نوزدهمین جشنواره دانش‌آموزان ممتاز در قزوین آغاز به کار کرد

به گزارش کانون معلولین توانا، نوزدهمین جشنواره تشویق دانش‌آموزان ممتاز به همت کانون معلولین توانا و با حضور جمعی از مسئولان از ۲۲ مردادماه آغاز به کار کرد.
از جمله اهداف برگزاری جشنواره می‌توان به تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولان، معرفی توانمندی معلولان و همچنین فرهنگ‌سازی با رویکرد «معلولیت محدودیت نیست» اشاره کرد.
معلولان باید فرصت یابند تا استعدادهای خلاّق هنری و فکری خود را رشد داده و آن را نه تنها برای منافع خود، بلکه برای غنی‌سازی جامعه به کار گیرند. به این منظور، باید دسترسی آنان برای مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی تضمین شود.
افراد معلول باید در تصمیم‌گیری‌ها، به ویژه درخصوص سازمان‌هایی که اعضای آن از معلولان تشکیل شده، یا معلولان در آن عضویت دارند و برای معلولان خدمت‌رسانی می‌کنند، مشارکت جدی و تأثیرگذار داشته باشند که این امر در تقویت مشارکت اجتماعی نقش دارد.
خودباوری و باور عمیق جامعه نسبت به معلولان در ارتقاء مشارکت اجتماعی این افراد اثرگذار بوده که به همین سازمان‌هایی همچون کانون معلولین در سطح کشور باید تشکیل شود تا با مشارکت دستگاه‌های اجرایی شاهد تبیین جایگاه واقعی معلولان باشیم.
شناسایی توانمندی‌های هنری، علمی و فرهنگی معلولان باید در اولویت باشد که در این مهم دستگاه‌ها نیز باید تعامل داشته باشند.
اطلاع‌رسانی در زمینه حقوق معلولان در جامعه امری ویژه و حائز اهمیت بوده چراکه با تحقق این مهم معلولان در شان اجتماعی مطلوبی قرار می‌گیرند.
کانون معلولین توانا از سال ۷۴ راه‌اندازی شده و همه ساله برنامه‌های بسیار خوبی برای جامعه معلولان در نظر گرفته و عملیاتی می‌کند.
نوزدهمین جشنواره تشویق دانش‌آموزان ممتاز با شعار دانش‌آموز ممتاز، خانواده ممتاز و جامعه ممتاز با بیش از یک هزار ثبت‌نام کننده یه مدت ۵ شب برگزار خواهد شد.
در نخستین شب از جشنواره بیش از ۳۰۰ دانش‌آموز در مقاطع اول و دوم ابتدایی به همراه خانواده‌ها حضور داشتند که برنامه‌های متنوعی از جمله سرود، پخش کلیپ، سخنرانی مسئولان و… پیش‌بینی و اجرا شد.
اجرای آواز و‌ سنتور امیررضا و امیرحسین عسگری برادرهای دوقلو عضو کانون معلولین توانا از جمله برنامه‌های جذاب نخستین شب برگزاری جشنواره دانش‌آموزان ممتاز به شمار می‌رفت.
شهلا مرادی بانوی معلول کارآفرین از استان کردستان مهمان ویژه نخستین شب جشنواره تشویق دانش‌‌آموزان ممتاز بود که در زمینه اهمیت کارآفرینی و حضور فعال معلولان در جامعه به ایراد سخنرانی پرداخت.

سالار عقیلی در قزوین: حمایت از معلولان وظیفه هر ایرانی است
عقیلی گفت: با عشق در کانون معلولین توانا حضور یافتم و حمایت از معلولان وظیفه هر ایرانی است.
سالار عقیلی در گفت‌وگو با خبرنگار کانون معلولین توانا، اظهار داشت: از حضور در کانون معلولین توانا و جمع صمیمی دوستان احساس بسیار خوبی دارم و افتخار می‌کنم به اینکه توانستم در عرصه موسیقی خادم ملت ایران باشم.
وی بیان کرد: با عشق پذیرفتم که در جشنواره تشویق دانش‌آموزان ممتاز حضور پیدا کنم و وظیفه هر ایرانی و هنرمندی بوده که از معلولان حمایت کند.
عقیلی با اشاره به توانمندی‌های ویژه کانون معلولین توانا، خاطرنشان کرد: مجموعه کانون معلولین توانا از توانمندی‌های ویژه‌ای در حوزه‌های مختلف برخوردار بوده به طوری که کمک بلاعوض دریافت نمی‌کند و به صورت خودجوش هزینه‌ها را تامین می‌کند.
وی عنوان کرد: موفقیت کانون معلولین توانا از افتخارات هر ایرانی و کشور ایران است و مردم باید کمک‌های خود را به صورت ایده‌های خوب و در جهت بهبود وضعیت اعضای کانون بیان کنند.
عقیلی ادامه داد: بنده تاسیس مرکز MRI را که نیاز جامعه و مجموعه کانون معلولین توانا است را به مدیران مجموعه پیشنهاد دادم که امیدواریم محقق شود تا به این قشر توانمند خدمات لازم ارائه شود.
وی خاطرنشان کرد: ارتباط مردم عادی و معلولان از دیرباز با مسائلی همراه بوده چراکه در جامعه نحوه برخورد صحیح با این افراد به درستی تبیین نشده و این ضعف جدی در جامعه وجود داشته که نیازمند بازنگری است.
عقیلی بیان کرد: برگزاری جشنواره تشویق دانش‌آموزان ممتاز بستری مناسب برای ارائه نحوه برخورد درست با معلولان است تا در جامعه فرهنگ‌سازی شود.

در جشنواره تشویق دانش آموزان ،تمامی دانش آموزان ممتاز استان قزوین همراه با خانواده هایشان حضور دارند که این دانش آموزان توسط بچه های معلول کانون توانا تشویق میشوند و هدایای خود را از دست ان ها در یافت میکنند.
خانواده ی یکی از دانش آموزان در گفتگو با خبرنگار کانون معلولین توانا:
_این جشنواره که هر ساله برگزار می شود چقدر به آشنایی فرزندان شما با این محیط و بچه های معلول کمک میکند؟
برگزاری این جشنواره هم میتواند انگیزه ای باشد برای بهتر درس خواندن فرزندان ما هم اینکه از کودکی بچه های معلول را در کنار خود میبینند و با انها ارتباط دوستانه و صمیمی برقرار میکنند و دیگر مشکلی برای حضور این افراد در کنار خود در اجتماع ندارند از جهتی دیگر بچه های دارای معلولیت وقتی حضور پررنگ بچه های سالم را در کنار خود میبینند اعتماد به نفسشان بالا میرود و از حضور پیدا کردن در جمع ترس و ابهامی نخواهند داشت.
_زمانی که فرزندان شما هدایای خود را از دست بچه های معلول دریافت میکنند آیا این نگرش در فرزندان شما ایجاد میشود که افراد دارای معلولیت نیازمند کمک نیستند بلکه خودشان میتوانند مشوق و در کنار افراد سالم باشند ؟
در گذشته افراد دارای معلولیت حضور کمرنگ تری در جامعه داشتند چرا که شاید افراد جامعه حضور آن ها را در کنار خود نمی پذیرفتند اما خوشبختانه امروزه بچه های ما زمانی که از کودکی توسط این جشنواره ها و برنامه های این چنینی با بچه های معلول از نزدیک اشنا میشوند و توانمندی های ان ها را از نزدیک میبینند این نگرش در انها ایجاد میشود که بچه های دارای معلولیت هم میتوانند در همه ی امور جامعه حضور پررنگ داشته باشند.

منبع: سایت کانون معلولین توانا، 23 مرداد 1396

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.