مراسم نکوداشت آیت الله روشندل، سید محمد رضا امام جزایری

گزارش مراسم بزرگداشت آیت الله سید محمدرضا امام جزایری

IMG09574276روز جمعه 29 مردادماه 1395 مراسم نکوداشت خدمات آیت الله امام جزایری در حسینیه ایشان در قم، خیابان 55 متری عمار یاسر، کوچه 12، کوچه 3، پلاک 89 برگزار شد. این مراسم با عنایت جناب حجة الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی نماینده تام الاختیار آیت الله العظمی سیستانی برپا گردید.
این مراسم تاریخی برای اولین بار برگزار می‌شود، با اینکه روحانیون و مجتهدین برجسته‌ای که دارای نوعی از معلولیت بوده‌اند همواره جلسه درس و بحث داشته اند ولی تاکنون رسمی از آنان تشکر و تقدیر نشده بود. دفتر فرهنگ معلولین برای چندین تن از فضلا، روحانیون و علمایی که دارای نوعی از معلولیت‌اند، مراسمی بر پا کرده است.
هدف این است که کارنامه فعالیت و تلاش‌های این عزیزان برای جامعه معلوم گردد و آحاد مردم بدانند اینگونه افراد یک عمر در پیشرفت فرهنگ شیعی و توسعه معارف اهل بیت(ع) تلاش نموده‌اند.
درباره امام جزایری
ایشان از سادات جزایری و متعلق به خاندان عظیم القدر جزایری شوشتری (یا تستری) است. جد اعلای او آیت الله سید نعمت الله جزایری (1050-1112ق) است.
IMG09574975پدر سید محمدرضا، محمدعلی و جدش سید احمد مشهور به سید آقا هر دو از مجتهدین و فعال در عرصه ترویج فرهنگ اهل بیت(ع) بودند. سید محمدرضا در سال 1326ش در نجف اشرف متولد شد. از دوازده سالگی متوجه مشکل بیماری چشم‌هایش شد و بر اثر مشکل در شبکیه شروع به ضعیف شدن نمود. تا اینکه در هجده سالگی کاملاً نابینا گردید.
وقتی دوازده بهار از عمرش می‌گذشت. تحصیل از حوزه در حوزه را آغاز کرد و در مدرسه آخوند خراسانی کبری نزد استادانی چون آیت الله مروج و آیت الله آل غفور فراگیری ادبیات عرب و سپس فقه و اصول را آغاز نمود و به دلیل علاقه، پشتکار و هوش ذاتی خوبی که داشت مدارج علمی حوزوی را به خوبی طی نمود. هر درسی را فرامی‌گرفت، تدریس هم می‌نمود. این تجربه خوبی برای نابینایان است که یاد گرفته‌های خود را همواره به روش تدریس یا نوشتن یا هر روش دیگر ارائه کنند تا در حافظه و خزینه ذهن آنان متمرکز گردد.
در سال 1350 توسط دولت صدام حسین از عراق اخراج و به ایران آمد. پس از یکی دو سال سکونت در خرمشهر، امام جماعت در مسجد یزدی‌ها را برعهده گرفت. نیز در حوزه علمیه خرمشهر تدریس می‌نمود و به مناسبت‌های مختلف در سطح شهر تبلیغ داشت.
پس از دو سال به قم عزیمت و ساکن شد. و به درس آیت الله آقا جواد تبریزی، آیت الله شیخ کاظم تبریزی و آیت الله وحیدی رفت. تا اینکه از سال 1372 تدریس خارج را شروع کرد و در فقه و اصول فقه و نیز تفسیر قرآن روزانه تدریس می‌نمود. تا سال 1392 مجدداً به نجف اشرف مهاجرت کرد. در طول سال درسی، درس خارج فقه و اصول را به زبان عربی در حوزه علمیه قم می‌فرماید. و تابستان‌ها قم آمده و همین درس‌ها را به فارسی بیان می‌‌کند.
IMG09574501تعدادی از فضلای حوزه به درس‌های ایشان رفته و کسب فیض می‌کنند.
درس‌های زندگی
آیت الله سید محمدرضا امام جزایری دارای حسن اخلاق و روحیه‌ای قوی دارد. توکل به خداوند و توسل به اهل بیت(ع) در رفتار و گفتار ایشان کاملاً پیدا است.
اولین روحانی در حوزه علمیه است که به کتاب صوتی روی آورد و تلاش کرد از با کتاب صوتی به فراگیری علوم بپردازد. همچنین نخستین روحانی است که درصدد برآمد از وسایل جدید مثل ضبط و پخش صوت استفاده کند. ضبط و پخش صوت در آن زمان، دستگاه بزرگی با نوارهای بزرگ بود و ایشان نخستین کسی بود که از این دستگاه استفاده کرد. او چند دستیار داشت که کتب را برای او می‌خواندند و او به ضبط آنها روی همین دستگاه می‌پرداخت.
گران بودن این دستگاه و نوارهای آن مانع کارش نشد زیرا با تلاش و کوشش و تمرین و ممارست، اشعار و نکاتی را حفظ و منبرهای جذاب و سودمندی داشت به طوری که مردم برای مراسم همیشه او را دعوت می‌کردند. و اگر مردم به او اهدایی داشتند برای خرید وسایل ضبط و پخش کتب صوتی هزینه می‌کرد. بنابراین الگوی مناسب برای نابینایان امروز می‌تواند باشد.
IMG_4256نشست جمعه 29 مردادماه
این نشست با حضور امام جمعه محترم شوشتر و امام جمعه محترم شوش و شاگردان آیت الله امام جزایری و تعدادی از افراد دارای معلولیت مقیم قم به ویژه نابینایان از ساعت 22 شروع شد. نخست با تلاوت آیات قرآن مجید توسط آقای ساعدی برنامه آغاز شد. آقای ساعدی نابینا و صاحب رتبه‌های کشوری و استانی است.
پس از آقای ساعدی، آقای محمد نوری مدیر دفتر فرهنگ معلولین توضیحاتی درباره این همایش داد و هدف همایش را پاسداری از یکی از سرمایه‌های شیعه دانست. ایشان گفت: امام جزایری با تلاش و ممارست فراوان توانست به مدارج عالی علمی و معنوی رسید. ایشان آبروی شیعه است و شیعیان به ایشان افتخار می‌کنند. ما هدفی نداریم جز اینکه از این سرمایه شیعه نگهبانی کنیم.
بعد از آن فرزند آقای امام جزایری حجة الاسلام سید مهدی امام جزایری دعوت شد تا درباره پدر عزیزشان سخن داشته باشند.
او درباره ویژگی‌های اخلاقی و تلاش‌های معنوی و علمی پدرشان نکات سودمندی بیان کرد. بعد از ایشان شاگرد دیگر استاد حجت الاسلام روشنایی درباره ویژگی‌های استاد نکاتی بیان کرد.
IMG09574544در ادامه آقای محمد چراغی یکی از مداحان نابینا قم روضه امام حسین(ع) و قتلگاه را خواند. در ادامه آقای دکتر رضوانی نابینا و جانباز ساکن قم از هدیه الهی بودن آقای جزایری سخن گفت و اظهار ندامت و شرمندگی کرد که تاکنون در خدمت ایشان نرسیده و از دانش و معنویت ایشان استفاده نکرده‌اند.
در ادامه برنامه اهداء تقدیرنامه و چند هدیه به آیت الله امام جزایری اعلام و قرار شد حجة الاسلام و المسلمین آقای کبیری اهداء کننده باشد. ایشان چند دهه سابقه تدریس در حوزه را دارد و چند سال در محضر استاد جزایری تلمذ کرده است. نیز از نظر کمالات معنوی، همگان توافق داشتند که ایشان هدایا را تقدیم نماید. همزمان با تقدیم، متن تقدیرنامه توسط حجة الاسلام سید محمد امام جزایری نوه استاد، قرائت شد. آقای کبیری علاوه بر تقدیم مجموعه هدایا به استاد، به سه تن از پسران استاد به نام‌های حجج السلام سید عبدالحسین، سید علی و سید مهدی نیز لوح تقدیر اهداء نمودند.
در پایان آقای محمد نوری از همه شرکت کنندگان تشکر کرد و از حضار دعوت به صرف شام نمود.

گزارش خبرگزاری رسا:  http://www.rasanews.ir/detail/News/445014/19

گزارش خبرگزاری حوزه:  http://hawzahnews.com/detail/News/391605

—> دریافت کتاب “آیت الله سید محمد رضا امام جزایری: زندگانی، خدمات علمی و تکریم”

IMG09574657 IMG09574708 IMG09574895 IMG09575015 IMG09575184 IMG09575237

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *