۲۷ سپتامبر روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۱۶ با شعار “گردشگری برای همه”

۲۷ سپتامبر (۶ مهر) روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۱۶
با شعار ” گردشگری برای همه” نام گذاری شد

unnamedUNWTO سازمان جهانی گردشگری در اقدامی مسئولانه روز جهانی گردشگری در مورخ ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۶ برابر با ۶ مهرماه ۱۳۹۵ را بدلیل اهمیت توجه به توسعه گردشگری معلولان بنام “گردشگری برای همه” نام گذاری کرد و از تمام کشورهای عضو درخواست کرد نسبت به گسترش اقدامات مربوط به ایجاد دسترسی معلولان, سالمندان و حتی افراد بیماربه امکانات گردشگری درکشورهایشان تلاش کنند. متن بیانیه و پیام آقای طالب ریفاعی دبیرکل UNWTO که به تازگی درسایت سازمان جهانی گردشگری منتشرشده است را در ذیل بخوانید:
۲۷سپتامبر روز جهانی گردشگری است!
گردشگری برای همه!
گردشگری قابل دسترس برای همه مربوط به خلق محیط‌ هایی است که می‌توانند نیازهای همه ما را مرتفع سازند، خواه در حال سفر باشیم یا در خانه باشیم. این موضوع می‌تواند مربوط به معلولیت، حتی موقتی، خانواده‌های دارای بچه کوچک، یا جمعیت سالمند، دیر یا زود در نقطه‌ای در زندگی‌مان، باشد، همۀ ما از قابلیت دسترسی جهانی گردشگری سود می‌بریم.
به این دلیل، می‌خواهیم این حق را برای تمام شهروندان جهان درخواست کنیم تا تنوع باورنکردنی سیاره‌مان و زیبایی جهان‌مان را ببینند. امسال، روز جهانی گردشگری به ما کمک کرد تا مزایای فراوان و مهم قابلیت دسترسی جهانی را گسترش دهیم و بتوانیم در سطح کلان در جامعه مطرح کنیم.
tourism4all WTD2016
از همان ابتدا، روز جهانی گردشگری در ۲۷ سپتامبر برای پرورش آگاهی در میان جامعه جهانی درباره اهمیت گردشگری و ارزش اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی‌اش جشن گرفته شده است. به عنوان روزی رسمی که در تقویم سازمان ملل تعیین شده است این جشن به دنبال برجسته‌سازی پتانسیل گردشگرها برای کمک به دستیابی به اهداف توسعه پایدار (SDGها) است، و به برخی چالش‌های فشارآور پیش‌رو جامعه امروزی می‌پردازد.

پیام دبیرکل UNWTO ، طالب ریفایی:
«گردشگری برای همه!»
unnamed (1)گردشگری در طی ۵۰ سال گذشته دچار انقلاب شده است. در سال ۱۹۵۰، ۲۵۰ میلیون گردشگری بین‌‌المللی وجود داشت؛ امروزه حدود ۱/۲ میلیارد نفر در حال سفر در جهان هستند. سفر بخش عمده بسیاری از زندگی‌ها شده است.
هنگام سفر، به افراد جدید، محل‌های جدید و عقاید جدید برمی‌خوریم. وقتی بیشتر می‌بینیم اغلب ادراک‌مان از جهان تغییر می‌کند. با این حال، نباید فراموش کنیم که برای بسیاری سفر می‌تواند فرایندی کاملاً دشوار باشد.
برآورد شده ۱۵% از جمعیت جهان به شکلی با معلولیت زندگی می‌کنند. یعنی ۱ میلیارد نفر در سراسر جهان هستند که ممکن است قادر به سود جستن از مزیت شناخت سایر فرهنگ‌ها، تجربه طبیعت به صورت کامل و تجربه هیجان درباره سفر برای بررسی مکان‌های جدید نباشند.
قابلیت دسترسی برای همه باید در کانون سیاست‌های گردشگری و استراتژی‌های کسب و کار نه تنها به عنوان حق انسانی، بلکه فرصت عمده بازاری، باشد.
همراه با پیرشدن جامعه جهانی، همۀ ما دیر یا زود از قابلیت دسترسی جهانی گردشگری سود خواهیم برد.
درحالی که روز جهانی گردشگری را جشن می‌گیریم، به خاطر بیاوریم که همه شهروندان جهان حق دارند تنوع باورنکردنی اهدایی این سیاره را ببینند.
بنابراین تمام کشورها و مقصدها و همچنین صنعت گردشگری را ترغیب می‌کنیم تا قابلیت دسترسی را برای همه در محیط فیزیکی، در سیستم‌های حمل‌ونقل، خدمات و تسهیلات عمومی در کانالهای ارتباطی و اطلاعاتی ترویج کنند.
روز جهانی گردشگری بسیار شاد و آینده‌ای پر از تجربیات سفر متقاعد کننده و غنی برایتان آرزومندم.
طالب ریفاعی
منبع: UNWTO ترجمه شبکه مترجمین ایران به سفارش آداک گردشگران معلولین

امسال روز جهانی گردشگری در حالی با شعار “گردشگری برای همه” ازسوی سازمان جهانی گردشگری UNWTO تعیین شده است که نشانگر توجه عمیق جامعه جهانی به موضوع گردشگری معلولان و سالمندان است. رشد بازارگردشگری و توریسم معلولین بعنوان یکی ازپربازده ترین بازارهای اقتصادی دولت ها رابرآن داشته است تا با برنامه ریزی و ایجاد زیرساخت های مورد نیاز توسعه توریسم معلولان و سالمندان سهمی از این بازار بکر چند صد میلیارد دلاری برای خود دست و پاکنند. تشویق معلولان و سالمندان به سفر, طراحی وساخت و تولید انواع ابزارهای سفر معلولان, افزایش باسرعت زیاد مقاصد قابل دسترس برای گردشگران معلول, بهبود وضعیت حمل ونقل شهری وبین شهری, هوایی, دریایی و ….تماما”حکایت ازآن دارد که صنعت توریسم معلولان و سالمندان بازده اقتصادی مناسبی برای اقتصاد گردشگری کشورهای جهان دارد.
بااین حال درایران اسلامی با وجود حداقل ۱۵ میلیون نفر افراد معلول وسالمند و مسافرت سالیانه درصد قابل توجهی گردشگران سالمند ومعلول از کشورهای مختلف جهان بویژه ازکشورهای اسلامی, متاسفانه کمترین توجهی به زیرساخت های توسعه گردشگری معلولان و سالمندان نشده است. علیرغم اینکه ادعا می کنیم جزو ده کشوربرتراز جهت سایت های تاریخی, فرهنگی, طبیعی, گردشگری و …. جهان هستیم, اماکمترین معیارهای تامین نیازهای گردشگران معلول و سالمند درهیچیک ازاماکن فرهنگی و گردشگری کشوردرنظرگرفته نشده است. باوجود تذکرات مکررسازمان میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری ایران حتی تاکنون حاضر نشده دفتری تحت عنوان گردشگری معلولان دراین سازمان و ادارات کل تابعه خود درسراسرکشوربمنظور بررسی وضعیت گردشگری معلولان و سالمندان ایجادکند و …..
امیدواریم تعیین روزجهانی گردشگری درسال جاری باشعار ” گردشگری برای همه ” تلنگری باشد برای عموم اعم ازمسئولین و دست اندرکاران, بخش خصوصی و کلیه برنامه ریزان صنعت گردشگری کشور که بیشتر وعمیق تربه مسائل گردشگران معلول وسالمند درایران بیاندیشند و حداقل با حرکت جامعه جهانی و بویژه سازمان جهانی گردشگری که ایران عضو آن است و به مصوبات آن اعلام پایبندی می نماید درزمینه توجه به توریسم معلولان و سالمندان هماهنگ ترشود. والسلام
منبع: مسعود ورزنده، سایت آداک گردشگران معلولین، ۲۸ تیر ۱۳۹۵

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *