کفش سفید ویژه نابینایان به بازار آمد

برای نخستین بار در کشور کفش سفید ویژه نابینایان توسط یک دانش آموز مبتکر بوکانی ساخته شده است.
این کفش می تواند بجای عصای سفید و یا در کنار آن مورد استفاده روشندلان قرار گیرد.
ایمان زمز، مبتکر این کفش های جادویی است و در دبیرستان پسرانه انقلاب این شهرستان مشغول به تحصیل می باشد و با ساختن کفش سفید هوشمند برای نابینایان و روشن دلان با کسب بیشترین امتیاز توانست مقام نخست را در رقابت های استانی کسب کرده و به مرحله کشوری این مسابقات راه پیدا کند.
ایمان زمزم، مخترع این کفش در گفتگو با خبرنگار شبستان، گفت: تمام تلاش من این بود که بتوانم روزنه امیدی برای روشندلان باشم چرا که معتقدم این افراد نیز حق حیات و زندگی بی خطر را دارند.
وی افزود: با ساخت این کفش های سفید توانستم علاوه بر پیروزی در جشنواره استانی به مرحله کشوری جشنواره خوارزمی راه پیدا کنم.
این دانش آموز مبتکر تصریح کرد: درون این کفش ها سنسورهای حساسی تعبیه شده که هنگام نزدیک شدن به موانع باعث لرزش کفش شده و نابینا را از وجود موانع مطلع می کند.
زمزم، با اشاره به اینکه نابینایان فقط بخاطر ترس از موانع گاهی برای همیشه خانه نشین می شوند، اضافه کرد: روشندلان می توانند با استفاده از این کفش ها بر ترس از موانع خود غلبه کرده و براحتی در معابر عمومی تردد داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: این کفش ویژه در حال گذراندن مراحل قانونی جهت ثبت در سازمان ثبت مالکیت معنوی کشور است.
گفتنی است، این ایده خلاقانه و نو در بین 53 اثر معرفی شده به حوزه شهرستانی توانست به مسابقات استانی راه پیدا کند که در بین آثار راه یافته به مرحله استانی نیز از بین 48 اثر توانست مدال طلا را به خود اختصاص دهد.
منبع : شبستان ؛ سایت مجتمع رعد، 6 تیر 1395

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.