عذرخواهی معاون رئیس جمهور از معلولان در مراسم گرامیداشت روز موزه و معلولیت

معاون رئیس‌جمهور با عذرخواهی از معلولان به خاطر نبود امکانات مناسب برای استفاده‌ی آن‌ها از مکان‌های تاریخی؛ خبر داد: به زودی سامانه اماکن مناسب‌سازی شده برای معلولان که قصد سفر و استفاده از تاسیسات گردشگری دارند، رونمایی می‌شود.
به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی کاخ جهانی گلستان؛ زهرا احمدی‌پور، رئیس سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری در مراسم گرامیداشت روز موزه و معلولیت که امروز سه‌شنبه – دوم خرداد – در کاخ گلستان برگزار شد، افزود: از همه کسانی که دچار معلولیت هستند و امکان استفاده راحت از اماکن تاریخی و مکان‌های گردشگری را ندارند عذرخواهی می‌کنم، این یک ایراد بزرگ است که متاسفانه تا کنون در اولویت اصلی برنامه‌ریزی‌های ما نبوده است.
وی افزود: کشوری که تجربه جنگ را داشته و بیماری‌های جسمی حرکتی را دارد باید برای مناسب‌سازی همه‌ی اماکن برنامه‌ریزی کند که متاسفانه تا کنون این برنامه‌ریزی به‌ صورت جدی انجام نشده است، این یک نقطه تاریک در فعالیت‌های ماست که نتوانسته‌ایم این محدودیت‌ها را رفع کنیم.
استفاده از تجربیات کشورهای مختلف در مناسب‌سازی اماکن برای معلولان
معاون رئیس‌جمهور افزود: البته باید در نظر داشت که این محدودیت‌ها تنها در ایران نیست بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا این محدویت‌ها وجود داشته است اما ما باید از تجربه کشورهای مختلف دنیا در این خصوص استفاده کنیم.
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری ادامه داد: استفاده از فرصت‌های گردشگری یک حق برابر اجتماعی است که معلولان هم باید بتوانند از این مکان استفاده کنند، اما در بنایی مانند کاخ جهانی گلستان، این امکان وجود ندارد،به همین دلیل این مکان به‌عنوان یک مجموعه تاریخی پایلوت برای مناسب‌سازی معلولان انتخاب شده است.
مناسب‌سازی اماکن گردشگری و تاریخی اولویت سال ۲۰۱۷
وی اضافه کرد: با توجه به شعار سازمان جهانی جهانگردی در سال ۲۰۱۷ یعنی گردشگری برای همه و تاکید این سازمان برای توجه به گردشگری معلولان، مناسب‌سازی اماکن فرهنگی تاریخی و گردشگری برای معلولان در دستور کار ما قرار گرفته است.
او افزود: در همین ارتباط سامانه‌ای با هدف معرفی اماکن مناسب‌سازی شده برای معلولان مانند هتل‌ها، رستوران‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی تا دو ماه آینده رونمایی می‌شود.
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ادامه گفت: من این بدهکاری را به شما احساس می‌کنم و اعتقاد دارم که این تکلیف بزرگی است،همه باید از فرصت سفر و گردشگری و استفاده از زیرساخت‌های گردشگری بهره‌مند شوند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ادامه داد: امیدوارم در ایران و در دنیا هیچ کس به خاطر محدویت‌های جسمی که دارد از حق سفر کردن و گردشگری و بهره‌ بردن از اماکن فرهنگی تاریخی و جاذبه‌های گردشگری محروم نشود.
مناسب سازی موزه ها برای معلولان ملاک ارزیابی مدیران
محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی نیز در این جلسه اظهارکرد: مکان‌های فرهنگی باید برای معلولان مناسب سازی شود و آنها نیز از حق برابر برخوردار باشند. امروز در کاخ گلستان فرصتی فراهم شد تا برای معلولان برنامه فرهنگی اجرا شود و آنها بتوانند از چند موزه این مجموعه میراث جهانی بازدید کنند، امیدواریم این حرکت همچنان ادامه یابد.
وی با تاکید بر لزوم تامین چنین امکاناتی در مکان‌هایی مانند تخت‌جمشید، شوش و پاسارگاد، اظهار کرد: در سال ۹۶ مناسب سازی موزه‌ها برای معلولان در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار دارد و یکی از شاخص‌های ارزیابی مدیران موزه در سال جاری خواهد بود. در این رابطه با طراحان و معماران مذاکراتی صورت گرفته تا به شکل پایلوت در چند موزه و مکان تاریخی همچون کاخ گلستان و موزه فرش اجرا شود.
شاخص موزه و معلولیت معیار اصلی انتخاب موزه‌های برتر
احمد محیط طباطبایی رئیس ایکوم ایران نیز در سخنانی گفت: سال آینده برای انتخاب موزه برتر، شاخص موزه و معلولیت به عنوان معیار اصلی در نظر گرفته می‌شود.
او افزود: بر این اساس باید موزه ها فعالیت‌های آموزشی خود را بر این مبنا قرار دهند و این مکان‌های فرهنگی را برای معلولان مناسب سازی کنند.
براساس این گزارش؛ در این مراسم از تعدادی از فعالان گردشگری معلولان با حضور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تقدیر شد و نرم‌افزار سامانه معرفی اماکن گردشگری و موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی مناسب‌سازی شده برای معلولان رونمایی و قابلیت‌های سرویس جدیدی در حمل و نقل به‌ نام تاکسی سپاس تاکسی ویژه معلولان نیز معرفی شد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی همچنین از نمایشگاه های «قالیچه های نفیس کاخ گلستان»، «عکس های دوره ناصری»، «هزار و یک شب» و کارگاه مرمت کاخ بازدید کرد.
منبع: ایسنا، ۲ خرداد ۱۳۹۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *