درگذشت حجت الاسلام شیخ مهدی مظاهری مؤسس ابابصیر اصفهان

درگذشت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ مهدی مظاهری را به عموم مردم به ویژه نابینایان تسلیت عرض می‌کنیم.
حاج شیخ مهدی مظاهری در سال ۱۳۱۰ش در اصفهان متولد شد و از روحانیونی است که برای افراد دارای معلولیت به ویژه نابینایان فراوان کوشید یکی از خدمات ارزنده او تأسیس مؤسسه ابابصیر ویژه روشندلان در سال ۱۳۴۸ش با همکاری دیگر همفکرانش بود. او در ۲۲ دی‌ماه ۱۳۹۶ در حالی که ۸۶ بهار از زندگی‌اش می‌گذشت جهان فانی را وداع گفت.

دفتر فرهنگ معلولین زندگی او را در کتاب “ابابصیر: مؤسسه آموزش نابینایان” منتشر کرده است و اکنون برای معرفی شخصیت و خدماتش می‌آوریم:
” حاج شیخ مهدی مظاهری فرزند آخوند شیخ محمدحسین مظاهری کَرْوَنی از علما و وعاظ و خدمتگزاران به شریعت است. وی سال ۱۳۱۰ش در اصفهان متولد شد. در مدرسه اقدسیه به مدیریت مرحوم حاج شیخ محمدحسین مشکاة تحصیلات ابتدایی خود را گذراند. سپس وارد حوزه علمیه اصفهان شد. مقدمات را از سید احمد مقدّس (درگذشت ۱۳۹۷ق) و آخوند ملاعلی ماربینی (درگذشت ۱۴۰۲ق) استفاده کرد. سپس شرح لمعه را از محضر آیت‌اللّه حاج شیخ محمدحسن عالم نجف آبادی (درگذشت ۱۳۸۴ق) بهره برد. پس از آن در درس آخوند ملا کاظم مروج بیدآبادی (درگذشت ۱۳۶۷ق) حاضر شد. همچنین از محضر حضرات آیات: حاج شیخ علی مشکاة (درگذشت ۱۴۱۰ق)، حاج شیخ عباسعلی ادیب (درگذشت ۱۳۷۱ش)، حاج سید حسن مدرس هاشمی (درگذشت ۱۳۷۷ش) و حاج سید مرتضی موحد ابطحی (درگذشت ۱۴۱۳ق) نیز استفاده علمی کرد. پس از آن در سال ۱۳۸۱ق به شهر قم هجرت کرد و برهه‌ای در دروس سطوح عالیه آیت‌اللّه سید محمدباقر سلطانی (درگذشت ۱۴۱۸ق) و آیت‌اللّه حاج شیخ علی مشکینی (درگذشت ۱۳۸۶ش) و درس خارج را از محضر آیت‌اللّه العظمی سید محمدرضا گلپایگانی (چند ماه) بهره برد. سپس به اصفهان بازگشت و در درس خارج فقه مرحوم آیت‌اللّه شهید سید ابوالحسن شمس آبادی (شهید به سال ۱۳۵۵ش) شرکت کرد.
وی بیش از نیم قرن است که شب‌های جمعه در دل سحر به همراه جمعی از مؤمنان با دعای کمیل به نیایش می‌پردازد، همان‌گونه که در تمام ماه رمضان، نیمه شب نیز دعای ابوحمزه ثمالی را در جمع ده‌ها هزار نفر زمزمه می‌کند.
از برکت نفس او و همتش بسیاری از مساجد و حسینیه‌ها و مدارس علمیه حتی مدارس جدید و بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها احداث یا بازسازی یا توسعه یافته است.
او در بیشتر مؤسسات خیریه اصفهان یا بنیان‌گذار است یا جزء هیئت مؤسس. مؤسساتی مانند: انجمن خیریه صاحب الزمان(عج) ویژه جهیزیه، انجمن خیریه صاحب الزمان(عج) ویژه رسیدگی به ایتام، انجمن خیریه ابابصیر ویژه نابینایان، مؤسسه احمدیه، دارالقرآن الکریم اصفهان که از قبل از مدرسه ابتدایی تا مرحله دانشگاه برای دو جنس مذکر و مؤنث شعبه‌های جداگانه دارد و در این اخیر، مؤسس و بنیان‌گذار نیز محسوب می‌شود.
در ضمن شرح حال ایشان در کتاب بوستان فضیلت، ص ۲۰۹ و ۲۱۰ نیز آمده است.
نسب شناسی: شیخ مهدی مظاهری در خاندان علم و روحانیت رشد و نمو یافت. جدش عالم فاضل زاهد، آخوند ملا محمدحسین مظاهری کرونی، فرزند مرحوم آیت‌اللّه ملا میرزا محمد (از علمای تیران بوده که به زهد و تقوا و علم اشتهار داشته)، قبل از سال ۱۲۹۵ق در تیران کَروَن به دنیا آمد.
خاندان مظاهری ساکن تیران مرکز بلوک کرون بوده‌اند و خویشتن را از اعقاب جناب حبیب بن مظاهر اسدی (از اصحاب بزرگوار حضرت رسول اکرم(ص) و شهید کربلا در رکاب حضرت سیدالشهدا(ع) می‌باشند) می‌دانند. برای شناخت بیشتر شیخ مهدی و خاندانش، چند جمله درباره پدرش و فضائل او می‌آورم.
آیت‌اللّه ملا محمدحسین همراه پدر (آیت‌اللّه ملا محمد میرزا) و برادرش مرحوم آیت‌اللّه حاج میرزا حسن برای تحصیل راهی اصفهان شد و در کنار بازارچه بید آباد، جنب مسجد میرزا باقر ساکن شدند.
مرحوم مهدوی در مورد برادر ملا محمدحسین مظاهری می‌نویسد:
«برادرش حاج میرزا حسن از علماء و مجتهدین و از شاگردان مبرّز محمدهاشم چهارسوقی و اجازه از ایشان داشت؛ و در سال ۱۳۷۰ق در تیران و کرون اصفهان به سن قریب به ۹۵ سالگی وفات یافت».
مرحوم ملا محمدحسین مظاهری تحصیلات علوم دینی را در خدمت اساتید بزرگوار حوزه علمیه اصفهان شروع نمود و توانست از محضر بزرگانی چون اساتید ذیل بهره کامل برد:
۱- عالم کامل سید مهدی نحوی (۱۲۴۸- ۱۳۰۷ق)
۲- عالم فاضل ادیب ملا محمد همامی (۱۲۸۲- ۱۳۵۹ق)
۳- آیت‌اللّه محمدحسن نجفی هزار جریبی (۱۲۳۷- ۱۳۱۷ق)
۴- علامه آخوند کاشی (درگذشت ۱۳۳۳ق)
۵- حکیم جهانگیرخان قشقایی (درگذشت ۱۳۲۸ق)
۶- میرزا احمد مدّرس (۱۲۸۱- ۱۳۴۸ق)
۷- آیت‌اللّه سید مهدی درچه‌ای (درگذشت ۱۳۶۴ق)
۸- آیت‌اللّه العظمی سید محمدباقر درچه‌ای (۱۲۶۴- ۱۳۴۲ق)
۹- علامه آقا میرزا محمدهاشم چهارسوقی (۱۲۳۵- ۱۳۱۸ق)
۱۰- حاج میرزا بدیع درب امامی
۱۱- علامه آخوند ملا محمدکاظم خراسانی در نجف اشرف (درگذشت ۱۳۲۹ق).
مرحوم ملا محمدحسین مظاهری پس از تحصیل معارف دینی، به ارشاد مردم مشغول شد و در مسجد محله لرهای بید آباد (خیابان جامی) و مدتی نیز در مسجد مورنان در خیابان فروغی به اقامه جماعت می‌پرداخت.
احوال معنوی پدر از زبان فرزندشان: شیخ مهدی مظاهری درباره پدرش می‌گوید: «من یادم نمی‌آید منبر رفتن پدرم را و آنچه به یاد دارم این است که بعد از نماز پشت به محراب و رو به مردم برای گفتن مسائل و احکام می‌نشست و قبل از آن شاید منبر هم می‌رفتند.
تدریس ایشان برای طلاب در زمینه فقه و ادبیات بود و در همان مسجد سید و مدرسه میرزا حسین تدریس می‌کردند.
خیلی محتاط بودند و به قول معروف یک حالت شبه وسواس داشتند. در اخلاق و جهات دینی بسیار مرد مهذّب و بزرگوار و متدین بودند به صورتی که اگر کلمه‌ای و حرفی می‌زدند و از ایشان کسی ناراحت می‌شد، تا آن شخص را راضی نمی‌کردند راحت نبودند. مقیّد به عبادت و نماز اول وقت و جماعت و کارهای خیر بودند.
عموم افرادی هم که ایشان را می‌شناختند به خوبی و صلاحیت و صواب می‌شناختند. همچنین با علمای بزرگوار اصفهان مانند آقای حاج شیخ اسداللّه فاضل بیدآبادی، ملا محمدکاظم مروج و آقای حاج محمدحسین جعفری امام جماعت مسجد سید و حاج میرزا محمدعلی ملا ذالاسلام، رفیق و هم بحث بودند.
از اساتید ایشان مرحوم آیت‌اللّه آسید محمدباقر درچه‌ای و آقا سید مهدی درچه‌ای بودند و مجاز به اخذ سهم امام و امور حسبیه از علما و بزرگان بودند».
مرحوم مهدوی از ایشان به عنوان «عالم فاضل زاهد ورع از فضلای گوشه نشین» یاد می‌کند و می‌نویسد که در یکی از مساجد محله پاچنار امامت می‌کرد.
همچنین مرحوم مهدوی می‌افزاید: «از علما و فضلای ساکن اصفهان و امام جماعت مسجد مورنان است. شخص ساده مقدّسِ خوبی است».
سرانجام پدر شیخ مهدی مظاهری، این عالم فاضل در شب ۲۹ جمادی‌الثانی سال ۱۳۶۸ق دار فانی را وداع گفت و پیکرش را در ایوان سمت شمالی بیرون بقعه بروجردی- درب کوشکی- به خاک سپردند.
تفصیل شرح حال ایشان در کتاب‌های زیر که همه از تألیفات علامه محقق مورخ بزرگ اصفهان استاد سید مصلح الدین مهدوی است، آمده:
دانشمندان و بزرگان اصفهان، ج۱، ص۱۵۴؛ سیری در تاریخ تخت فولاد، ص۱۸۷؛ اعلام اصفهان، ج۲، ص۷۶۳؛ بیان المفاخر، ج۲، ص۲۳۶؛ یادداشت‌های خطی ایشان. “

دفتر فرهنگ معلولین/ ۲۶ دی ۱۳۹۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *