گردشگری معلولان چشم انتظار توجه جدی سیزدهمین رئیس!

چند روز پیش با حکم ریاست جمهوری خانم دکتر زهره احمدی پور بعنوان معاون رئیس جمهور و سیزدهمین رئیس سازمان میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری کشور منصوب و شروع به کار نمود.
۳۱ سال از تشکیل این سازمان می گذرد و دراین مدت ۱۲ رئیس سکان هدایت آنرا در دست داشته اند, اقدامات و تحرکات زیادی دراین سازمان صورت گرفته و گاها” موفقیت های چشمگیری هم درعرصه های ملی و بین المللی حاصل شده است اما متاسفانه دراین سالهای متمادی هیچیک از روسای وقت این سازمان عریض و طویل حرکت سازنده ای درزمینه پیشرفت و توسعه «گردشگری قابل دسترس »درایران اسلامی نداشته اند . علیرغم اینکه درسالهای اخیر گردشگری معلولان و سالمندان به یکی از شاخه های مهم, بکرو اقتصادی درصنعت گردشگری جهان تبدیل گشته و کشورهای بسیاری جهت بدست آوردن سهم بیشتراز این بازار حدود ۲۰۰ میلیارددلاری که درمراحل اولیه شکوفایی است تلاش می کنند این بستر مناسب در کشور ما و درسیاست های گردشگری کشور مفغول مانده است.
بیش از یک میلیارد نفر معلولان و به همین تعداد سالمندان بالای ۶۵ سال جهان که شرایطی مشابه معلولان از حیث محدودیت های حرکتی دارند, درجستجوی مقاصد گردشگری قابل دسترس در پهنه گسترده جهانی هستند. ویژه گی قابل توجه این قبیل گردشگران هزینه کرد بیشتر برای استفاده از امکانات و تجهیزات خاص است که گاهی بین ۳۰% تا ۲۰۰% بیشتر از سایرگردشگران عادی بالغ می شود و نیز بهره جستن اجباری از یک نفر همراه اعم از افراد خانواده, دوستان و حتی پرستار ومراقب درسفرها است که درآمد مقاصد گردشگری را تا دوبرابر و بیشتر افرایش می دهد. و این فرصتی است که بسیاری ازکشورها برای دستیابی به آن, امکانات بسیاری را بسیج نموده اند تا بتوانند با ایجاد شرایط و دسترسی های لازم تعداد بیشتری از این نوع گردشگران را جذب کنند. تخمین زده می شود بیش از ۱۸۰ میلیون نفر از گردشگران سالیانه جهانی را معلولان و سالمندان تشکیل دهند که بالغ بر۲۵۰ میلیارد دلار هزینه می کنند, رقمی که بسیاری از کشورها آرزو دارند حداقل ۱۰% این مبلغ را بتوانند با ایجاد امکانات و بکارگیری تجهیزات مورد نیاز زیربنایی گردشگری قابل دسترس تحصیل نمایند . اهمیت گردشگری معلولان و سالمندان تا جایی پیش رفته که سازمان جهانی گردشگری ( UNWTO ) امسال خود را موظف دانست شعار روز جهانی گردشگری را برمبنای توجه به گردشگری معلولان و سالمندان و تحت عنوان « گردشگری برای همه » تعیین نماید و تمام تلاش خود را مصروف به آگاهی دادن به سازمانها و نهادهای دولتی و غیردولتی کشورهای جهان در زمینه توجه و توسعه توریسم معلولان و سالمندان نماید.
قسمتی ازپیام رئیس سازمان جهانی گردشگری به مناسبت ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۶ « روز جهانی گردشگری »: دسترسی عمومی به گردشگری برای همه مردم، باید سیاست اصلی صنعت گردشگری باشد. این موضوع نه تنها به عنوان «حق مسلم انسان‌ها» در نظر گرفته می‌شود، بلکه فرصت اقتصادی بسیار مهمی است.
با افزایش سن جمعیت جهانی، همه‌ی ما دیر یا زود از دسترسی جهانی به گردشگری سود خواهیم برد. بگذارید یادآوری کنم که تمام شهروندان سرتاسر دنیا، این حق را دارند که تنوع و گوناگونی بی‌نظیری که این سیاره به همه‌ی ما پیشکش کرده را با تمام وجود تجربه و حس کنند.
همه‌ی انسان‌ها این حق را دارند که به طور مساوی به خدمات گردشگری دسترسی داشته باشند. در حال حاضر ۱ میلیارد نفر در سرتاسر دنیا وجود دارند که برای سفر کردن با مشکلات و موانعی روبرو هستند و نمی‌توانند از خدمات ابتدایی سفر استفاده کنند؛ خدماتی مانند اطلاعات کافی و معتبر، حمل و نقل عمومی کارآمد و محیط مناسب برای سفر. حتی با وجود تکنولوژی مدرن، افرادی که دچار معلولیت حرکتی، مشکلات شنوایی، بینایی و ذهنی هستند، هنوز نمی‌توانند از بسیاری از مقاصد توریستی مهم دنیا بهره‌مند شوند.
قسمتی از پیام دبیرکل سازمان ملل متحد در۲۷ سپتامبر۲۰۱۶ « روز جهانی گردشگری »: دسترسی عمومی به خدمات گردشگری، فرصت اقتصادی مهمی برای سیاست‌های صنعت گردشگری و استراتژی‌های توسعه کشورهای مختلف است. من سیاست‌گذاران، مسوولان امر برنامه‌ریزی مقاصد سفر و شرکت‌هایی که با افرادی با نیازهای خاص سر و کار دارند را تشویق می‌کنم که با یکدیگر همکاری کنند تا کلیه مشکلاتی که بر سر راه سفر وجود دارد، چه مشکلات ذهنی و چه جسمی را رفع کنند. بیاید این حقیقت را بپذیریم که تمامی انسان‌های این کره خاکی حق دارند و باید بتوانند در گردشگری سهیم شوند و از تجربیات فراموش‌نشدنی سفر بهره‌مند شوند.
با این وجود بسیاری از مسئولان درکشور ما هنوز گردشگری معلولان و سالمندان را نوعی امورخیریه می دانند و به این نکته توجه ندارند که گردشگری قابل دسترس یک صنعت کاملا”تجاری است و در صورت تامین زیرساخت های مورد نیاز و توجه به نیازهای گردشگران معلول و سالمند قادر خواهد بود تحولات شگرفی در اقتصاد کشور ایجاد کند. اگر درچشم انداز ۱۴۰۴ پیش بینی جذب ۲۰ میلیون گردشگر خارجی و کسب درآمد تا ۳۰ میلیارد دلار هدف گذاری شده است, نباید ازنظر دورداشت که درصد قابل توجهی از گردشگران ورودی به کشورمان را می توانند همین گردشگران معلول و سالمند تشکیل دهند و برای جذب هرچه بیشتر آنان باید سریعا” دست بکارشد و با نظارت دقیق بر پروژه های دردست اجرا نیازهای این گروه از گردشگران برمبنای استانداردهای بین المللی درنظرگرفته و تامین شود و نیز درزمینه مناسب سازی تاسیسات موجود گردشگری کشور اعم ازهتل ها و اقامت گاهها, اماکن تاریخی و فرهنگی, مناطق گردشگری, مراکز پذیرایی, حمل و نقل شهری و بین شهری, ابزار و تجهیزات و …. گام های اثرگذار و باثباتی برداشته شود. دراین خصوص تشکل های مرتبط با گردشگری معلولان درداخل و خارج از کشور می توانند همکاریهای ارزنده ای با سازمان میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری داشته باشند و تجربیات و مستندات و استانداردهای جهانی را دراین زمینه ارائه دهند .
همانگونه که بارها و بارها گفته شده سازمان میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری باید مدیریتی, معاونتی و حداقل دفتری دررابطه با گردشگری قابل دسترس در این سازمان و ادارات کل تابعه درسراسر کشور ایجاد نماید تا مشکلات توریسم معلولان و سالمندان دراین واحدها پیگیری شود . همچنین دراولین قدم تامین برخی ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای امکان ورود معلولان و سالمندان به موزه ها, اماکن تاریخی, فرهنگی , کاخ موزه ها, و …. و نیز همگام با بسیاری ازکشورهای جهان نسبت به رایگان نمودن ورودیه بازدید معلولان و سالمندان به علاوه یک همراه از کلیه اماکن تاریخی, فرهنگی, موزه ها و …. زیرمجموعه آن سازمان, مورد نظر قرارگرفته و مصوبات و دستورالعمل های لازم دراین خصوص صادر شود.
مخلص کلام اینکه بسیاری ازمعلولان و سالمندان در ایران اسلامی علاقه و توانایی مالی لازم را برای گردشگری دراختیاردارند اما متاسفانه بلحاظ نبود امکانات و عدم دسترسی قادر به حضور درحوزه گردشگری کشورنمی باشند و به همین دلایل یا به کشورهای همسایه که امکانات مناسب تری دارند سفر می کنند و یا ازخیر سفر وتفریح می گذرند که هردو مورد آسیب های اجتماعی و اقتصادی زیادی را برای کشورمان دربردارد. همچنین بسیاری از گردشگران معلول و سالمند درکشورهای مختلف خارجی مشتاق سفر به ایران و بازدید ازجاذبه های بی همتای تاریخی, فرهنگی, گردشگری و … این مرز و بوم هستند ولی بدلیل نبود امکانات ویژه و غیرقابل دسترس بودن بیشتر جاذبه های گردشگری کشور برای معلولان و سالمندان, مقصدهای دیگررا برمی گزینند . پس لازم است سیزدهمین سکاندارگردشگری کشور و همراهانشان بیشتربه مقوله گردشگری معلولان توجه نمایند. والسلام
منبع: مسعود ورزنده، سایت آداک گردشگران معلولین، ۲۱ آبان ۱۳۹۵

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *