نشست با گروه تئاتر معلولان طراوت

نشست با گروه تئاتر معلولان طراوت قم

یکشنبه 19 آذر 1396 گروه تئاتر طراوت که اکثریت هنرمندان آن را افراد دارای معلولیت تشکیل میدهند به دفتر فرهنگ معلولین تشریف آوردند. این گروه زیرنظر موسسه طراوت به مدیریت آقای شاه مردی فعالیت میکنند.
مهدی خجستگی متولد 1363، از بازیگران و مدیران فعال موسسه تئاتر طراوت است که از سال 1388 به عضویت رسمی این مجموعه در آمده است. وی پیش از ورود به موسسه در نمایش “مهرگیاه” به کارگردانی اعظم دلداده برای جشنواره بین المللی تئاتر مهرآئین بازی کرده بود . خجستگی ، پس از حضور در جمع طراوتی ها در نمایش های دروغ بزرگ روز یازدهم ، شبنم وشب زباله ، جمکران تا بیکران ، قصه آژاکس و قصه چهارپاره بازی کرده است . همچنین مسئولیت های اجرایی مختلفی نظیر مدیریت تولید و مدیریت اجرایی چند نمایش را در موسسه به عهده داشته است . وی از سال 1389 تا 1391 مدیر آموزشی موسسه و پس از آن و در حال حاضر مدیر امور ورزشی طراوت می باشد. خجستگی هم اکنون کارگردان نمایش چارقد سبز خاله گلنار و پاهای خانم هزارپا است.
ایشان توجه به تئاتر معلولین را حائز اهمیت دانست و در خصوص تمرینات نمایش پاهای خانم هزارپا گفت: این اثر با حضور چهار معلول ناشنوا و کم شنوا و چهار معلول جسمی حرکتی آغاز شده و با حمایت و همکاری موسسه تئاتر طراوت انجام شده و بازبینی این اثر برای شرکت در چهارمین جشنواره تئاتر منطقه ای آفتاب در شهرکرد ادامه خواهد داشت. نمایش پاهای خانم هزارپا نوشته ندا حاجی بابایی ست که در مسابقه نمایش نامه نویسی جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان حائز رتبه برگزیده شده است.

مرتضی عقیقی: ما از دفاتر بیوت که خیلی انتظار آنچنانی از آنها نداریم، ولی خب من نگرشم در دو سه سال اخیر واقعاً عوض شده است. دفتر حاج‌آقا سیدجواد شهرستانی غیر از اینکه در کار معلولین حمایت معنوی گرفتیم، پارسال از ایشان حمایت مادی هم گرفتیم. ولی خود بهزیستی و خود جشنواره همچین سیاستی فعلاً ندارد. اینکه در دست اقدام هست یا نیست را من اطلاع ندارم.

مهدی خجستگی: ما مشکلمان برای اجرای عموم همین است. یعنی اگر بهزیستی خودش یا حالا یک نهادی بیاید حمایت کند برای مجوز اجرا گرفتن و برای سالن گرفتن.

مرتضی عقیقی: الآن برای سالن تمرین ما خودمان دو میلیون تومان هزینه کردیم. این فقط سالن تمرین است. یعنی ما الآن برای دکور، چون کار کودک است، بازیگرها نقش‌های متفاوتی دارند، نقش هزارپا، نقش کرم، برای معلول‌های کودک است، ما برای دکورمان کلی هزینه، الآن همه برآوردها را داریم. برای موسیقیمان هزینه داریم، برای آن سالنی که قرار است بگیریم و با شرایط جشنواره باید اجرای عموم برویم، آن سالنش هزینه دارد که نه ارشاد متقبل این هزینه می‌شود، ارشاد آقای حسینی کاشانی، برای آن آوینی مثلاً روزی سیصد تومان هزینه دارد.

مهدی خجستگی: غیر از آن ما پارسال نامه زدیم، حتی بعد از اینکه به سختی مجوز گرفتیم برای اجرا، یعنی اینقدری که ما تلاش کردیم، نصف تلاش ما را گروههای دیگر انجام نمی‌دهند، از جایی که این قضیه برعکس شده، توانستیم مجوز اجرا بگیریم، حالا رفتیم سالن خود ارشاد را بگیریم سالن ارشاد را به ما ندادند. حتی با مبلغ هم به ما ندادند.

مرتضی عقیقی: در کار تبلیغات کار حرفه‌ای من تئاتر است. من در قم کار خورشید کاروان من مدیر روابط عمومی و تبلیغات آن کار بودم که آقای طاهری، خدا را شکر ما توانستیم یک سر و صدایی ایجاد بکنیم، استاندار را آوردیم، اعضای شورای شهر را آوردیم. منظورم این است که بابت آن کار با همه تجربه‌ای که داشتم، گفتم همه تجربه‌ام را می‌گذارم وسط. بچه‌های خودمان گروه حاضر شدند هزینه را تقبل کنند و آن سالن را بگیریم برای اینکه معلولین آنجا کار اجرا بروند و بیایند ببینند. آنجا را نتوانستیم بگیریم، با اینکه حاضر بودیم هزینه بدهیم. رفتیم یک سالن گرفتیم پنجاه نفر بودند. یعنی تماشاگرهای ما در این محل تمرینی که الآن داریم، کل تماشاگرها پنجاه نفرند، شصت نفرند. حمایت‌های اینجوری صورت نمی‌گیرد.

در ادامه درباره مشکلات تئاتر معلولان در ایران بحث و تبادل نظر شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *