همایش تکریم استاد علی رفیعی و رونمایی از کتاب رفیعی نامه

تکریم استاد رفیعی
و
رونمایی از کتاب رفیعی نامه
دوم مرداد 1395

IMG_3558طبق برنامه همایش بزرگداشت ساعت 21 شب آغاز شد. حدود پنجاه نفر از دوستان و آشنایان استاد رفیعی آمده بودند؛ از اصحاب شنبه و جلسه چهارشنبه و برخی مدیران تشریف آورده و برنامه آغاز شد.
آقای محمد نوری مدیر دفتر فرهنگ معلولین با ذکر خیر مقدم و تشکر از میهمانان آغازگر برنامه بود و گزارشی کوتاه از فعالیت‌های دفتر فرهنگ معلولین و نیز گزارشی از تدوین کتاب رفیعی نامه اینگونه عرضه کرد:
دفتر فرهنگ معلولین در عمر پنج ساله خود فقط به تقویت و ترویج فرهنگ متعالی در جامعه معلولین تلاش کرده و در این راستا حدود چهارصد عنوان کتاب کاغذی تألیفی داریم یعنی هر ماه به طور میانگین پنج کتاب تألیف شده است. این کتاب‌های تألیفی بعضاً به صورت کاغذ یا الکترونیکی و روی وب سایت مرکز(www.handicapcenter.com) منتشر شده است. آثار تألیفی به روش معمولی کاغذی در سه گروه قابل طبقه‌بندی است:
الف: کتب مرجع مانند دایرةالمعارف نابینایان و دایرةالمعارف ناشنوایان؛ مأخذشناسی کتب گویا، مأخذشناسی بریل.
ب: کتب الگوساز، زندگی‌نامه حدود پنجاه نفر تألیف و عرضه شده تا جریان الگوسازی در جامعه هدف فعال شود.
ج: کتب مرجع و پایه در زمینه‌های مورد نیاز مانند حقوق معلولان.
غیر از کتب مزبور، حدود پنج هزار ساعت کتاب گویا تولید و عرضه شده است. و حدود هزار نسخه کتاب بریل عرضه شده است.
IMG_3532غیر از این محصولات بانک جامع اطلاعات معلولان و سایت هم فعال بوده است. از همه اینها گذشته فصلنامه توان‌نامه به عنوان نشریه‌ای علمی و آکادمیک توسط این دفتر منتشر شده است.
استحضار دارید که حجم بالای کارهای فرهنگی از توان و استعداد یک دفتر معمولی با بودجه محدود خارج است ولی دلگرمی‌ها و پشتیبانی‌های فکری و معنوی جناب حجت الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی و همت خود معلولان و اهتمام کارمندان و مدیران، راه سخت را هموار نموده است.
اما کتاب “رفیعی نامه” سال گذشته در ماه مبارک رمضان به توصیه و پیشنهاد دوستان استاد رفیعی در جلسه اصحاب شنبه مطرح و شروع شد. طرح نامه آن نوشته و خدمت حاج آقا شهرستانی داده شد، پس از موافقت ایشان چند ماهی منابع و اسناد گردآوری گردید، سپس تألیف آغاز شد.
در مورد این کتاب حرف‌های زیاد برای گفتن هست و تجربه‌های بسیار اندوخته شد. به اجمال به آنها اشاره می‌شود:
1ـ تألیف زندگی نامه و کارنامه و گردآوری اسناد و مدارک یک شخصیت که در قید حیات است و هنوز تاریخی و آرشیوی نشده بسیار مشکل است. لازم است شخصیت‌های نخبه، اسناد و مدارک خود را به تدریج منتشر کنند یا در بانک‌های اطلاعاتی و آرشیوها ذخیره نمایند.
2ـ اقدامات و فعالیت‌های استاد رفیعی تجزیه و تحلیل نشده است. خود ایشان درباره کارهایش گفت‌وگو یا تحلیلی منتشر نکرده است، از این‌رو مجبور بودیم از صفر شروع کنیم.
IMG_36123ـ کارهای ایشان نقد نشده و دیگران به نقادی آن نپرداخته‌اند لذا داوری‌ها و آراء درباره ایشان به درجه‌ای از پختگی نرسیده است. حتی درباره کتاب‌های ایشان گزارش‌های نقادانه وجود ندارد. بالاخره به این دلایل تألیف زندگی نامه و کارنامه ‌ایشان با مشکلاتی مواجه بوده است.
4ـ مهم‌تر اینکه خود استاد توان سخن گفتن و روشن سازی بسیاری حوادث را ندارند.
پس از صحبت‌های آقای محمد نوری، آقای رفیعی در جایگاه و پشت میکروفون قرار گرفت و درباره این بزرگداشت و همایش قبلی از همه تشکر کرد و جملاتی که به سختی اداء می‌نمود، بیان کرد.
پس از ایشان آقای محمد اسفندیاری درباره نقش استاد در رشد و توسعه تحقیقات اسلامی سخن گفت. پس از ایشان آقای اکبر ایرانی درباره سابقه دوستی با استاد رفیعی ایراد سخن کرد.
آنگاه آقای سید محمد طباطبایی فرزند گرامی مرحوم آقا سید عبدالعزیز طباطبایی درباره خاطراتش در مورد ارتباط پدرش با استاد رفیعی مطالبی بیان کرد.
سپس نوبت به رونمایی رسید و آقایان ایازی، طباطبایی، ایرانی و اسفندیاری، به رونمایی از لوح یاد بود استاد رفیعی و کتاب رفیعی نامه اقدام کردند.
پس از رونمایی، جناب ایازی از برگزار کنندگان این نشست تشکر کرد. پس از آن ختم نشست اعلام شد و حضار محترم برای صرف شام دعوت شدند.

rafieinamehدریافت متن کامل کتاب “رفیعی نامه”

19 پاسخ
 1. عفت محمدی
  عفت محمدی گفته:

  امیدوارم حال استاد گرامی هر روز بهتر بشه. سلامتی کامل ایشان را آرزو دارم

  پاسخ
 2. رفيعي شهردار علامرودشت
  رفيعي شهردار علامرودشت گفته:

  با سلام خدمت همه عزيزان
  بدون شك تكريم بزرگاني كه در عرصه هاي گوناگون علمي ، فرهنگی ، مذهبي ، اجتماعی و … منشا تحول و اثر بوده اند وظيفه يكايك ماست و به طور قطع و يقين يكي از بزرگ مرداني كه خدمات ارزنده اي را در زمينه هاي مختلف و بويژه فرهنگ اسلامي داشته است استاد بزرگوار علي رفيعي علامرودشتی است اينجانب با توجه به نسبت نزديك فاميلي كه با ايشان دارم مي ديدم كه اين استاد عزيز همواره در حال تحقيق و مطالعه و نويسندگي بودند و براي من مشاهده اين روحيه مجاهدت در راه كسب علم بسيار شگفت انگيزبود. استاد رفيعي علي رغم درجات بالاي علمي ومشغله كاري هيچگاه زادگاه خويش را فراموش ننمود و از افراد بسيار اثرگذار در منطقه بودند. برگزاري همايش تجليل از اين چهره ماندگار و چاپ كتاب زندگي نامه اين محقق بزرگ اقدامي بجا و ستودني است و قطعا ايشان را هم خرسند خواهد نمود زيرا مي بينند كه جامعه قدردان زحماتشان است و فراموش نشده اند. اينجانب لازم ميدانم از همه ي برگزار كنندگان اين همايش و شركت كنندگان و همچنين از تلاشهاي دفتر فرهنگ معلولين و بويژه سرور گرانقدر جناب آقاي نوري كه در برگزاري اين همايش و چاپ كتاب زندگينامه استاد رفيعي زحمات زيادي متحمل شده اند تشكر و قدرداني نمايم . در پايان جا دارد از صبر ، بردباري و همراهي هميشگي سركار خانم عسكري همسر استاد رفيعي با ايشان و همچنين برادر زاده ايشان خانم رفيعي كه انصافا در ايام بيماري استاد زحمات زيادي متحمل ميشوند نيز سپاسگذاري نمايم . شادكامي و صحت و سلامتي براي همه ى خادمان مكتب تشيع و خدمتگذاران اين مرز و بوم از يگانه خالق هستي خواستارم. سربلند باشيد. ارادتمند همگي عليرضا رفيعي شهردار علامرودشت 11 شهریور 1395

  پاسخ
 3. فوزیه پورتقی
  فوزیه پورتقی گفته:

  سلام و درود من به استاد شکست ناپذیر علی رفیعی و همسر و یار صبورش میترا عسکری. عرض خسته نباشید و تشکر وقدردانی از دست اندر کاران ارائه و حفظ آثار این بزرگمرد. شاید من اهل کتاب و کتابخوانی نباشم و فرهنگ برخورد با این همه علم و معرفت نداشته باشم ولی در مقابل استاد علی رفیعی سر به تعظیم دارم. افتخار میکنم که لحظاتی از عمرم که شامل روز و ماه چند سالی بوده در خدمت پاره ایاز معلولین بوده ام و احساسات پاک این جماعت را از نزدیک لمس کرده ام و به این باور رسیده ام که معلول بودن نمیتواند علت ناتوانی و عدم ارائه هنر های انسانی باشد بلکه خودم و مانندهای خودم را معلول میدانم.

  پاسخ
 4. احمد عالی
  احمد عالی گفته:

  بی شک بخش بزرگی از فرهنگ انقلابی جنوب وامدار فعالیت و روشنگری استاد رفیعی است و درودها بر سرکار خانم عسکری که یار و یاور استاد هستند

  پاسخ
 5. احمد عالی
  احمد عالی گفته:

  برای محقق بزرگ و ماندگار علامرودشتی، استاد علی رفیعی

  قلعه ی عقاب ها

  دلت‌خوش‌است‌وزنده‌ای‌به‌عشق‌این‌کتاب ها
  نه مثل ما اسیر زندگی اسیر خواب ها

  تو قاب باشکوه دانش پر از طراوتی
  و ما دقیق عکس تو شبیه عکس قاب ها

  چقدر بوی عشق می دهی چقدر تازه ای
  نه مثل “ما”ی کهنه در حصار این نقاب ها

  تو ساده ای شبیه آب نه شبیه زندگی
  و ما فقط حباب ها،نه آب ها،حباب ها!

  به اوج پرشکوه بودنت نگاه می کنم
  نگاه من نمی رسد به قلعه ی عقاب ها

  چگونه می رسم به تو به اینکه بازخوانمت
  من و مداد و واژه های لال از جواب ها

  حساب میکنم که بین ما چه می کشی ولی
  حساب تو جداست از تمام این حساب ها

  غرور،ادعا،منم منم،دودستگی،ریا
  تنیده دوردست و پای ما همین طناب ها

  در اضطراب روز مرگی بهارمان بده
  به ما که مانده ایم در هجوم اضطراب ها

  احمد عالی

  نگاه میکنم به تو،واین نگاه می شود
  تحولی برای من شبیه انقلاب ها

  به آخر غزل رسیده ام رسیده ام به تو
  به تو به کوشش ات به سطر سطر آن کتاب ها

  پاسخ
 6. هادی شفیع زاده
  هادی شفیع زاده گفته:

  فصل ممیزی انسان از موجودات دیگر عقل و اندیشه اوست و در صورتی که این عامل مهم را فاکتور بگیریم، تنها ظاهری از انسان از او میماند و در واقع انسان نما میباشد. پیشرفت جوامع بشری نیز ر طی قرون و اعصار چیزی جز همین اندیشیدن نبوده است و چنانچه لحظه ای اندیشه او از حرکت از ایستد، تکامل و تحول نیز از جامعه رخت برخواهد بست. پس زندگی و حیات معنوی و حتی مادی بشر تنها در گرو اندیشه و تفکر اوست. ولی آیا اندیشه همگان در یک ردیف میباشد؟ یا بهتر بگوییم آیا همگان میاندیشند؟ پس اینجاست که نقش و ارزش آنهایی که زندگی خود را یکسره وقف پیشرفت و اعتلای جامعه کرده اند، بیشتر مشخص میشود. آن هم انسانهایی که با وارستگی و بدون وابستگیهای حزبی، همواره دغدغه دیگران داشته اند. “علی رفیعی علامرودشتی” یکی از ان انسانهای وارسته و اندیشمندی است که حداقل میتوان گفت جزء لایتجزی سنگ بنای فرهنگی زادگاه خود شده است، و نشانه ان تألیفاتی گوناگونی است که از خود به یادگار گذاشته است.
  اما من اینجا نمیخواهم در وصف بزرگی ایشان قلم فرسایی کنم، چرا که مکان مناسبی برای اینکار نیست. بلکه نکته ای که میخواهم بیان نمایم این است که وجود چنین اندیشمندانی به تنهایی برای پیشرفت و پویایی حیات یک جامعه کافی نیست بلکه مهم حفظ و نگهداری آثار ایشان و معرفی آن به دیگران (و نه تنها علاقمندان به آنها) و مهم تر از همه قدردانی از خود این افراد میباشد. بطور خلاصه و رک بگویم روی صحبت من اینجا با مردم علامرودشت میباشد که اینچنین بی تفاوت و سرد و خاموش از کنار بزرگان و مفاخر فرهنگی خود میگذرند. شاید آنها این بی تفاوتی خود در این
  روزها و سالهای سخت اقتصادی را با شکم گرسنه خود و مشغولیتهای ذهنی اقتصادی خود توجیه نمایند که خود عذر بدتر از گناه است. اما مسئولین شهر چه توجیهی برای این سکوت مرگبار خود دارند؟ متاسفانه مسئولین شهر بویژه امام جمعه محترم و مسئولین فرهنگی که بعضا قرابت نسبی نیز با ایشان دارند، مانند همیشه در خواب ناز تشریف داشته و در حالیکه بیش از دو هفته از همایش تکریم ایشان توسط دفتر فرهنگ معلولین با معرفی کتاب “رفیعی نامه” میگذرد، هیچ گونه نشانه ای در سطح شهر که دال بر نمک شناسی و قدردانی از این انسان اندیشمند باشد از خود نشان نداده اند. چه دلگیر است این سکوت و خاموشی در این روزهایی که مملکت بیش از اینکه به متخصص ینازمند باشد، به وجود چنین انسانهایی نیاز دارد. کافی بود این شخصیت به یکی از مناطق همجوار مانند لامرد و یا مهر تعلق داشت. ان وقت میدیدیم که چگونه چنینی افتخاراتی را در بوق و کرنا میکردند. البته این بی تفاوتی مردم و مسئولین تازگی نداشته و مسبوق به سابقه میباشد. چرا که علامرودشت در گذشته های نه چندان دور، شخصیتهای بزرگ و محترم دیگری نیز داشته
  است که مردم و مسئولین قدر انان را -حداقل تا وقتی زنده بوده اند- ندانسته اند. نمونه آنها عالم بزرگواری مانند ایت الله حاج شیخ محمد باقر محمودی میباشد که به علت قدرناشناسی مردم و مسئولین، آنطور که باید و شاید در زمان حیات خود شناخته نشد و تنها به گذاشتن اسم ایشان بر روی یکی از میادین شهر اکتفا شد.
  عالمی که تنها کتاب نهج السعاده ایشان به تنهایی برای بیان بزرگی و عظمت ایشان کافی است. سوال اینجانب از مسئولین محترم!!! علامرودشت این است که چگونه برای برگزاری مسابقات و جشنها و جلساتی که هیچ منفعت دنیوی و خیراخروی در ان نیست میلیونها تومان هزینه مینمایید، اما
  نمیتوانید چند پلاکارد و پوستر چهار پنج هزارتومانی در سطح شهر در جهت تشکر از این اندیشمند بزرگوار نصب کنید. چگونه است که مسئولین و شخصیتهای مشهوری مانند دکتر علوی وزیر محترم اطلاعات با همه مسئولیتها و وظایف سنگینی که دارند، به ارزش ایشان را شناخته و به دیدارشان میروند ولی شما…… (بیهوده نگفته اند که قدر زر را زرگر شناسد).
  اینجانب ضمن تشکر و قدردانی از این اندیشمند فرزانه و ارزوی سلامتی و شفای عاجل برای ایشان به تمامی مسئولین محترم!!! علامرودشت فقط یک نکته بطور سر بسته میگویم و ان اینکه “از خواب مرگ خود بیدار شوید و بیش از این به گذشته و آینده این دیار و سرزمین خیانت نکنید”.

  پاسخ
 7. حسین رفیعی (عبدالحسین)
  حسین رفیعی (عبدالحسین) گفته:

  تشکر و قدردانی از بزرگان و روشنفکران هر جامعه از فطرت و درون مایه انسان سرچشمه میگیرد بویژه انسانهای بزرگ و روشنفکری که موجب اعتلای فرهنگ و حامعه خود بوده و هستند. آقای رفیعی یکی از آن انسانهای خدوم و اگاه و در عین حال وارسته ای بود که علیرغم مهاحرت از زادگاه پدری خود و سکونت در پایتخت همواره درد زادگاه خود داشت و هیچ گاه مردم و گدشته خود را از یاد نبرد. ایشان درطول سالهای متمادی که از نعمت سلامت برخوردار بود هیچگاه قلم بر زمین نگداشت و تالیفات زیادی به چاپ رساند اما متاسفانه بیماری تاکنون اجازه فعالیت بیستر به ایشان نداده اگرچه اندیشه ایشان همچنان پویا و فعال میباشد و قطعا تا اخرین لحظات حیات نیز چنین خواهد بود. اینجانب ضمن تبریک به این اندیشمند بزرگوار و همچنین جناب اقای نوری مدیر محترم این مرکز فرهنگی، وطیفه خود میدانم به پیرو حدیث من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق از یک عمر فعالیت ایشان تشکر و قدردانی نموده و ارزو میکنم که هر چه زودتر سلامتی خود را بازیافته و دوباره مایه افتخار و مباهت برای برای جامعه و مردم خود شوند.

  پاسخ
 8. حسین رفیعی
  حسین رفیعی گفته:

  با عرض سلام
  استاد علی رفیعی در طول عمر با برکت خود زحمات زیادی برای اعتلای فرهنگ و ادب این مرز و بوم کشیدند بی شک ایشان از چهره های ماندگار و مفاخر جمهوری اسلامی ایران می باشند. انشاءالله که سایه عنایت الهی سلامتی خود را باز یابند وباز هم برای فرهنگ این مملکت افتخار آفرینی کنند

  پاسخ
 9. مسلم زارعی
  مسلم زارعی گفته:

  ایشان الگوی صبر و حوصله و مقاومت جهت اعتلای فرهنگ اسلامی بوده و هست وسلامتی استاد محترم را از درگاه خداوند متعال خواسنارم …مسلم زارعی از فرهنگیان روستای کمالی علامردشت

  پاسخ
 10. راشدانصاری
  راشدانصاری گفته:

  سلام
  بی شک استاد رفیعی از مشاهیر و مفاخر فارس است.خدمات شایان ایشان برکسی پوشیده نیست و می بایستی بیش از این ها قدر ببیند .خبر برگزاری این مراسم را در فضای مجازی شنیدم و در وهله ی نخست بسیار خوشحال شدم از این که در این روزگار وانفسا و زندگی لعنتی ماشینی هنوز هستند کسانی که نمک شناسند و در فکر تکریم و نکوداشت بزرگان و کسانی که برنسل بعد از خود به نوعی تاثیرگذار بوده اند، هستند و اما ناراحت از این که بنا به دلایلی از جمله مشکلات زندگی و….که نفس مان را بریده است ، نتوانستم در جلسه مزبور باشم و از نزدیک استاد را ببینم و بر دستان پر مهرش بوسه زنم….گله ای هم دارم از مسوولان به ویژه مسوولان فرهنگی که طبق شنیده ها به صورت شایسته و در شان این بزرگ مرد و خانواده ی ایشان تاکنون اقدامی نکرده اند که امیدوارم این گونه نباشد و حقیر اشتباه کرده باشد

  پاسخ
 11. محمد میر
  محمد میر گفته:

  ضمن عرض سلام و خداقوت به تمامی دست اندرکاران تالیف و برگزاری همایش تکریم استاد علی رفیعی علامرودشتی، آرزوی سلامتی کامل استاد فرهیخته دیارم رو دارم. همچنین از دو بانوی همیشه همراه استاد سرکار خانمان عسکری و رفیعی که علاوه بر نگهداری و پرستاری استاد بر حفظ و صیانت از اندیشه‌هایش نیز تلاش وافر دارند و جناب آقای نوری مولف رفیعی‌نامه که اهتمام وافری داشتندتشکر می‌نمایم.

  پاسخ
 12. محمد علیپور
  محمد علیپور گفته:

  چه غرور آفرینند آن عزیزانی که درکمال صداقت درستکاری بهترین سالهای عمرخود رادرجهت تحقیق وپژوهش گذرانده اند .نتیجه تلاش وکوشش شما استاد عزیز درخت امیدی است که اکنون به بارنشسته،تلاش خالصانه وصادقانه شما نشان دهنده پژواک دانایی شماست.توفیق سلامتی شما ازدرگاه ایزد منان مسئلت داریم .
  درود برهمت بلندتان

  پاسخ
 13. ناصر اسفدیاری
  ناصر اسفدیاری گفته:

  خدمات فرهنگی جناب آقای رفیعی ، ماندگار در تاریخ این مرز و بوم و دنیای اسلام می باشد.تقدیر الهی چنین بوده ! که شد .از خداوند منان سلامتی برای ایشان آرزومندم.و به سهم خود از کسانیکه در توانمند سازی و مراقبت مستمر از این بزرگوار تلاش دارند،به سهم خود سپاسگزارم

  پاسخ
 14. محمدمهدی غیاثی
  محمدمهدی غیاثی گفته:

  انسانهای بزرگ اندیش همیشه بااقدامات ماندگارشان زنده نامندواستادرفیغی اگرامروزدرمقام تکلم به لسان نیستندولی چشمانشان ،نفس گرم ووجودارزشمندشان هزاران نکته های اموزنده رابرای کسانی که استادرامیشناسنددرسبداخلاص هدیه مینماید.این روزها دعای خیر مومنین بهترین هدیه جهت شفای عاجل استدعای ماست.استادرفیعی عزیز امروز واین روزها خیلی ها زبان گویای شماشده اند واین حتما ازحکمت خداست…ارادتمندمحمدمهدی غیاثی
  مشاوررییس سازمان جهادکشاورزی فارس

  پاسخ
 15. ابراهیم میر
  ابراهیم میر گفته:

  تجلیل از عزیزانی که به هر دلیل برای انسانیت مفید بوده اند،امری زیبا و پسندیده است.از همه ی بزرگواران بویژه همکار فرهنگی سرکارخانم عسکری که در برگزاری این مراسم تلاش کرده اند،صمیمانه تقدیر و تشکر می کنم.سلامتی استاد رفیعی آرزوی همه ی ماست.
  http://ebrahimmir.ir/?p=1195

  پاسخ
 16. رضا ملک زاده
  رضا ملک زاده گفته:

  از شنیدن این خبر بسیار خوشحال شدم. برگزاری مراسم تقدیر از استاد علی رفیعی که نقش‌ مهمی در ارتقا فرهنگی و علمی مردم این مرز و بوم داشته اند جای بسی خرسندی است.
  امیدوارم که با بازگشت سلامت جسمی استاد محترم ، بتوانیم از اندیشه های ایشان در قالب نوشته ها و تالیفات و کتابهای بیشتر استفاده کنیم. خداوند ایشان را شفای عاجل دهد..

  پاسخ
 17. ناصرسیدزاده
  ناصرسیدزاده گفته:

  ان شاالله خداوند رحیم با شفای عاجل استاد جامعه علمی کشور را ازوجود پربرکتشان بهره مند بگرداند

  پاسخ
 18. میترا عسگری
  میترا عسگری گفته:

  در زندگی آدمی همیشه اتفاقاتی میفته که عقل محدود ما نمیتونه توجیهش کنه به همین دلیل هم عرفا همیشه از ناتوانی عقل گفته اند.
  خیلی وقتها یک اتفاقی رو خیلی با تلخی میپذیریم ولی بعدا متوجه میشیم که چقدر لازم و مفید بوده
  البته چند سال پرستاری از یک بیمار واقعا آدم رو فرسوده میکنه
  تنها ممکنه قرأن و سرگذشت انسانهای ارزنده ای که دچار مصائب شده اند ما رو در ادامه مسیر یاری کنه
  به هر حال صبر در بیشتر موارد ثمر میده و خداوند فرموده
  انما یُوَفیّ الصابرون اجرَهم بغیر حساب.

  زندگی خیلی سریع میگذره و نهایتا کسی که دست عزیز بیماری رو میگیره تجربه چند سال خدمت سنگین رو با خود داره که افتخار بزرگی است و شاید خداوند به بیمار و پرستار هر دو لطف داشته که این مسیر رو پیش پاشون گذاشته
  رنج گنج آمد که رحمتها دروست
  مغز تازه شد چو بخراشید پوست

  میتراعسگری

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.