با هدف ارائه طرح جامع جهانی اشتغال معلولان در کنگره بین المللی ترکیه حاضر شدم

بنیانگذار کانون معلولین توانا قزوین از حضور خود در کنگره بین‌المللی کسب‌وکار فراگیر ترکیه با هدف ارائه طرح جامع جهانی در زمینه کیفیت اشتغال معلولان خبر داد.

به گزارش پیک‌توانا: سید محمد موسوی، بنیانگذار کانون معلولین توانا در کنگره بین‌المللی کسب‌وکار فراگیر که با حضور نمایندگان ۴۴ کشور اروپایی و چند کشور آسیایی در استانبول ترکیه برگزار شد هدف از حضور در این کنگره را ارائه یک طرح جامع جهانی در زمینه کیفیت اشتغال معلولان اعلام کرد.
دارنده مقام مشورتی سازمان ملل در زمینه معلولان ایرانی با بیان این مطلب افزود: این طرح شامل یک مدل بهینه در ارزیابی سازمان‌های مرتبط با معلولان با محور تشکیل یک سازمان بین‌المللی است که به ارزیابی کیفی و ارائه گواهینامه به سازمان‌های مرتبط با تولیدات و خدمات معلولان می‌پردازد.
سید محمد موسوی با بیان این مطلب که این طرح با پرداختن به استانداردهای شغلی معلولان است بر الزامات و استانداردهای لازم برای اشتغال معلولان تمرکز دارد یادآور شد: این سبک در راستای ایجاد مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌ها و با هدف سپردن بازار و سرمایه به دست خود مردم ترویج خواهد شد تا از این روش معلولان نقش مهمی در سرمایه‌داری جهان بازی کنند.
وی که چهره موفق جهانی در امر کارآفرینی برای معلولان است همچنین در این کنگره از لزوم اشاعه فرهنگ سرمایه‌داری الهی سخن گفته و اذعان داشت: رویکرد سرمایه‌داری ما مبتنی بر این است که سرمایه‌داری باید در راه خلق ارزش‌های اجتماعی به کار گرفته شود.
مدیرعامل گروه بهداشتی فیروز ادامه داد: سرمایه‌داری الهی با احترام به انسانی انسان‌ها آنها را در جهت خودکامگی و خودخواهی‌های خود به کار نمی‌گیرد.
دبیر برگزاری مجامع هم‌اندیشی تشکل‌های معلولان سراسر کشور ضمن مخالفت با سرمایه‌داری غربی ابراز کرد: این سبک سرمایه‌داری با جنگ افروزی در دنیا و نابودی سوریه و یمن به معلولیت بشر دامن می‌زند.
فعال حقوق معلولان ایرانی خاطرنشان کرد: ما در کانون معلولین توانا و گروه بهداشتی فیروز کار معلولان را به خود آنها واگذار کردیم چون اعتقاد داریم معلولان افراد توانمندی هستند و از عهده انجام امور برمی‌آیند.
وی با بیان اینکه معلولان توانا هستند و دنیا باید این واقعیت بزرگ را بپذیرد، از همه جوامع جهانی خواست تا از بکارگیری واژه ناتوان برای افراد دارای معلولیت اجتناب کنند.
رییس هیات‌مدیره کانون معلولین همچنین جمع‌آوری اعانه به نفع معلولان را مخالف کرامت انسانی آنها دانست و ادامه داد: متاسفانه امروز مراکز خیریه در سراسر دنیا به جمع‌آوری اعانه برای معلولان دست می‌زنند در حالی‌که اداره کردن زندگی معلولان با این روش صحیح نیست.
سید محمد موسوی بیان کرد: اعانه و کمک بلاعوض باعث از بین رفتن اعتماد به نفس معلولان شده و از رشد و اعتلای آنها ممانعت می‌کند در حالیکه این افراد شهروندان جامعه هستند و از حقوق برابر برخوردارند.
کارآفرین برتر کشور در زمینه اشتغالزایی برای افراد دارای معلولیت همچنین خطاب به نمایندگان ۴۴ کشور اروپایی حاضر در کنگره گفت: شما باید به گونه‌ای معلولان را توانمند کنید که آنها بتوانند جایگاه‌های تحقیقاتی، پژوهشی و مدیریتی را در جوامع احراز کنند.
موسوی اضافه کرد: به‌جای جمع‌آوری کمک‌های مردمی و بلاعوض برای معلولان برایشان شغل ایجاد کنید و با این قاعده به زندگی معلولان عزت و کرامت ببخشید.
مدیرعامل گروه بهداشتی فیروز همچنین از موفقیت فیروز در تخصیص ۹۲درصد از جایگاه‌های شغلی به نیروهای دارای معلولیت سخن گفت و این اقدام را رویدادی بی‌نظیر در دنیا دانست.
وی با بیان اینکه نیروهای دارای معلولیت در فیروز با جدیت و بالاترین کارایی ظاهر شده‌اند افزود: من من به توانایی معلولان در حوزه تولید و صنعت اعتماد کردم و جدیت و تلاش آنها حاصل این اعتماد است.
موسوی بیان کرد: من در ایران به همت همین افراد دارای معلولیت که جوامع مختلف آنها را ناتوان می‌پندارید موفق به کسب چندین نشان برتر ملی در زمینه‌های مدیریتی، منابع‌انسانی، بهداشتی و… شده‌ام و این یعنی معلولان در عمل نشان داده‌اند که افراد توانایی هستند.
این کارآفرین برتر همچنین خواستار اعتماد کارفرمایان سراسر جهان به کارایی و توانمندی معلولان شد و تصریح کرد: من به دنبال ایجاد موقعیت‌های شغلی در سطوح مدیریتی برای معلولان در ایران هستم چرا که معلولان قابلیت‌های خود را برای احراز این جایگاه‌ها به اثبات رسانده‌اند.
موسوی همچنین از اجرای یک پروژه‌ بزرگ با هدف حمایت از تحصیل کودکان دارای معلولیت در سراسر ایران خبر داد و افزود: تحصیل و آموزش حق تمام کودکان معلول است و تنها راهی است که می‌تواند رهنمون آنها به سطوح بالای اجتماعی، شغلی و اجتماعی باشد.
این کارآفرین برتر کشور در زمینه اشتغال معلولان از سازمان خود به‌عنوان یک سازمان ارزشی یاد کرده و تاکید کرد: مدیران سازمان من مدیران ارزشی هستند و سهم عمده‌ای در پیشبرد اهداف داشته‌اند.
گفتنی است کنگره بین‌المللی کسب‌وکار فراگیر با حضور نمایندگان ۴۴ کشور اروپایی و برخی از کشورهای آسیایی از ۱۸ تا ۲۲ اردیبهشت ماه جاری در شهر استانبول ترکیه برگزار شده است.
لازم به ذکر است این دومین باری است که سیدمحمد موسوی به‌عنوان چهره موفق جهانی در کارآفرینی برای افراد دارای معلولیت برای شرکت در مجمع بین‌المللی کشورهای اروپایی در زمینه توجه به معلولان به ترکیه دعوت می‌شود.
همچنین موسوی در فروردین ماه سال جاری برای شرکت در نشست کنوانسیون حقوق بشر در مقر سازمان ملل متحد در سوییس حضور داشت.

منبع: رقیه بابایی، سایت کانون معلولین توانا، 26 اردیبهشت 1396

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *