جشنواره تشویق دانش آموزان ممتاز طی ۱۸ سال

تاریخچه برگزاری جشنواره تشویق دانش آموزان ممتاز طی۱۸ سال

جشنواره تشویق دانش آموزان ممتاز در سال ۱۳۷۸ برای اولین بار در کشور توسط کانون معلولین توانا و با هدف ارتقاء سطح علمی و تحصیلی دانش آموزان ، فرهنگسازی عمومی جهت پذیرش معلولان در جامعه و ایجاد فضای سالم فرهنگی و تفریحی برای خانواده ها برگزار گردید و پس از آن هر ساله بیش از ۳۰۰۰ نفر از دانش آموزان ممتازاستان قزوین (در مقاطع مختلف تحصیلی) از آن استقبال نموده و هرسال نیز این آمار افزایش می یابد .
با اجرای این طرح فرهنگی کانون معلولین توانا به عنوان یک سازمان غیردولتی توانسته است گام مؤثری در راستای تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولیت بردارد .
برگزاری جشنواره دانش آموزی بستر مناسبی برای حضور اجتماعی معلولین درجامعه فراهم نموده و مبحث اساسی و مهم توانبخشی مبتنی بر جامعه (CBR) را که مورد توجه و تأکید سازمان بهداشت جهانی است در عمل به مرحله اجراء درآورده است.
دبیرخانه جشنواره دانش آموزان ممتاز در تابستان سال ۱۳۹۵ برای هیجدهمین سال متوالی ، پذیرای بیش از۳۰۰۰ نفر از دانش آموزان ممتاز استان قزوین ( قزوین – البرز – تاکستان ) بود که در مقاطع مختلف و در طی ۵ شب به همراه خانواده هایشان ( جمعا۲۰۰۰۰ نفر ) در مراسم حضور یافته و طی برنامه هایی شاد و آموزنده به ۳۰ درصد از دانش آموزان جوایز نفیسی به قید قرعه اهداء می گردد .
در هیجدهمین جشنواره تشویق دانش آموزان ممتاز از بخش های جالب این مراسم می توان به حضور هنرمندان و خوانندگان مطرح کشور اشاره کرد.
به جرأت می توان گفت این حرکت فرهنگی تنها فعالیت مردمی ( بدون دخالت سازمانهای دولتی ) است که موفقیت آنرا باید مرهون تعامل مردم و معلولان دانست.
لازم به ذکر است که این جشنواره در شهرستان البرز برای یازدهمین بار و در شهرستان تاکستان برای نهمین بار برگزار خواهد گردید.
اهداف طرح:
۱- ارتقاء سطح علمی و تحصیلی دانش آموزان
۲- فرهنگ سازی عمومی جهت پذیرش معلولان در جامعه
۳- ایجاد فضای سالم فرهنگی و تفریحی برای خانواده ها
۴- حمایت از دانش آموزان معلول

نتایج برگزاری جشنواره تشویق دانش آموزان ممتاز :
۱- آشنا شدن دانش آموزان ممتاز با توانمندی و نخبگان معلول
۲- فرهنگسازی عمومی در حوزه حقوق شهروندی و بسیاری از مسائل اجتماعی ، اعتقادی برای دانش آموزان
۳- تشویق دانش آموزان ممتاز تندرست توسط افراد دارای معلولیت در راستای تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولیت
۴- معرفی الگوهای موفق و نخبه معلولین به جامعه

منبع: سایت کانون توانا، 19 تیر 1396

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.