گزارشی از کتاب رساله احکام جوانان (پسران) به خط بریل

گزارشی از کتاب رساله احکام جوانان (پسران) به خط بریل

در اواخر سال 1395 کتابی به خط بریل با مشخصات زیر منتشر شد:
رساله احکام جوانان (پسران). مطابق با فتاوای حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، به کوشش مسعود مکارم.
مشخصات نسخه بریل: شیراز، واحد چاپ بریل مؤسسه نابینایان توانگران کار‌آفرین.
چاپ اول: زمستان 1395.
بریل نگاری: نفیسه شایسته‌نیا؛ تصحیح بریل: رحمان بیاتی، نگار خرم.

این کتاب در دو جلد بریل به چاپ رسیده است که جلد اول شامل 105 صفحه و جلد دوم مشتمل بر 101 صفحه می‌باشد. نوع عطف و صحافی آن سیمی است. این نوع صحافی استفاده از آن را برای مخاطبان و خوانندگان خط بریل آسان می‌کند ولی از نظر ارزش و اعتبار، اثر سیمی اعتبار کتاب معمولی را ندارد و جزوه محسوب می‌شود. لذا نویسندگان و ناشران ترجیح می‌دهند کتابشان عطف چسبی یا دوختگی داشته باشد. همچنین از دو مقوای ضخیم برای جلد آنها استفاده شده که سبب دوام بیشتر کتاب می‌گردد. یکی دیگر از ویژگی‌ها‌ی بارز این کتاب بهره‌گیری از کاغذ A4 است که باعث کم‌حجم شدن و قابل حمل و نقل بودن آن نیز می‌گردد. شماره صفحات فرد و زوج در گوشه پائین سمت راست قرار گرفته‌اند. و همچنین تمامی صفحات دارای شماره می‌باشند. صفحه اول از جلد اول به مشخصات کتاب و صفحه دوم به متن روی جلد اختصاص یافته است. صفحات سوم تا نهم نیز به فهرست مطالب پرداخته است. و از صفحه دهم متن اصلی کتاب شروع می‌شود و تا مبطلات نماز ادامه می‌یابد. در جلد دوم نیز پس از صفحه مشخصات یعنی از صفحه سوم به بعد متن اصلی از ابتدای مبطلات نماز شروع شده و تا انتها ادامه یافته است. در این کتاب همان‌طور که از عنوانش پیدا است مسائل و احکام مبتلا‌به جوانان به خصوص آقایان مندرج می‌باشد.
مؤسسه توانگران تا کنون کتاب‌های سودمندی به خط بریل منتشر کرده است و از این طریق دانش و اطلاعات جوانان و مردم به ویژه نابینایان افزایش یافته است. به همین دلیل لازم است از مدیریت محترم این مؤسسه تشکر شود، به خصوص آقای شایسته‌نیا در این زمینه بسیار کوشیده است.

آدرس مؤسسه نابینایان توانگران کارآفرین:
شیراز، چهار‌راه سرباز، بولوار سفیر شمالی، خیابان صاحب‌الامر غربی، رو‌به‌روی کوچه 19، مؤسسه نابینایان توانگران کار‌آفرین. تلفن: 07138318815داخلی 25. ایمیل: print.mntk@gmail.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *