چالش Envision the Future: طراحی یک مدل چاپ سه بعدی آموزشی برای افراد کم بینا

در چالش Envision the Future Design از شرکت کنندگان خواسته شده تا یک وسیله‌ی کمکی برای آسان‌تر کردن زندگی افراد کم بینا بسازند یا یک مدل وابسته به احساس لامسه برای استفاده‌ی آموزشی در کلاس درس تولید کنند.
سال گذشته جمعیت چاپ سه بعدی تلاش بسیاری کردند تا با انجام یک فعالیت گروهی بزرگ به یک زن کمک کنند. در چالش طراحی سه بعدی Within Reach که توسط شرکت MatterHackers، جمعیت e-NABLE، جمعیت Pinshape و شرکت Ultimaker رهبری می‌شد، از شرکت کنندگان خواسته شد تا با استفاده از چاپ سه بعدی یک وسیله‌ی کمکی برای Brandy Leigh Scott، زنی که در اثر ابتلا به بیماری انقباض دوپویترن (Dupuytrens Contracture) دستش فلج بود، بسازند. البته این مسابقه با یاری رساندن به بیش از یک نفر پایان یافت زیرا در نهایت مجموعه‌‌ای شامل بیش از ۲۰۰ وسیله‌ی تولید شده با چاپ سه بعدی که به صورت رایگان برای افرادی که تحت شرایطی قادر به ااستفاده از دستانشان نبودند فراهم شده بود.
موفقیت چالش Reach challenge گروه MatterHackers ، e-NABLE و Pinshape را به همکاری مجدد برای یک طراحی سه بعدی جدید که LulzBot نام دارد، تشویق کرد. این بار تمرکز بر افراد کم بینا است. در چالش Envision the Future Design که از بیستم ماه مارس شروع شده و تا هشتم ماه می ادامه خواهد داشت، از شرکت کنندگان خواسته شده تا یک وسیله‌ی کمکی برای آسان‌تر کردن زندگی افراد کم بینا بسازند یا یک مدل وابسته به احساس لامسه برای استفاده‌ی آموزشی در کلاس درس تولید کنند. مسلما تاکید این چالش بر آموزش است و از شرکت کنندگان دعوت شده تا مدل‌هایی برای هر گروه سنی، از کودکستان تا سال‌های پایانی دبیرستان، طراحی کنند.
Mara Hitner در کنفرانس CSUN Assistive Technology در حال صحبت کردن با Stevie Wonder است.
Mara Hitner، مدیر توسعه‌ی کسب و کار در MatterHackers گفت «من برای اولین بار تاثیری که چاپ سه بعدی می‌تواند بر زندگی افراد نابینا و کم بینا داشته باشد را سال گذشته در کنفرانس CSUN Assistive Technology دیدم. تماشای شور و هیجان شرکت کنندگان (از جمله Stevie Wonder) که در حال کار با مدل‌های ریاضی و زیستی تولید شده با استفاده از چاپ سه بعدی بودند، بسیار تاثیر گذار بود. من می‌دانستم که یک جمعیت جهانی از طراحان آماده بودند تا تنها با دانستن این که کسی نیازمند یاری آن‌هاست با یه کارگیری چاپ سه بعدی وسایل مورد نیاز را تولید نمایند. بالاخره یک سال بعد با کمک جمعیت e-NABLE، Lulzbot و Pinshape این فرصت فراهم شد.»
در چالش Envision the Future شرکت کنندگان به دو گروه سنی تقسیم شده‌اند تا همه‌ی افراد، از کودکان تا طراحان حرفه‌ای به شرکت در آن تشویق شوند. هر دو گروه جوانان (زیر ۱۸ سال) و بزرگ‌سالان(بالای ۱۸ سال) برندگان رتبه‌ی اول تا سوم خواهند داشت که جوایز آن به شرح زیر است:
جایزه بزرگ جوانان: یک چاپگر سه بعدی LulzBot Mini، یک کنترل کننده‌ی چاپگر سه بعدی MatterHackers MatterControl T10 ، و سه ماسوله از فیلمان‌های PLA سری PRO از شرکت MatterHackers.
جایزه بزرگ بزرگ‌سالان: یک چاپگر سه بعدی ۶ LulzBot TAZ، یک کنترل کننده‌ی چاپگر سه بعدی MatterHackers MatterControl T10 ، و سه ماسوله از فیلمان‌های PLA سری PRO از شرکت MatterHackers.
جایزه‌ی رتبه‌ی دوم جوانان و بزرگ‌سالان: یک قلم چاپ سه بعدی Crafty Pen و یک کارت هدیه‌ی ۱۰۰ دلاری شرکت MatterHackers.
رتبه‌ی سوم جوانان و برزگ‌سالان: یک کارت هدیه‌ی ۵۰ دلاری شرکت MatterHackers.
برای شرکت در این مسابقه شرکت کنندگان باید یک مدل وابسته به حس لامسه برای آسان کردن آموزش هر موضوعی طراحی نمایند. نمونه‌هایی که مسئولان مسابقه پیشنهاد داده‌اند شامل مجسمه‌ی چهره‌های تاریخی، مدل‌های معماری، ابزارهای قابل دستکاری علوم و ریاضیات و مدل‌های گیاهان یا حیوانات است. طراحی‌ها باید در تارنمای Pinshape در یکی از گروه‌های جوانان یا بزرگ‌سالان بارگذاری شوند. سپس از شرکت کنندگان دعوت خواهد شد که با ورود به رسانه‌های اجتماعی تصاویر و فیلم‌های مدل‌هایشان را با هشتگ EnvisiontheFuture به اشتراک بگذارند. افزون بر این از شرکت کنندگان درخواست خواهد شد که پرچسب‌های @Pinshape ، @MatterHackers ، @EnableTheFuture و @LulzBot3D را در فیس بوک، توییتر و اینستاگرام به کار ببرند.
داوری این مسابقه را Steven Berg از موسسه‌ی Braille و Dave Gaylord، مدیر بازاریابی MatterHackers، و Jen و Ivan Owen بنیان‌گذاران جمعیت e-NABLE انجام خواهند داد.
Lauren Watkins، سرپرست گروه Pinshape گفت «ما بی صبرانه برای دیدن طراحی‌های نو و خلاقانه‌ی شرکت کنندگان منتظر هستیم. پس از موفقیت چالش طراحی Within Reach ما برای میزبانی مسابقه‌ای دیگر هیجان زده‌ایم که جامعه‌ی طراحان سه بعدی را برای ساختن وسایل کمکی یا ابزارهای آموزشی برای افراد کم بینا گرد هم آورد. من فکر می‌کنم بزرگترین ویژگی این چالش آگاه ساختن مردم از مشکلاتی است که افرد کم بینا با آن مواجه هستند. این آگاهی به جامعه چاپ سه بعدی این فرصت را می‌دهد که تا با حل مشکلات واقعی افراد تاثیر مثبتی بر زندگی آن‌ها بگذارند. »
اهمیت فراهم بودن چنین فرصت‌هایی بسیار زیاد است به طوری که در حال حاضر بنیاد جمعیت Enable (یا ECF) اعلام کرده‌است که دیگر ارزیابی، آزمایش و یا تطبیقِ گیرندگان را بر اساس طراحی‌های دست‌های سه بعدی جمع سپارانه (crowdsourced)انجام نخواهد داد. ECF یک شاخه‌ی مجزا از جمعیت e-NABLE است که برای پشتیبانی و همکاری با این جمعیت شکل گرفت اما در حال حاضر در مسیر دیگری فعالیت می‌نماید و به طور جدی بر همکاری با پزشکان، سازمان‌های غیر دولتی و سایر متخصصان برای فراهم ساختن اندام‌های مصنوعی مقرون به صرفه برای افراد کم درآمد تمرکز کرده است. e-NABLE تغییری در اهدافش نداده است و مانند همیشه بر گسترش جامعه‌ی چاپ سه بعدی برای طراحی و ساخت وسایل مصنوعی برای افراد نیازمند تاکید دارد.
منبع: exos.ir ؛ سایت کانون توانا، 14 فروردین 1395

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *