نامه جمعی از معلولان ایران به رئیس مجلس شورای اسلامی

جمعی از جامعه معلولان کشور در نامه ای خطاب به رئیس مجلس خواستار تصویب لایحه جامع حمایت از معلولان شدند.

به گزارش عصر ایران، در این نامه آمده است:

بسمه تعالی
جناب آقای دکتر علی لاریجانی
رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام

– همانطور که استحضار دارید، مسایل حوزه معلولان متنوع، متعدد و مختلف است. اقدامات خوبی در دو دهه گذشته در این زمینه در دنیا و در ایران (البته با تاخیر و تقصیر) صورت گرفته است.
– کنوانسیون بین المللی حقوق افراد دارای معلولیت تدوین، منتشر و در ایران پذیرفته شده است.
– قانون بازنشستگی معلولان تصویب و آیین نامه آن نوشته و ابلاغ شده است.
– قانون جامع حمایت از حقوق معلولان به تصویب رسید و به صورت ناقص و با اختیارات کمتر اجرا شد.
– لایحه جدید برای حمایت از حقوق معلولان تدوین و ارائه شد که در فرایند تصویب قرار دارد.
– مفاهیم و اصطلاحات این حوزه در سطح گسترده ای از سازمانها و نهادها و در اذهان قشرهای مختلف جامعه منتشر و رسوخ پیدا کرده است.

با همه اینها، به لحاظ تاخیر در اقدامات فوق و عدم توجه شایسته رسانه ای و نهادی، و وسعت این حوزه و شاملیت آن بر انواع معلولیتها، جانبازان، کهنسالان، مادران و… اثر بخشی این اقدامات به حد شایسته مشهود نبوده و از سوی ذینفعان احساس نشده است.
از سوی دیگر به دلایل مختلف از جمله محدودیتهای مالی و فزونی تقاضا، و فشار تورم و افزایش قیمتها، تخصیص بهینه منابع صورت نگرفته و افراد نیازمند و مبتلابه، همچنان در گیر و دار مشکلات بوده و گشایش محسوسی در روند زندگی آنها مشاهده نمی شود.
علاوه بر جمیع مشکلاتی که جامعه معلولان ایران با آن مواجه هستند، زنان نسبت به مردان و سایر گروهها با مشکلات بیشتری دست در گریبان بوده و انگاره های فرهنگی و تبعیضهای هرچند ناخواسته جنسیتی بر مصائب آنها افزوده است.
لذا ما جمعی از معلولان با درک عمیق مسایل این حوزه و دستگاههای متولی و منابع و … با تمام توان در پی همفکری و کمک به بررسی، تصمیم سازی و حل مشکلات هستیم و اعتقاد راسخ داریم که این همه مقدور نخواهد بود مگر با آگاهی و اتخاذ روشهای منطقی، اصولی و قانونی برای طرح و پیگیری مطالبات حوزه معلولان .
بدیهی است که هر گونه اقدام سازمانی و هزینه کرد، مبتنی بر جواز قانونی است. «لایحه جدید برای حمایت از حقوق معلولان» تدوین و در مرداد ماه سال 1394 به مجلس شورای اسلامی ارائه شد و پس از طی مراحلی، از شورای نگهبان برگشت داده شد و در فرایند جدید بررسی و تصویب در مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.
تاخیر در تصویب این لایحه و به تبع آن عدم پیش بینی اعتبارات در بودجه سالیانه، معیشت و زندگی معلولان را با مشکلات عدیده و دشواری مواجه کرده و سازمانها و دستگاههای مرتبط و پاسخگو را عاجز و ناتوان از ارائه خدمات می نماید.
توجه ویژه دست اندرکاران این امر بخصوص نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می تواند در گشودن این گره و حل معضلات آن نقش بسیار مهمی ایفا نماید.
با عنایت به اینکه اکنون فصل بودجه ریزی است و تاخیر در تصویب لایحه مذکور موجب می شود که دستگاه¬های متولی اجرای قانون حمایت از معلولان، بودجه های مورد نیاز خود را در چارچوب قانون پیش بینی نکنند و تصویب قانون بعد از فوت وقت ذکر شده مانع اجرای احکام مالی در سال آینده خواهد بود.
لذا کلیه معلولان استدعا دارند جنابعالی و هیئت رئیسه محترم و حمایت سایرنماینده های محترم «لایحه حمایت از حقوق معلولان» را در دستور کار قرار داده و در تصویب آن تسریع نموده و در زمان طرح لایحه در صحن مجلس نیز نسبت به ارتقاع حقوق معلولان اقدام مقتضی مبذول فرمایند.
پیشاپیش از حسن نظر و مساعدت حضرتعالی و نماینده های محترم مجلس، سپاسگزار است.

«کمپین سراسری پیگیری تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان»
@disabilitysupportcampaign

منبع: سایت عصر ایران، 15 اسفند 1395

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.