برگزاری مراسم روز جهانی معلولان توسط کارآموزان و هنرجویان مجتمع رعد

مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولان با قرائت پیام دبیر کل سازمان ملل و حضور توان­یابان، کارشناسان و مسؤولان حوزه معلولیت در مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مجتمع رعد در این مراسم که بخش­های مختلف آن توسط هنر­جویان و کارآموزان رعد اجرا شد، ابتدا سید مهدی موسوی یکی از کارآموختگان و دانشجویان مجتمع و مرکز آموزش علمی کاربردی رعد در مطلبی با عنوان “ناگفته­ های یک شهروند” با اشاره به اهمیت مناسب­ سازی معابر عمومی، افزود: سهولت در رفت و آمد معلولان برای جوامع شهری امید لازم است و به پویایی و تحرک این قشر بسیار کمک می­کند.
وی در ادامه افزود: امکانات شهری هم با نیازهای افراد دارای معلولیت انطباق ندارد و استفاده از آنها برای افراد توان­یاب آسیب­ هایی را در پی دارد.
در ادامه محمد رجایی مقدم معاون مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران با حضور در جایگاه و قدردانی از مجتمع رعد که هر سال مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولان را برگزار می­کند، افزود: به همین مناسبت دبیرکل سازمان ملل متحد طی پیامی ضمن تبریک این رویداد جهانی، تصویب کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت با 169 عضو را یکی از اسناد حقوق بشری بین­ المللی اطلاق کرده است.
وی در قرائت پیام دبیرکل، گفت: دولت­های عضو اجرا دستور کار 2030 برای توسعه پایدار، طرح کلی برای صلح، بهروزی، کرامت، و فرصت برای همه روی سیاره­ ای سالم را آغاز کرده ­اند و 17 آرمان توسعه پایدار بر منبای تعهد نادیده انگاشته نشدن هیچ­کس استوار است که دستیابی به آن به مشارکت مؤثر افراد دارای معلولیت در جامعه نیاز دارد.
در بخشی از این مراسم برگزیدگان چهارمین جشنواره توان­یاب و فضای مجازی با عنوان توسعه دهندگان برترین اپلیکیشن­ها معرفی و تجلیل شدند که بر اساس آرا هیأت داوران که متشکل از نمایندگان مجتمع رعد، شرکت اپلیکیشن­ ساز پازلی، شرکت توسعه ارتباطات پیشگامان کویر یزد، کافه بازار و شرکت نرم­ افزاری چارگون بود اپلیکیشن­های ورزش افراد دارای معلولیت با موضوع ترویج ورزش همگانی و معرفی ورزشگاه­های ویژه افراد دارای معلولیت و پارالمپیک یورو2016 توسط محمد­رضا دشتی مقام اول و اپلیکیشن بام با موضوع معرفی مکان­های مناسب­سازی شده برای افراد دارای معلولیت توسط مانی رضوی­ زاده مقام دوم و اپلیکیشن طب سنتی با موضوع فوائد طب سنتی توسط معصومه حفیظی مقام سوم این دوره از جشنواره را به خود اختصاص دادند.
گروه تئاتر پیاده رو به کارگردانی مهدی بیاتی با تلفیق هنرجویان توان­یاب و بازیگران حرفه­ ای نمایشی را با تأکید بر اهمیت اشتغال افراد دارای معلولیت و اصلاح نگرش شهروندان به موضوع افراد دارای معلولیت اجرا کردند که مورد توجه و تشویق حضار قرار گرفت.
سپس گروه موسیقی سنتی رعد با حضوراشرف رجبی، امیرهمتیان، فدیاکوهی، مرضیه دیانت فر، آرزو براتی، حمید رضا رجبی، مهرداد خادمی، حسین قربانی و فرناز احمدی یک قطعه فورکلوریک گوشه­ای از توانایی­های خود را به نمایش گذاشتند.
در بخش تشویق دانشجوی توان­یاب از تلاش علمی آرزو براتی فارغ­ التحصیل مر کز آموزش علمی کاربردی رعد که اخیراً برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد پذیرفته شده است با حضور مهندس احمد میرزاخانی رئیس هیأت مدیره مجتمع رعد، دکتر حسین علاقه ­بند رئیس مرکز و دکتر محمود ایزدی معاونت آموزشی، پژوهشی مرکز رعد تجلیل شد و مهندس میرزاخانی با اشاره به موضوع تحقیق و پژوهش در حوزه افراد دارای معلولیت اشاره کرد: برای ما اهمیت دارای تجهیزات توان­یابان در مجتمع رعد مطالعه و تحقیق شود و از ابتدا تأسیس مرکز آموزش علمی کاربردی رعد با همین رویکرد مورد توجه مسؤولان رعد قرار گرفته بود.
وی با قدردانی از تلاش علمی دانشجویان توان­یاب، افزود: با وجود استعدادهای تحصیلی موفقی همچون آرزو براتی، دور نخواهد بود روزی که مرکز علمی کاربردی رعد به یک پژوهشکده تولید تجهیزات مورد نیاز افراد توان­یاب تبدیل شود.
در بخش تشویق تیم ملی اعزامی به رقابت­های جهانی ابی­لیمپیک 2016 فرانسه از تلاش­های 15 نفر مسابقه ­دهنده توان­یاب با اهدا تندیس، لوح سپاس، دپیلم افتخار، هدایای اختصاصی ابی­لیمپیک و هدیه نفیس مجتمع رعد، تجلیل شد.
همچنین 5 هنرمند توان­یابی که تابلوهای نقاشی آنها در مسابقات جهانی و نمایشگاه پاراآرت آسیایی توکیو 2016 حضور داشتند، ضمن معرفی با اهدا لوح سپاس و هدیه تجلیل شدند.
شایان ذکر است برای نخستین بار تمام بخش­ها و آیتم­های مراسم گرامیداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت شامل: اجرا، برنامه­ریزی، دکلمه، موسیقی و… با محوریت و مشارکت کارآموزان و هنرجویان برگزار شد که بسیار مورد توجه حضار قرار گرفت.
منبع: سایت مجتمع رعد، 15 آذر 1395

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *