دکتر سعید قشقایی: نابینا و استاد دانشگاه

دکتر سعید قشقایی: نابینا و استاد دانشگاه
به کوشش: حسین روحانی صدر

آغاز
پنجم اسفندماه 1394 همراه آقای حسین روحانی‌صدر سفری به شیراز داشتیم. یکی از اهداف این سفر گفت‌وگو با دکتر قشقایی بود. قبلاً وصف او را شنیده بودیم ولی لازم بود از نزدیک ایشان را زیارت کنیم. قرار ملاقات برای صبح جمعه هفتم اسفند در هتل ارم تعیین شد و ساعت ده تا دوازده به ایشان زحمت دادیم.
گفت‌وگوی صمیمی بود و درباره زندگی شخصی آقای دکتر تا مسائل نابینایان شیراز بحث شد. ایشان چون از ابتدا در شیراز بوده و در کنار شخصیت‌هایی چون استاد معطری پختگی و فرهیختگی خاصی در تجزیه و تحلیل‌های او مشاهده می‌شود. و مباحث جالب و راهگشا در گفت‌وگو با او مطرح شده است.
این کتاب شامل زندگی‌نامه مختصری از ایشان، سپس متن مصاحبه و در ادامه تصاویر، مأخذشناسی مقالات و پایان‌نامه‌هایی است که زیرنظر ایشان در دانشگاه فسا دفاع شده است.
آقای قشقایی با تلاش؛ صبوری و پشتکار خودش به مدارج بالای علمی رسید. اینگونه نبوده که این مدارج را به او اعطا کنند یا اموالی داشته باشد و در ناز و نعمت باشد یا پارتی داشته باشد. چند روز هفته سرکار می‌رفته و دو روز پایان هر هفته تحصیل می‌کرده است. در شرایط سخت مالی و معیشتی فوق لیسانس و دکترا می‌گیرد. سپس در رقابت سنگین بین استادان به پست‌های دلخواهش می‌رسد؛ زیرا با سخت کوشی و کاستن از رفاه و راحتی‌های زندگی و مقاومت به مناصب مطلوبش می‌رسد. از این‌رو زندگی ایشان می‌تواند الگوی مناسبی برای دیگر نابینایان باشد و از او درس بگیرند.

—» دانلود متن کامل کتاب(pdf)  ؛  html

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *