اختتامیه دومین جشنواره بین المللی فیلم «پرواز» برگزار شد

اختتامیه دومین جشنواره بین المللی فیلم «پرواز» همراه با نکوداشت پرویز پورحسینی و اصغر شاهوردی، ۱۳ آذرماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، اختتامیه دومین جشنواره بین المللی فیلم «پرواز» همراه با نکوداشت پرویز پورحسینی و اصغر شاهوردی با حضور مشاور بخش آموزش دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران و اعضای هیات داوران این دوره، علیرضا شجاع نوری، کتایون ریاحی، محمدرضا فروتن، ستاره اسکندری و سید عماد حسینی شنبه ۱۳ آذرماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
ماری آن ترسا مونسون مشاور بخش آموزش دفتر منطقه ای یونسکو در تهران که به جای استرکیش لاروش نماینده منطقه ای یونسکو در این مراسم حضور داشت، در سخنانی خطاب به شرکت کنندگان در آیین اختتامیه دومین جشنواره بین المللی فیلم «پرواز» گفت: یونسکو از ابتدا از این جشنواره حمایت کرده، زیرا تلاشی در جهت آگاهی رسانه ای شما درباره مسائل مربوط به شخصیت و مبارزه با ناهنجاری ها و کلیشه ها است.
وی ادامه داد: در اعلامیه جهانی حقوق بشر اینگونه آمده است که تمام افراد بشر آزاد به دنیا می آیند و از لحاظ حقوق و کرامت با هم برابرند، لیکن واقعیت به ما نشان می دهد که چارچوب های حقوقی یا فقدان آنها، محدودیت های فیزیکی و فاکتورهای اجتماعی همچون خرافات و ترس منجر به منزوی شدن افراد معلول می گردد و آنها را از دستیابی به حقوق اولیه کرامت انسانی محروم می کند. از این رو نیاز مبرمی برای ایجاد گفت وگو و تعامل میان مسولان دولتی، افراد دچار محدودیت و خانواده های آنها، جامعه مدنی، رسانه و بخش خصوصی وجود دارد.
برنامه یونسکو برای دسترسی معلولان به فناوری اطلاعات
ماری آن ترسا مونسون افزود: باید چگونگی افزایش موقعیت ها و انتخاب هایی را که در دسترس افراد معلول است مد نظر قرار دهیم و چگونگی راه های دسترسی آنها را با آموزش، تحصیلات، اطلاعات و دانش بهبود بخشیم و چگونی توانایی های آنها را برای ورود به بازار کار گسترش دهیم. یونسکو مدافع حقوق و نیازهای افراد دچار معلولیت است و تلاش می کند مروج استفاده بهینه از فناوری های اطلاعات و ارتباطات قابل دسترس و قابل تغییر و مقرون به صرفه باشد.
مشاور بخش آموزش دفتر منطقه ای یونسکو در تهران بیان کرد: قصد داریم سال آینده در راستای حمایت از تدوین پیش نویس سند ملی درباره دسترسی فناوری های اطلاعات و ارتباطات برای افراد دچار معلولیت نشست دومی را بر پایه دستاوردهای آن برنامه برگزار کنیم. فیلم ها و مستندها می توانند ابزار کارآمدی برای عمده جامعه در باره مسائل معلولان و زدودن تصورات خام، نادرست، تبعیض ها و کلیشه ها باشند.
وی عنوان کرد: این اصلی ترین هدف جشنواره فیلم «پرواز» است و به همین جهت نیز ما از این تلاش مهم از ابتدا حمایت کردیم. بسیار خوشحالم که می بینم بسیاری از هنرمندان ایرانی از این جشنواره حمایت کرده اند و امیدوارم جشنواره پرواز به افزایش آگاهی اجتماعی ادامه دهد و و برای جوانانی که دچار معلولیت هستند الگوهای مثبت، امیدوار و اعتماد به نفس لازم را ارائه دهد.
در ادامه این مراسم، اصغر شاهوردی صدابردار پیشکسوت سینما در حالیکه روی ویلچر نشسته بود به صحنه آمد و همسرش از طرف وی متنی را برای حاضران قرائت کرد.
کتایون ریاحی نیز از طرف بنیاد کمک، لوح تقدیری را به اصغر شاهوردی اهدا کرد.
اجرای تکنوازی تار توسط استاد منوچهر عبداللهی و با خوانندگی علی امیر قاسمی بخش بعدی برگزاری این مراسم بود.
همچنین در این مراسم از پرویز پورحسینی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون نیز قدردانی شد و وی در سخنانی کوتاه گفت: امشب با حضور اصغر شاهوردی به یاد خاطرات گذشته، «باشو غریبه کوچک» و چند فیلم دیگر که به همراه وی بودم، افتادم اما به هرحال از همه حاضران تشکر می کنم و هرچه تقدیر و تشویق که برای من در نظر گرفته اید را به اصغر شاهوردی تقدیم می کنم.
سپس لوح تقدیر اهدایی دومین جشنواره بین المللی «پرواز» به پرویز پورحسینی بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون قرائت و به وی اهدا شد.
جشنواره «پرواز» رویدادی انسان دوستانه است
مدیرعامل خانه هنرمندان نیز در این مراسم گفت: هنرمندان در ایران و در اغلب کشورهای دنیا به عنوان جامعه فرهیخته، مطرح و مورد توجه مردم هستند که کلام و عمل آنها در مردم بازتاب زیادی دارد و احساسات را بر می انگیزد.
مجید رجبی معمار افزود: دوستان شاید کمی دیر اعلام کردند که می خواهند این مراسم را در خانه هنرمندان ایران برگزار کنند اما همکاران همه استقبال کردند و این احساس مسئولیتی است که در جامعه هنری وجود دارد و نمی تواند در قبال مسائل مهم اجتماعی از جمله بحث معلولیت آرام و بدون احساس مسوولیت بود.
رجبی معمار از برگزاری جشنواره بین المللی فیلم «پرواز» به عنوان اقدامی انسان دوستانه یاد کرد و گفت: از همه عزیزانی که با ابراز مسئولیت در این مراسم حضور پیدا کردند و با این جشنواره همراهی می کنند و این کار خیر را برای خدمت به معلولان همرانی می کنند تشکر می کنم.
در بخش پایانی این مراسم نیز با حضور هیات داوران، از برگزیدگان این دوره تقدیر و تشکر به عمل آمد.
جشنواره «پرواز» با محوریت معلولان و سینما و آشنایی مردم و مخاطبان با معلولیت های جسمی و بیماران معلول با مشارکت دفتر منطقه ای یونسکو در تهران به میزبانی خانه هنرمندان ایران از ۱۱ تا ۱۳ آذرماه برگزار شد.
منبع: خبرگزاری مهر، 14 آذر 1395

هیات داوران دومین جشنواره بین المللی فیلم «پرواز»
مجید مصاحبی مدیر برگزاری جشنواره بین المللی فیلم پرواز اسامی هیئت داوران این دوره جشنواره را به این ترتیب معرفی کرد:
علیرضا شجاع نوری, کتایون ریاحی, محمدرضا فروتن, ستاره اسکندری و دکتر سید عماد حسینی
وی ادامه داد: جشنواره فیلم پرواز ویژه مسائل معلولین و معلولیت بوده و اعضای محترم هیئت داوران همزمان با در نظر گرفتن ملاحضات هنری و فنی و با شناخت دقیق از دغدغه های این قشر از جامعه, نسبت به انتخاب آثار برگزیده اقدام نموده اند.
پس از بررسی های اولیه از مجموع آثار رسیده به دبیرخانه ی این رویداد سی و هشت اثر برای داوری نهایی, تقدیم هیئت محترم داوران گردیده است.

برگزیدگان دومین جشنواره بین المللی فیلم پرواز
سه جایزه در بخش داستانی:
دیپلم افتخار جشنواره پرواز به همراه جایزه نقدی به حمید رضا مزرعه برای فیلم ‘زمزمه های گل شمعدانی’ اهداء شد.
دیپلم افتخار جشنواره پرواز به همراه جایزه نقدی به محمد صادقی برای فیلم ‘ پیژامه راه راه پدر را باد برد ‘ اهدا شد.
تندیس پرواز و دیپلم افتخار بهترین فیلم داستانی جشنواره پرواز از طرف بنیاد کمک به بهروز قاسمی کلام برای فیلم ‘ملودی’ اهداء شد.
دو جایزه در بخش مستند:
هیات داوران دومین جشنواره فیلم پرواز ضمن تقدیر از فیلم ‘ میله های سفید ‘ به کارگردانی کیومرث سرشار، دیپلم افتخار و جایزه نقدی خود را به سیدمحمد جعفری برای فیلم بافندگان خیال ‘ اهداء کرد.
تندیس پرواز و دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند به خانم منصوره ميرمعرب برای فیلم لکنت اهدا شد.
دو جایزه در بخش پویانمایی:
دیپلم افتخار جشنواره پرواز به امیر واحدی برای انیمیشن باور ( در بخش تکنیک فیلم ) اهداء شد.
دیپلم افتخار جشنواره پرواز به مهدی شاد برای انیمیشن ‘ دوچرخه ‘ در بخش محتوا اهدا شد.
دو جایزه در بخش بازیگری:
تندیس و دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن از طرف بنیاد کمک، به فاطمه لطفی مهیاری برای فیلم ملودی اهدا شد.
تندیس پرواز و دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد به بازیگر نوجوان سید عباس حسینی برای فیلم ‘پیژامه های راه راه پدر را باد برد’ اهدا شد.
جایزه ی ویژه هیئت داوران
دیپلم افتخار بهترین فیلم از نگاه هیئت داوران اهدا شد به آقای محمد نوبرى برای فیلم فقط کمی نور
اهدای نشان جسارت:
هیات داوران دومین جشنواره بین المللی فیلم پرواز نشان جسارت خود را به شهریار پورسیدیان برای فیلم ‘سرزمین سرد’ اهدا کرد.
نشان جسارت به پروانه جعفری آزاد برای فیلم لکنت
نشان جسارت به محمد گمار برای فیلم گام های یک دست
نشان جسارت برای مهناز کوچکی و سعید ناصری برای فیلم چند شاخه گل مریم
نشان جسارت به خانم لادن طباطبایی برای فیلم فرشته ای در خانه من.

گزارش اختتامیه
آیین اختتامیه دومین جشنواره بین المللی فیلم «پرواز» همراه با نکوداشت پرویز پورحسینی و اصغر شاهوردی، ۱۳ آذرماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
به گزارش ستاد خبری جشنواره، اختتامیه دومین جشنواره بین المللی فیلم «پرواز» ویژه مسایل معلولین و معلولیت، همراه با نکوداشت پرویز پورحسینی و اصغر شاهوردی با حضور مشاور بخش آموزش دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران و اعضای هیات داوران این دوره، علیرضا شجاع نوری، کتایون ریاحی، محمدرضا فروتن، ستاره اسکندری و دکتر سید عماد حسینی شنبه ۱۳ آذرماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
این جشنواره با هدف ایجاد آگاهی بیشتر در مورد مسایل معلولیت و نمایش توانمندی های افراد دچار معلولیت در جامعه با اخذ مجوز از وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام به برگزاری دومین دوره خود نموده است. بر همین اساس در طی‌دو دوره گنجینه ی ارزشمندی از فیلم های کوتاه و مستند از سراسر جهان، با هدف ارتقا سطح فرهنگ عمومی در جامعه گردآوری شده است .
مجری طرح جشنواره آقای اردستانی مسول اولین آموزشگاه علمی تخصصی ویژه افراد دچار معلولیت ضمن خوشامدگویی از تلاش شبانه روزی و همراهی صمیمانه افراد جهت برگزاری جشنواره قدردانی نمود.
فاطمه امیری دبیر جشنواره در پیام خود ضمن تقدیر از تلاش و پشتکار معلولین در دستیابی به ناممکن ها، از هنرمندان بزرگوار که با هنر خود مقدس ترین لحظات زندگی رو به تصویر می کشند تمجید کرد. او همچنین افزود جشنواره پرواز به چالش می کشد هر آنچه نادیدنی است و دردهایی که نیازمند همدلی است. امیری خاطر نشان کرد که جشنواره پرواز، اوج پرواز با بال های شکسته را به تصویر می کشد. او افزود با پرواز باشید تا لذت پرواز را با هم تجربه کنیم .
ماری آن ترسا مونسون مشاور بخش آموزش دفتر منطقه ای یونسکو در تهران به نمایندگی از طرف استرکیش لاروش نماینده منطقه ای یونسکو در این مراسم حضور داشت، در سخنانی خطاب به شرکت کنندگان در آیین اختتامیه دومین جشنواره بین المللی فیلم «پرواز» گفت: یونسکو از ابتدا از این جشنواره حمایت کرده، زیرا تلاشی در جهت آگاهی رسانی درباره مسائل مربوط به افراد و مبارزه با ناهنجاری ها و کلیشه ها است.
وی ادامه داد: در اعلامیه جهانی حقوق بشر اینگونه آمده است که تمام افراد بشر آزاد به دنیا می آیند و از لحاظ حقوق و کرامت با هم برابرند، لیکن واقعیت به ما نشان می دهد که چارچوب های حقوقی یا فقدان آنها، محدودیت های فیزیکی و فاکتورهای اجتماعی همچون خرافات و ترس منجر به منزوی شدن افراد معلول می گردد و آنها را از دستیابی به حقوق اولیه کرامت انسانی محروم می کند. از این رو نیاز مبرمی برای ایجاد گفت وگو و تعامل میان مسولان دولتی، افراد دچار محدودیت و خانواده های آنها، جامعه مدنی، رسانه و بخش خصوصی وجود دارد. ماری آن ترسا مونسون افزود: باید چگونگی افزایش موقعیت ها و انتخاب هایی را که در دسترس افراد معلول است مد نظر قرار دهیم و چگونگی راه های دسترسی آنها را با آموزش، تحصیلات، اطلاعات و دانش بهبود بخشیم و چگونی توانایی های آنها را برای ورود به بازار کار گسترش دهیم. یونسکو مدافع حقوق و نیازهای افراد دچار معلولیت است و تلاش می کند مروج استفاده بهینه از فناوری اطلاعات و ارتباطات قابل دسترس و قابل تغییر و مقرون به صرفه باشد. مشاور بخش آموزش دفتر منطقه ای یونسکو در تهران بیان کرد: قصد داریم سال آینده در راستای حمایت از تدوین پیش نویس سند ملی درباره دسترسی فناوری های اطلاعات و ارتباطات برای افراد دچار معلولیت نشست دومی را بر پایه دستاوردهای آن برنامه برگزار کنیم. فیلم ها و مستندها می توانند ابزار کارآمدی برای عموم جامعه در باره مسائل معلولان و زدودن تصورات خام، نادرست، تبعیض ها و کلیشه ها باشند.
وی عنوان کرد: این اصلی ترین هدف جشنواره فیلم «پرواز» است و به همین جهت نیز ما از این تلاش مهم از ابتدا حمایت کردیم. بسیار خوشحالم که می بینم بسیاری از هنرمندان ایرانی از این جشنواره حمایت کرده اند و امیدوارم جشنواره پرواز به افزایش آگاهی اجتماعی ادامه دهد و برای جوانانی که دچار معلولیت هستند الگوهای مثبت، امیدوار و اعتماد به نفس لازم را ارائه دهد.
در ادامه این مراسم، اصغر شاهوردی صدابردار پیش کسوت سینما در حالیکه روی ویلچر نشسته بود به صحنه آمد و همسرش متنی را برای حاضران قرائت کرد.
کتایون ریاحی نیز از طرف بنیاد کمک و با همکاری برگزارکنندگان جشنواره، لوح تقدیری را به اصغر شاهوردی اهدا کرد.
اجرای تک نوازی تار توسط استاد منوچهر عبداللهی و با خوانندگی علی امیر قاسمی بخش بعدی برگزاری این مراسم بود.
همچنین در این مراسم از پرویز پورحسینی بازیگر پیش کسوت سینما، تئاتر و تلویزیون نیز قدردانی شد و وی در سخنانی کوتاه گفت: امشب با حضور اصغر شاهوردی به یاد خاطرات گذشته، «باشو غریبه کوچک» و چند فیلم دیگر که به همراه وی بودم، افتادم اما به هرحال از همه حاضران تشکر می کنم و هرچه تقدیر و تشویق که برای من در نظر گرفته اید را به اصغر شاهوردی تقدیم میکنم.
سپس لوح تقدیر اهدایی دومین جشنواره بین المللی «پرواز» به پرویز پورحسینی بازیگر پیش کسوت تئاتر، سینما و تلویزیون قرائت و به وی اهدا شد.
مدیرعامل خانه هنرمندان نیز در این مراسم گفت: هنرمندان در ایران و در اغلب کشورهای دنیا به عنوان جامعه فرهیخته، مطرح و مورد توجه مردم هستند که کلام و عمل آنها در مردم بازتاب زیادی دارد و احساسات را بر می انگیزد.
مجید رجبی معمار افزود: دوستان شاید کمی دیر اعلام کردند که می خواهند این مراسم را در خانه هنرمندان ایران برگزار کنند اما همکاران همه استقبال کردند و این احساس مسئولیتی است که در جامعه هنری وجود دارد و نمی توان در قبال مسائل مهم اجتماعی از جمله بحث معلولیت آرام و بدون احساس مسوولیت بود.
رجبی معمار از برگزاری جشنواره بین المللی فیلم «پرواز» به عنوان اقدامی انسان دوستانه یاد کرد و گفت: از همه عزیزانی که با ابراز مسئولیت در این مراسم حضور یافتند و با این جشنواره همراه هستند و این کار خیر را برای خدمت به معلولان همراهی می کنند تشکر می کنم.
به گفته مجید مصاحبی مدیر برگزاری جشنواره اعضای هیئت داوران همزمان با در نظر گرفتن ملاحظات هنری و فنی و با شناخت دقیق از دغدغه های این قشر از جامعه ، نسبت به انتخاب آثار برگزیده اقدام نموده اند .
در بخش پایانی این مراسم نیز با حضور هیئت داوران، از برگزیدگان این دوره تقدیر و تشکر به عمل آمد.
جشنواره «پرواز» با محوریت مسایل معلولیت و معلولان با بهرمندی از رسانه قدرتمند سینما جهت افزایش آگاهی جامعه با مشارکت دفتر منطقه ای یونسکو در تهران به میزبانی خانه هنرمندان ایران از ۱۱ تا ۱۳ آذرماه برگزار شد.
منبع: سایت جشنواره بین المللی فیلم «پرواز»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *