10 فیلم برتر درباره معلولان به مناسبت روز جهانی معلولان

خبرگزاري آريا – روز جهاني معلولان از سال 1992 از سوي مجمع عمومي سازمان ملل متحد در تاريخ 3 دسامبر(12 آذر ماه) اعلام شد. به مناسبت روز جهاني معلولين ده فيلم برتري که درباره معلولان ساخته شده است را معرفي مي کنيم.

10- Me Before You (من قبل از تو)
فيلم Me Before You به کارگرداني تيا شروک که براساس رماني با همين نام ساخته شده است. داستان فيلم درباره ويل ترينرِ (با بازي سم کلفلين) است که در اوج جواني، سلامت و ثروت، از ناحيه گردن به پايين کاملا فلج شده و لوسيا کلارک (با بازي اميليا کلارک) مسئوليت مراقبت از او را به عهده مي‌گيرد. اين فيلم امتياز 7.4 از 10 را از سايت Imdb کسب کرده است.

9- I Am Sam (من سم هستم)
فيلم I Am Sam ساخته جسي نلسون درباره يک مرد معلول ذهني است که براي گرفتن حضانت دختر 7 ساله خود مي جنگد. شان پن براي بازي در اين فيلم، نامزد اسکار بهترين بازيگر نقش اول مرد در سال 2002 شد اما نتوانست اين اسکار را کسب کند و اين اسکار به دنزل واشنگتن براي بازي در فيلم «روز تعليم» رسيد. اين فيلم در سايتImdb امتياز 7.6 از 10 را به دست آورده است.

8- The Theory of Everything (تئوري همه چيز)
فيلم «تئوري همه چيز»(The Theory of Everything) به زندگي فيزيکدان معروف استيون هاوکينگ و همسرش مي پردازد. اين فيلم به کارگرداني جيمز مارش نامزد 5 جايزه اسکار در سال 2015 شد. اين فيلم امتياز 7.7 را از سايت Imdb کسب کرده است. ادي ردمين براي بازي در نقش استيون هاوکينگ، يکي ازمعروف ترين معلول ها، جايزه گلدن گلوب و اسکار بهترين بازيگر نقش اول مرد را کسب کرد. جين، همسر سابق استيون هاوکينگ در مصاحبه با راديو بي‌بي‌سي 4 درباره بازي فليسيتي جونز در اين فيلم گفت: وقتي فيلم نهايي را ديدم، از اين‌که جونز دقيقاً از الگوهاي رفتاري و صحبت کردنم استفاده کرده، شگفت‌زده شدم.

7- Ray (ري)
فيلم «ري»( Ray) به کارگرداني تيلور هاکفورد براساس زندگي ري چارلز، خواننده و نوازنده مطرح آمريکايي است که در سن 7 سالگي بينايي خود را ازدست مي دهد. اين فيلم جايزه اسکار بهترين بازيگر مرد(جيمي فاکس) و بهترين صداگذاري را در سال 2005 به دست آورد. اين فيلم امتياز 7.7 را از سايت Imdb کسب کرده است.

6- My Left Foot (پاي چپ من)
«پاي چپ من»(My Left Foot) به کارگرداني جيم شريدان براساس زندگي کريستي بروان نقاش معروف ساخته شده. کريستي براون که مبتلا به فلج مغزي است، تنها مي‌تواند پاي چپ خود را حرکت دهد. اين فيلم دو جايزه اسکار بهترين بازيگر نقش اول مرد و اسکار بهترين بازيگر نقش مکمل زن را در سال 1990 دريافت کرد. جايزه بهترين فيلم حلقه منتقدان نيويورک نيز در سال 1989 به فيلم «پاي چپ من» اهدا شد. اين فيلم در سايت Imdb امتياز 7.9 از 10 را دارد.

5- Rain Man (مرد باراني)
«مرد باراني»( Rain Man) به کارگرداني بري لوينسن و با بازي داستين هافمن و تام کروز محصول سال 1988 است. اين فيلم با الهام از شخصيت واقعي کيم پيک که قسمت‌هايي از مغز او دچار نارسايي بود، ساخته شد. «مرد باراني» در اسکار 1989 نامزد 8 جايزه اسکار شد و درنهايت توانست 4 جايزه اسکار بهترين بازيگر نقش اول مرد، بهترين کارگرداني، بهترين فيلم و بهترين فيلمنامه غيراقتباسي را کسب کند. اين فيلم امتياز 8 از 10 را از سايت Imdb کسب کرده است.
در خلاصه داستان «مرد باراني» آمده است: چارلي بابيت، جواني که غرق تجارت اتومبيل‌هاي لوکس است با خبر مي‌شود پدرش فوت کرده و خانه 3 ميليون دلاري‌اش را به برادر ناديده‌اش، ريموند که مبتلا به ساوانت اوتيسمي است، بخشيده است.

4- Mary and Max (مري و مکس)
انيميشن سينمايي «مري و مکس» يک کمدي درام است که با امتياز 8.1 از 10 در ليست 250 فيلم برتر IMDB قرار دارد. مِري يک دختر 8 ساله است که در حومه ملبورن زندگي مي‌کند، مَکس نيز در سن 44 سالگي مبتلا به سندرم آسپرگر بوده و در نيويورک زندگي مي‌کند. اين دو به صورت اتفاقي و طي نامه نگاري با هم دوست مي شوند. اين ارتباط 18 سال ادامه دارد و محدوده زماني فيلم، بين 1976 تا 1994 است. اين فيلم به کارگرداني ادم اليوت، جايزه بهترين انيميشن از جشنواره بين‌المللي پويانمايي اُتاوا را کسب کرده است. يکي از نکات جالب اين انيميشن اين است که از يک داستان واقعي الهام گرفته شده است.

3- A Beautiful Mind (ذهن زيبا)
فيلم «ذهن زيبا»(A Beautiful Mind) به کارگرداني ران هاوارد و با بازي راسل کرو و جنيفر کانلي درباره زندگي جان نش، رياضيدان برنده جايزه نوبل اقتصاد است که به بيماري روان گسيختگي(نوعي اختلال رواني) دچار مي شود. اين فيلم اقتباسي با امتياز 8.2 از 10 رتبه 145 را در ليست 250 فيلم برتر IMDB دارد. «ذهن زيبا» نامزد 8 جايزه اسکار 2002 شد و توانست 4 اسکار بهترين فيلم، بهترين نقش مکمل زن، بهترين کارگرداني و بهترين فيلمنامه اقتباسي را کسب کند.

2- intouchables (دست نيافتني ها)
فيلم فرانسوي «دست نيافتني ها»(intouchables) برگرفته از داستان واقعي فيليپ پزو دي برگو و پرستارش عبدل سلو است. اين فيلم قصه نويسنده ثروتمندي به نام فيليپ که در اثر سقوط با چتر معلول مي شود و براي پرستاري از خود مردي به اسم دريس را استخدام مي‌کند. فيليپ تا قبل از استخدام دريس؛ مردي بداخلاق و غير قابل تحمل بود اما با حضور دريس که شخصي است که سابقه سرقت و زندان نيز دارد زندگي و شخصيت فيليپ متحول مي‌شود. دريس زندگي فيليپ را به طور کامل عوض مي کند. Intouchables نامزد گلدن گلوب بهترين فيلم خارجي 2013 شد و با اينکه امتياز 8.6 از 10 و رتبه 37 را در ليست 250 فيلم برتر IMDB دارد اما در آن سال نتوانست جايزه گلدن گلوب را کسب کند و حتي دربين نامزدهاي اسکار بهترين فيلم خارجي نيز قرار نگرفت.

1- Forrest Gump (فارست گامپ)
فيلم «فارست گامپ»(Forrest Gump) به کارگرداني رابرت زمکيس و با بازي تام هنکس، رابين رايت و سالي فيلد محصول سال 1994 است. «فارست گامپ» يک موفقيت عظيم تجاري بود زيرا در مجموع توانست حدود 677 ميليون دلار در گيشه جهاني کسب کند و تبديل به پرفروش‌ترين فيلم آمريکا در آن سال شود. اين فيلم داستان “فارست” با بازي تام هنکس است که در آغاز يک معلول جسمي و ذهني است. Forrest Gump نامزد 13 جايزه اسکار 1995 شد و توانست 6 اسکار بهترين فيلم، بهترين بازيگر نقش اول مرد، بهترين فيلمنامه اقتباسي، بهترين کارگرداني، بهترين تدوين و بهترين جلوه هاي ويژه را کسب کند. اين فيلم همچنين با امتياز 8.8 از 10 رتبه 12 را در ليست 250 فيلم برتر IMDB دارد.

منبع: وب سايت سلام سينما، 12 آذر 1396

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.