ابراهیم اسلام ‌دست: روز جهانی معلولان تلنگری برای مسئولان

معلول موفق گیلانی گفت: روز جهانی معلولان باید فرصتی باشد تا مسئولان به یاد آوردند برای قشر معلول، گاه توانمند و گاه کم توان چه کرده و می کنند.
‌‌ابراهیم اسلام ‌دست کلیدبری در گفت وگو با ایسنا، هدف از نامگذاری 12 آذر به عنوان روز جهانی معلولان را تلنگری برای مسئولان دانست و اظهار کرد: این روز باید فرصتی باشد تا مسئولان به یاد آوردند برای قشر معلول، گاه توانمند و گاه کم توان چه کرده و می کنند؟!
وی افزود: متاسفانه سال هاست که این روز در کشورمان به نمادی برای برگزاری جشن هایی شده که نمی دانیم معنایش شاد بودن از معلولیتمان است یا چیز دیگر. تکاپوی بسیار برای جمع آوری آمارها و گزارش عملکردها هم گاه آنقدر کمرنگ بوده که بیش از عملکرد، به یک روزکرد شبیه است.
معلول موفق گیلانی با بیان اینکه مسئولیت رسیدگی به معلولان به طور عمده به سازمان بزرگ بهزیستی محول شده است، تصریح کرد: این سازمان دارای ابعاد و وظایف بسیار است که گاه معلولین در آن مستتر می شوند. بدیهی است نادیده گرفتن زحمت های مسئولان و دست‌اندرکاران این سازمان ناسپاسی است.
اسلام دوست، ضمن قدردانی از زحمات تک تک دلسوزان این مجموعه عنوان کرد: درد دل معلولان بر سر نوع عملکرد سازمان نیست، بلکه چگونگی نگاه مسئولان در مورد معلولان، توانمندی های آنان و نوع رسیدگی هاست.
وی ادامه داد:واقعیت امر این است که اگر روز جهانی معلولان و برخی برنامه های احساسی را کنار بگذاریم، در موارد دیگر معلولان فراموش شده هستند؛ تا جایی که هنوز تصویب قانون حمایت از معلولان در کشور را بعد از یک دهه نداریم.
معلول موفق گیلان،با بیان اینکه در کشور مشکلات و معضلات مهم فراوانی وجود دارد، خاطرنشان کرد: با این وجود، اقشار آسیب پذیر هم جزیی از این ملت و مملکت هستند، لذا انتظار توجه قانونی مسئولان را دارند.
وی اضافه کرد: متاسفانه توانمندی بسیاری از معلولان جامعه از دید مسئولان پنهان مانده؛ تا جایی که در برخی زمینه ها شاید نتوان گفت پا به پای هم وطنان سالم خویش، بلکه فراتر از آنان گام هایی برداشته و خدماتی ارائه می دهند که در صورت توجه و حمایت مسئولان، دلگرمی برایشان ایجاد خواهد شد.
اسلام دوست، بسیاری از مشکلات را در قانون حمایت از معلولان قابل حل دانست و گفت: هیچ  کسی آرزو نمی کند که انسان دیگری مشکل معلولیت او را داشته باشد، اما کاش فقط یک ساعت خود را جای یک معلول قرار می دادید و با عصا راه می رفتید و یا روی ویلچر می‌نشستید. در آن صورت شاهد بودید که حتی حداقل حقوق شهروندی در سازه های شهری برای این قشر آسیب پذیر از جامعه نادیده گرفته شده است. گاهی محل عبور معلولان در یک اداره، درمانگاه یا پیاده رو فقط به معنی برداشتن وظیفه از دوش مسئولین می باشد.
وی در ادامه، به حادثه تلخ زلزله کرمانشاه اشاره کرد و یادآور شد: زلزله افکار عمومی و دل های مهربان را لرزاند و باعث ایجاد همدلی و همکاری بین اقشار مختلف مردم با دولت شد؛ تا آنجا که همه دولتمردان را به همت وا داشت تا دردی از آلام هم وطنان آسیب دیده را دوا کنند، اما نگرانی من و دیگر معلولان کشورم از جنس دیگری بود.
معلول موفق گیلانی، نام «زلزله» را همراه با معلولیت و آسیب دیدن عده ای از هم وطنان دانست و اظهار کرد: انسان‌های سالمی که دیروز زندگی عادی در جامعه داشتند، امروز باید در کنار درد و رنج بیاموزند که چگونه با معلولیت خود کنار بیایند، لذا در حالی که همه نگران معیشت و اسکان زلزله زدگان هستند، یادمان نرود که برخی مشکلات مقطعی نیست و نمی توان در کوتاه مدت به آن توجه کرد.
وی متذکر شد: نمی‌دانم چند هم وطنم، درد معلولیت را در کنار دیگر دردها تجربه می کند، اما آرزو می کنم که اگر امروز توجه همه به آنهاست، در آینده نیز فراموش نشوند و به زودی قانون جامع حمایت از معلولان اجرایی گردد تا دغدغه کمتری برای آینده داشته باشند.
به گزارش ایسنا، ابراهیم اسلام دوست کلیدبری، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی و کارشناس مالی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان است که چند سال به عنوان معلول موفق از نگاه بهزیستی و استانداری گیلان معرفی شده و به دریافت لوح تقدیر از استاندار وقت نائل شد. وی همچنین در سوابقش، عضو هیئت مدیره جامعه معلولان استان گیلان را نیز داشته است.
منبع: ایسنا، 12 آذر 1396

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.