاه مشکلاتی از قبیل فقدان احکام در زمینه خاص، یا ندانستن کتاب توضیح المسائل، یا نداشتن قرآن و زیارت نامه و نهج البلاغه گریبان گیر آنها است.
اهم فعالیت‌های دفتر در زمینه تولید کتاب گویا؛ تولید کتاب به خط بریل؛ نشریه توان نامه؛ پوسترهای تبلیغاتی؛ پایگاه اینترنتی (www.handicapcenter.com)؛ بانک جامع اطلاعات معلولان (www.datadisability.com)؛ کتابخانه تخصصی معلولان و آرشیو؛ریشه‌یابی مشکلات و نشر کتاب بوده است. این دفتر در زمینه کتاب بریل دوره کامل قرآن به خط بریل را به چاپ رسانده است. همچنین توضیح المسائل آیت الله العظمی سیستانی و آیت الله العظمی وحید خراسانی را به خط بریل چاپ و برای کتابخانه های مراکز استان ها ارسال کرده است.
کلیه خدمات این دفتر برای معلولین و مراکز ویژه معلولین در سراسر کشور بوده و همه آثار به صورت رایگان ارسال می‌شود. همچنین نشست‌های تخصصی در مباحث ویژه معلولین هفتگی برگزار شده است. این مرکز در قالب یک جلد کتاب به معرفی پانصد نخبه قرآنی نابینا پرداخته و هم اکنون در حال برپایی مسابقه قرآنی ویژه ناشنوایان است. در زمینه اشتغال معلولان و ارائه راه‌کارها هم کتابی تدوین شده است و به مراکز معلولین جهت راهگشایی در زمینه اشتغال معلولان ارسال شده است. لازم به ذکر است در زمینه آیین نامه چاپ قرآن بریل نیاز است که معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد پشتیبانی لازم را انجام دهد و این کار در دفتر فرهنگ معلولین انجام شده و آماده ارائه می‌باشد.”
جناب آقای دکتر فقهی زاده از خدمات ارزنده این دفتر تشکر کردند و فرمودند: “هر آنچه پیرامون مباحث معلولین به ذهن می‌رسد در این دفتر انجام شده است. هم در زمینه آسیب‌شناسی و فرهنگ سازی و هم در ارائه راه‌کار فعالیت انجام داده‌اید.”
حجت الاسلام محمدعلی خسروی نیز بیان داشتند: “این دفتر تا کنون خدمات قابل قبولی در زمینه معلولین داشته است. پیشنهاد می‌کنم در زمینه اقتصاد فرهنگ دینی، کاری مشترک انجام دهیم.”
در این بازدید حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی خسروی، مدیرکل دفتر آموزش و توسعه مشارکت‌ها، عباس نظری‌راد، مدیرکل هماهنگی و ارتباطات، محمدمهدی عزیززاده، رئیس دبیرخانه کمیسیون تبلیغ و ترویج و سیدمهدی جعفری، مدیر روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالهادی فقهی‌زاده را همراهی کردند.
در پایان آقای محمد نوری به دلیل ضیق وقت گزارش مکتوبی به معاونت محترم ارائه کردند که متن آن در ذیل آمده است:
فایل pdf

              

بازتاب در خبرگزاری شبستان ؛ سایت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ؛ خبرگزاری کتاب ایران

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.