بانک‌های اطلاعات معلولین

توان ‏‏نامه
فصلنامه مطالعاتی و اطلاع ‏رسانی ویژه معلولیت و توانمندسازی
Quarterly of Studies and Information Specially Disabled and Empowerment

شماره 4-5، بهار و تابستان 1395، 128 صفحه
با تحقیقات ویژه: جامعه‌سازی جبار باغچه‌بان؛ کتاب معلولیتی؛ معلولیت در افغانستان
(Jabbar baghche ban’s Sociology, Book for Disabled People, Disability in Afghanistan)
دریافت کامل مجله: PDF، 5 MB

بانک‌های اطلاعات معلولین

محمدحسن وجدانی‌نژاد

اشاره
چند سال است برای موضوعات مختلف نابینایی مطالعه می‌کنم و مجبور هستم به سایت‌های مختلف در جهان سر بزنم. اما تجاربی که به هنگام مراجعه و استفاده از سایت‌های اطلاع‌رسانی و بانک‌های اطلاعاتی نابینایان به دست آورده‌ام، و فکر می‌کنم تجارب مهمی است، دوست دارم با همه پژوهشگران و کاربران و خود نابینایان در میان بگذارم؛ چون در روایتی از معصومین علیهم السلام وارد شده که زکاة العلم نشره یعنی مالیات علم انتشار آن است. البته یک معنای دقیق‌تری از این روایت می‌توان استفاده کرد و آن این است که زکات را به معنای لغوی و پاکیزگی و پاکسازی بگیریم. در این صورت معنای روایت عبارت است از: با انتشار دانش می‌توان به پاکسازی و علم دست یافت. یا با انتشار علم، دانش پاکیزه به دست می‌آید.
اگر علم مخفی بشود و تجارب بشری در گنجینه‌ها دور از دسترس انسان‌ها باشد لاجرم اشتباهات و نواقص علم در معرض دید همگانی قرار نمی‌گیرد و انسان‌ها به نقد و تکمیل علم نمی‌پردازند. اما با نشر علم راه برای تکمیل هموار می‌گردد و پاکیزه شدن و سلامت علم به همین معنا است.

بانک جامع اطلاعات معلولان که کاملاً یک سایت بسیار سودمند است و واقعاً جامع همه خصایص بی تمنای دستمزد اندیشمندان و دست اندرکاران این بانک است مانند همه سایت‌های موجود ایران و جهان نیازهایی دارد که می‌توان آن نیاز‌ها را با کار کم و سود زیاد برطرف کرد و آن نیازها، نیاز به سایت‌های پیوند Link است و سایت‌های بزرگ جهان این نیاز را با پیوند به سایت‌های مرتبط برطرف می‌نمایند اما سایت بزرگ جامع اطلاعات معلولان این کار را انجام نداده است البته ممکن است بنده آن را در نیافته باشم لذا بنده به عنوان یک هدیه سایت‌هایی را به حضورتان تقدیم می‌کنم که این سایت‌های بنیه علمی کاربران را تقویت می‌نماید. سایت‌های مورد نظر دو گونه هستند
اول- سایت‌های کتب گویا – ویژه نابینایان و کم بینایان- این سایت‌ها با مطالعه اندکی که بنده داشتم هر کدام بیش از ده‌ها ترابایت کتاب گویا را در خود جای داده‌اند و این کتب شامل کتب علمی ـ دانشگاهی؛ کتب اجتماعی؛ کتب داستان؛ کتب ادبیات و شعر و تاریخ؛ کتب کمک درسی دانشجویان و محصلین و قس علی هذا می‌باشد بنده آنها را بدون تقدم و تأخر به حضورتان تقدیم می‌نمایم و طراحان سایت دفتر فرهنگ معلولین و سایت بانک جامع اطلاعات خود می‌دانند و می‌توانند که پیوند‌های دیگری را هم به این مجموعه الحاق نمایند.

نام فارسی سایت آدرس سایت
پایگاه اطلاعات نابینایان www.bgind.ut.ac.ir
گویا کتاب www.gooyaketab.ir
کتابخانه گویا www.entekhab.ir
کتابخانه گویای برلین آلمان www.bl_goftegoo.com
دانلود کتاب صوتی www.irtanin.com
جامعترین کتابخانه صوتی نابینایان www.groops.google.com
گویا کتاب علی عباسی قطب آبادی http://gooaketab.ir
کتابخانه گویای نابینایان برلین آلمان ftp://kub-iranian-library.dyndns.org

دوم – کتب مورد نیاز دیگر معلولینی که بینا هستند مانند ناشنوایان و معلولین جسمی حرکتی و معلولین ناقص عضو و …
این سایت‌ها بسیار فراوان‌تر و قابل دسترسی‌تر و مشهورتر و پر محتواترند شاید مجموع اطلاعات این سایت‌ها از صدها ترابایت هم تجاوز نماید و تعدادی از آنها از این قرارند.
نام فارسی سایت آدرس سایت
نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور www.samanpl.ir
سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران www.nlai.ir
کتابخانه دیجیتال نور www.noorlib.ir
نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور www.iranpl.ir
پرتال کتابخانه www.cle.ir
سازمان کتابخانه‌ها و موزه‌های آستان قدس رضوی www.library.aqr.ir
کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی www.digital.ir
کتابخانه الکترونیکی پیام نور www.pnueb.com
کتابخانه مدرسه فقاهت www.lib.esha.ir

تا آنجا که بنده اطلاع دارم و ممکن است این اطلاعات ناقص باشد زدن لینک نیاز به کسب مجوز از سازمان مربوطه ندارد ولی برای احتیاط اگر قبل از زدن لینک برای رعایت حقوق چاپ و انتشار مولفین کسب اجازه نیز ضروری به نظر می‌رسد، می‌توان از هر سازمان مجوز لازم را کسب نمود.
ضمناً لازم است قبل از زدن لینک آدرس‌های سایت‌های ذکر شده فوق از دوباره چک شود و آن با یک جستجو در google امکان‌پذیر است.
مطلبی که یادآوری آن لازم است این است که در بدو ورود به کتابخانه‌های برلین آلمان که ذکر کرده‌ام بهتر است از نرم‌افزار file zila و در این فایل به عنوان host نشانی ذکر شده فوق را وارد نمود و آخرین مطلبی که باید به عرض برسانم این است که کتابخانه نابینایان دانشگاه اصفهان با هماهنگی که بنده با مسئول امور نابینایان آن دانشگاه جناب آقای مرتضی هادیان انجام داده‌ام تمام روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح الی 3 بعدازظهر با شماره تلفن‌های03137933090 و 03137933102 آماده پاسخگویی به نیاز‌های مطالعاتی دانش پژوهان نابینا و کم بینا است نیازمندان لیست دقیق نیازهای خود شامل نام کتاب؛ نام نویسنده؛ و مترجم و حتی سال انتشار را از طریق ایمیل به آدرس bcu1395@gmail.com اعلام می‌کنند و مرکز منابع درخواستی هر متقاضی را در اسرع وقت به آدرس زیر بارگذاری کرده و شماره اختصاصی را به وی اعلام می‌نماید و آدرس این است www.bcgooya.uc.ac.ir است.
نظریه دفتر فرهنگ معلولین
ضمن تشکر از استاد وجدانی‌نژاد که ایثارگرایانه مطالعه می‌کند، وقت می‌گذارد، چند نکته را خدمت این استاد بزرگ عرض می‌کنیم:
1- سایت‌ها و بانک‌های سودمندی معرفی فرموده‌اید.
2- این دفتر هم در سایت و هم در بانک درصدد بوده و هست لینک‌هایی را نصب کند تا کاربران از طرق و راه‌های مختلف به منابع و مخازن اطلاعات مورد نیاز دسترسی داشته باشند.
3- پیشنهاد شما را هم پذیرا هستیم و روی آن کار می‌کنیم و مجدداً از شما تشکر می‌نماییم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *