همایش بزرگداشت حجت الاسلام مرحوم سید محمد کاظم مجاب برگزار شد

همایش بزرگداشت
حجت الاسلام والمسلمین مرحوم سید محمد کاظم مجاب
20 اسفند ماه 1395/ دفتر فرهنگ معلولین

جمعه 20 اسفندماه 1395/ 11 جمادی الثانی 1438 همایشی برای تکریم از شخصیت، افکار و بزرگداشت حجت الاسلام مرحوم سید محمدکاظم مجاب برگزار شد.
این همایش به مناسبت پنجمین سالگرد مرحوم مجاب توسط دفتر فرهنگ معلولین در شهر قم و در محل این دفتر با حضور مسئولین و مدیران ارشد استان قم و تهران، مقامات و شخصیت‌های حوزوی و بیوت معظم مراجع تقلید از ساعت 9 صبح شروع و تا ساعت 12 ظهر ادامه داشت.

پس از خیر مقدم و خوشامدگویی توسط مجری، آقای عباس چراغی قاری روشندل و مشهور قرآن کریم به تلاوت آیاتی از سوره عبس پرداخت.

آنگاه آقای محمد نوری مدیر دفتر فرهنگ معلولین و دبیر این همایش، گزارشی از عملکرد همایش و نیز گزارشی از فعالیت‌ها و عملکرد این دفتر به استماع مهمانان رساند.
ایشان گفت: “اقدام برای برپایی این همایش از مهرماه امسال قطعی شد و به یاری خداوند منان و راهنمایی و پشتیبانی جناب حجت الاسلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی و همیاری خانواده مکرم و همکاری پژوهشگران و نویسندگان کارها پیش رفت و امروز شاهد تحقق آن هستیم. اما در باب ضرورت چنین همایش‌هایی لازم است به عرض رساند حجت الاسلام مرحوم سید محمدکاظم مجاب از سرمایه‌های معنوی کشور و مذهب ما است و می‌تواند الگوی اخلاقی و رفتاری برای عموم و به ویژه نسل جوان باشد. استحضار دارید سالانه کتاب‌های فراوان در ترویج شخصیت‌های معلول مسیحی در جهان اسلام و ایران منتشر می‌شود و به ترویج الگوهای مورد نظر کلیسا می‌پردازند. با اینکه شخصیت‌هایی مثل مرحوم مجاب می‌تواند دست مایه داستان، رمان، زندگی‌نامه نگاری و بالاخره الگوسازی و فرهنگ سازی قرار گیرد و متأسفانه از این ظرفیت‌ها غفلت شده است. امید است با چنین همایش‌هایی راه برای اقدامات اینچنینی هموار گردد. سرمایه فرهنگی به یادگار مانده از ایشان عبارت بود از مجموعه سخنرانی‌ها و دیوان اشعار اما با تلاش‌های خادمان شما در دفتر فرهنگ معلولین تولید هشت جلد کتاب و هشت DVD‌ صوتی تصویری برنامه‌‌ریزی شد. از ابتدا قرار شد برای این همایش DVD‌ها و سه جلد کتاب آماده و منتشر شود. الحمدلله تمامی اهداف پیش بینی شده تحقق یافت و این آثار اکنون در منظر و مرآی شما سروران و استادان معظم است. همچنین هشت شماره مجله الکترونیکی و چند بروشور هم منتشر گردیده و برخی از اشعار ایشان توسط گروه‌های سرود نابینایی تواشیح شده آماده عرضه است. در مجموع حدود یک هزار صفحه مطلب جدید تدوین و منتشر شده و حدود 3500 صفحه دیگر در حال آماده سازی است.”

سپس آیت الله احمد عابدی مدیر مدرسه حضرت ابوالفضل (ویژه جانبازان) و جانباز جنگ تحمیلی به بیان اهمیت خدمات نابینایان و دیگر شخصیت‌های دارای معلولیت در دوره صدر اسلام و قرون میانی تاکنون پرداخت. وی با تلاوت آیات و احادیث، دیدگاه اسلام درباره معلولین و نابینایان را مثبت ارزیابی کرد و گفت به دلیل احترام بی بدیل اسلام و شخص رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و قرآن نسبت به معلولین، آنان هم خدمتگزار صادق در راه ترویج اسلام شدند و خدمات بسیار داشته‌اند و فقط اندکی از آنها در منابع تاریخی و تفسیری و غیره آمده است.
پس از آیت الله عابدی گروه بصیر، به تواشیح (همخوانی و سرایش) پرداختند. این گروه توسط چهار نفر از نابینایان فرهیخته سال‌ها است فعالیت دارد. اما برای این مراسم یکی از شعرهای مرحوم مجاب به نام «أجیرینا» را با شیوه بسیار زیبای تواشیح عرضه کردند به طوری که همگان را تحت تأثیر قرار دادند. أجیرینا یعنی به ما پناه بده و از ما حمایت کن یا ما را تحت مساعدت و حمایت خودت قرار بده.
مرحوم مجاب خطاب به حضرت معصومه علیها السلام این شعر را سروده و می‌گوید ای فاطمه معصومه علیها السلام تو صاحب آبرو و منزلت نزد خداوند هستی و از تو تمنا می‌کنیم ما را زیر چتر حمایتی خودت قرار بدهی.
پس از این سرود محقق و نویسنده فرهیخته‌ آقای حسین روحانی صدر پشت تربیون قرار گرفت و به بیان جایگاه روحانیون دارای معلولیت و خدمات فرهنگی آنها پرداخت. او با ذکر نمونه‌هایی از این‌گونه فعالیت‌ها، گفت ارباب کلیسا درصدد بودند نابینایان را جذب کنند و اقدامات گسترده در این زمینه تدارک دیده بودند. اما با تلاش‌های جریان مذهبی و اسلامی در خود جامعه نابینایی کشور آنان در رسیدن به هدفشان ناکام ماندند. البته برخی را جذب کردند ولی به طور گسترده نتوانستند موفق باشند.
پس از این سخنرانی نوبت به شاعران نابینا رسید. قرار بود از شهرهای مختلف حداقل پنج نابینای شاعر، اشعار خود درباره آقای مجاب را اجرا کنند، اما به دلایل بُعد مسافت و موانع نتوانستند بیایند و فقط سه نفر موفق به آمدن شدند. آقای موسی عصمتی از خراسان، آقای یدالله قربعلی از اصفهان و آقای مقدس از تهران. در این قسمت برنامه آقایان قربعلی و عصمتی اشعار زیبایی که درباره مرحوم مجاب سروده بودند، قرائت کردند.
آقای عصمتی همزمان با این همایش در برنامه شعر اهل البیت علیهم السلام دعوت بود و قرار بود قطعه‌ای در حرم رضوی علیه السلام بخواند ولی علاقه‌اش به آقای مجاب او را راهی قم نمود و در این نشست قطعه زیبایی خواند که در کتاب لطف دوست آمده است.
وقتی نوبت به آقای یدالله قربعلی دبیر بازنشسته ادبیات و شاعر مشهور رسید ابتدا گفت، با وسایل و امکانات امروزی، نابینایان و دیگر معلولین تفاوتی با مردم عادی ندارند و می‌توانند در عرصه‌های مختلف فرهنگی و غیر فرهنگی فعالیت داشته‌ باشند. نباید به بهانه نابینایی یا به بهانه داشتن نوعی از معلولیت شانه از وظایف خالی کرد. البته معلولین امروزه فعال هستند ولی مدیریت‌ها نسبت به پشتیبانی آنان ضعیف می‌باشند. پس از این توضیحات، قطعه شعر زیبایی در وصف مرحوم مجاب قرائت کرد.
سپس حجت الاسلام حسن اسفندیاری از شاگردان مرحوم مجاب به بیان تاریخچه فعالیت‌های فرهنگی ایشان پرداخت. در ادامه آقای دکتر سلیقه رئیس اداره بهزیستی استان قم به بیان وضعیت معلولیت و معلولین در استان قم پرداخت. ایشانی پیشگیری را ضعیف دانست و توصیه کرد موفقیت در حل مشکلات معلولین منوط به توسعه و تعمیم پیشگیری در همه عرصه‌ها است.
پس از آقای سلیقه، دکتر سید علی صدر السادات معاون امور انسانی وزارت درمان و بهداشت و داماد مرحوم مجاب به بیان ویژگی‌های فکری و سیر تحولات معنوی و عرفانی ایشان پرداخت. وی با آوردن سندهایی از اشعار ایشان تأکید کرد، مرحوم مجاب به مقامات عرفانی بالایی دست یافته بود ولی بی ادعا بود و به هیچ وجه نمی‌خواست مطرح کند.
آنگاه حجت الاسلام دکتر سعید مقدس شاعر جوان به قرائت قطعه شعری پرداخت که درباره مرحوم مجاب سروده است.
اما آخرین برنامه، گروه هم‌‌خوانی ندای ملکوت یک شعر از مرحوم مجاب به نام لطف دوست را اجرا کردند. این گروه چهار نابینای فرهیخته‌ از قم هستند.
برای این همایش 4 اثر به کوشش دفتر فرهنگ معلولین منتشر شده بود که با مشخصات زیر منتشر و در نکوداشت رونمایی شد:
– کتاب “حاصل عمر: زندگی‌نامه و فعالیت‌های سید محمدکاظم مجاب”، علی اکبر صفری و عبدالله امینی پور، دفتر فرهنگ معلولین، 1395، 437 ص. این کتاب شامل زندگی خودنوشت و شرح حوادث به روایت دیگران، مقالات و مصاحبه‌ها درباره شخصیت، خاندان، آثار و نیز درباره اجازات مرحوم حجت الاسلام سید محمد کاظم مجاب است.
– کتاب “لطف دوست: مجموعه اشعار سید محمدکاظم مجاب(قدسی)”، دفتر فرهنگ معلولین، 1395، 207 ص. اشعار مرحوم مجاب، اشعار درباره، اهدایی‌ها و نیز بررسی و تحلیل شعر ایشان در این کتاب عرضه شده است.
– کتاب “نقش یار: مجموعه تصاویر سید محمدکاظم مجاب”، به کوشش علی نوری، دفتر فرهنگ معلولین، 100 ص.
– “مجموعه نرم افزاری”، صوتی و تصویری، شامل مجموعه سخنرانی های مرحوم مجاب در سال های 1370 تا 1390، 8 عدد DVD.

مراسم نکوداشت حجت الاسلام و المسلمین مجاب در قم برگزار شد (خبرگزاری حوزه نیوز)

گزارش تصویری مراسم بزرگداشت مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید محمدکاظم مجاب (خبرگزاری حوزه نیوز)

          

         

          

         

        

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.