رفیعی نامه: زندگی‌نامه و کارنامه استاد علی رفیعی

rafieinamehرفیعی نامه
زندگی‌نامه و کارنامه استاد علی رفیعی
همراه لوح فشرده از اسناد و مدارک

تألیف: گروه تاریخ دفتر فرهنگ معلولین
ویرایش علمی: محمد نوری
تاریخ: بهار 1395
محل چاپ: قم
ناشر: دفتر فرهنگ معلولین
قم، بلوار محمدامین، خیابان گلستان، کوچه11، پلاک4 تلفن: 32913452-025 فکس: 32913552-025
www.HandicapCenter.com , info@handicapcenter.com

پیشگفتار
دفتر فرهنگ معلولین از زمان تأسیس (1390) تا کنون ده‌ها شخصیت که دارای نوعی آسیب و ناتوانی بوده ولی خدمات چشمگیر و فعالیت قابل ستایش داشته‌اند، معرفی کرده است. از این‌رو یکی از وظایف این دفتر به توصیه مؤسس آن، حضرت حجة الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی از ابتدا، تألیف و نشر کتاب و مقاله درباره کسانی است که به رغم داشتن نوعی از معلولیت، در ساختن فرهنگ و جامعه اسلامی مؤثر بوده و دیگران می‌توانند از زندگی و کارنامه آنها الگوگیری کرده و درس بگیرند. اما لازم است قبل از هر چیز مردم و حداقل نخبگان جامعه شناخت صحیحی از آنان پیدا کنند. البته اغلب این افراد اجازه‌ی معرفی نمی‌دهند؛ و این مسئولیت بر عهده ما است که با اطلاع‌رسانی و انتشارات ضابطه‌مند، ایجاد معارفه نموده و از مغفول و فراموش شدن آنها جلوگیری کنیم.
شخصیت‌هایی مثل استاد علی رفیعی علامرودشتی (متولد 1330) مثل بسیاری از آسیب دیدگان جسمی و مددجویان دارای شرایط خاص، به دلیل خدمات و فعالیت‌ها از سرمایه‌های این جامعه و این کشور محسوب می‌شوند. آنان اگر خود حضور فیزیکی هم نداشته باشند، ولی کارها، اقدامات و فعالیت‌هایشان حاضر است و در تار و پود فرهنگ و لایه‌های جامعه تأثیر دارد.
در همه فرهنگ‌ها، شخصیت شناسی Who’s who نقش زیربنایی در باروری و توسعه فرهنگی ـ اجتماعی دارد. به همین دلیل بعضی کشورها صدها عنوان کتاب در قالب معرفی انفرادی یا جمعی نخبگان منتشر کرده‌اند. زیرا فرهیختگان علاوه بر اینکه سرمایه ملی هر کشور محصوب می‌شوند، در جریان‌های الگودهی به رفتار جوانان و سامان‌دهی به مناسبات اجتماعی و افزایش ثمرات فرهنگی نقش کلیدی و زیربنایی بر عهده‌ دارند.
علی رفیعی صرفاً یک شخص و امروز یک شخص ویلچرنشین و فاقد تحرک نیست بلکه بخشی از فرهنگ اسلامی و ملی ایران است و آثارش، خشت‌هایی در ساخت فرهنگ ما است. بنای رفیع فرهنگ ما مدیون تلاش‌های چنین نخبگانی است؛ از این‌رو نسل‌های امروز و آینده باید با چنین شخصیت‌هایی آشنا شود. مهم‌تر معرفی این چهره‌ها به جهان است و آشنایی محافل علمی و مراکز پژوهشی مستقر در کشورها با اینگونه شخصیت‌ها ثمرات و پیامدهای وسیعی به همراه خواهد داشت.
فقدان آثار سودمند درباره استاد رفیعی و از طرف دیگر نشر گزارش‌های مغلوط در شبکه جهانی، انگیزه‌ی انجام این تألیف را افزایش داد و پس از تلاش‌های بسیار یک ساله در گردآوری اسناد، به تألیف این اثر روی آوردیم.
کتاب حاضر در شش فصل تدوین و تنظیم شده است. فصل مخست آن به زندگی‌نامه خودنوشت استاد اختصاص دارد. اما اطلاعاتی که استفاده شده تماماً مبتنی بر اسناد است. چند ماه وقت مجموعه بر گردآوری اسناد گذشت. زیرا نمی‌خواهیم سخنی بدون سند و مدرک مطرح شود و می‌خواهیم این اثر در تاریخ بماند و مستند بسیاری از امور پژوهشی آیندگان باشد.
اما برای اینکه کتاب حجیم نشود، اسناد روی CD و در آخر کتاب جاگذاری شده است. به این روش حدود دویست صفحه ار حجم کتاب کاسته شده است.
استاد رفیعی وقتی می‌توانست و سلامتی داشت گزارش‌های سودمندی درباره مؤسسه آل‌البیت(ع) لاحیاء التراث و مؤسسه نشر میراث مکتوب نوشت و منتشر کرد و به دلیل ارادتش به جناب آقای شهرستانی تلاش می‌نمود هر ماه به دیدار ایشان بشتابد؛ از این‌رو بر خود فرض دانستیم قدر زحمات او را بدانیم و فعالیت‌هایش را معرفی کنیم.
امید است به وظیفه انسانی و دینی خود عمل کرده باشیم؛ نیز لازم است از حجة الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی که همواره پشتیبان و راهنمای پژوهش‌های این دفتر بوده، تشکر می‌نماییم. همچنین از خانم میترا عسکری همسر و دیگر اعضای خانواده استاد رفیعی که همکاری‌های پیوسته و سازنده در تألیف این کتاب داشتند، سپاسگذاریم. نیز از نخبگان و پژوهشگران استدعا می‌نماییم، با تذکرها و راهنمایی‌های خود، در بهتر شدن این اثر سهیم باشند.

—» دانلود متن کامل کتاب(pdf)  ؛  html

فهرست
پیشگفتار
فصل نخست: زندگی‌نامه خودنوشت
ب: تألیف، ترجمه، ویرایش کتاب
ج: مقالات
د: مسئولیت‌ها
فصل دوم: یاد ایام
دوره تولد، کودکی و تحصیلات
دوره فعالیت اجتماعی- دینی و نمایندگی مرجعیت
دوره مشارکت فعالیت در انقلاب اسلامی
دوره فعالیت در آموزش و پرورش
دایرة‌المعارف نگاری
دوره فعالیت در کتابخانه آیت‌اللّه مرعشی
دوره بیماری و آسیب جسمی
فصل سوم: کارنامه عمر
معرفی آثار علمی: مأخذشناسی
مشارکت در همایش‌ها
فعالیت‌های اجتماعی
تلاش‌های فرهنگی
فصل چهارم: گزیده آثار
آشنایی با «مؤسسه آل‌البیت (ع) لاحیاء ‌التراث»
آشنایی با مرکز احیاء میراث اسلامی
پیدایش نقابة الاشراف در تاریخ اسلام
فصل پنجم: درباره و تکریم
نشست‌های بزرگداشت
استاد رفیعی از منظر رسانه‌ها
خاطرات دوستان و آشنایان
فصل ششم: اهدائات
کتابخانه‌های شامل منابع اسلامی در ژاپن
ایده آل بهلول جواب ایده آل عشقی
سروده‌ سید حسین هاشمی علامرودشتی
شعر احمد عالی (چاه کور)
ابیاتی درباره استاد رفیعی
شعری از محمد علی بستان
عزت پیشین گشت فخر پسین
یادداشت استاد منزوی
صبر ایوب
کارنامه و کارنامه نگاری استاد رفیعی
اندر بلا ایوب‌وار
بسته فرهنگی
منابع 
پیوست‌ها 
تصاویر
اسناد

همایش تکریم استاد علی رفیعی و رونمایی از کتاب رفیعی نامه

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.