چرا حضور جانبازان در عرصه ورزش های قهرمانی معلولان کم رنگ شده است؟

باورود جانبازان عزیزانقلاب ودفاع مقدس، ورزش جانبازان ومعلولان در ایران متولد شد، هرچند قبل ازآن و به فاصله کمی ازپیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی فدراسیون ورزشهای معلولان فعالیت خود راآغاز نموده بود معذالک نقطه عطف فعالیتهای این فدراسیون باحضورجانبازان انقلاب ودفاع مقدس شکل گرفت . درسالهای ابتدایی و دردهه های 60 تا 70 شاهد حضورجانبازان بسیاری درصحنه های ورزش جانبازان ومعلولان درسطح ملی وبین المللی بودیم , بها دادن به این عزیزان ازجان گذشته که تمام سرمایه زندگی خود یعنی سلامت جسم و روح را برای حفظ کیان کشوردرطبق اخلاص قرارداده بودند, بهانه ای شد تامعلولان هم درفعالیتهای اجتماعی و ازجمله ورزش حضورمقتدرانه ای راتجربه کنند. دهه های 60 تا 80 اوج حضورورزشکاران جانبازدرعرصه فعالیتهای ورزشی محسوب می شود , دراین سالها بزرگترین جشنواره های ورزشی داخلی باحضورانبوهی ازجانبازان و معلولان درنقاط مختلف کشوربرگزارشد و ورزشکاران بسیاری درمسابقات جهانی و پارالمپیک درخشیدند و بارها پرچم پرافتخارایران رادرصحنه های جهانی به احتزاز درآوردند . ازمیانه های دهه 80 تاکنون ورزش جانبازان ومعلولان شکل حرفه ای تری به خود گرفت و قهرمان پروری و کسب مدال درمسابقات و تورنمنت های جهانی به اولویت اول فدراسیون ورزشهای جانبازان و معلولان تبدیل شد . دراین دوران آمارورزشکاران آماتورو ورزشکارانی که صرفا”برای سلامت جسم و طراوت روح به ورزش روی آورده بودند کم کم دچارنزول شد, فدراسیون ورزشهای جانبازان و معلولان و هیئت های تابعه در 31 استان کشوربیشترازتوجه به نفس ورزش و اثرات معجزه آسای آن برای جانبازان و معلولان به نتیجه و کسب مدال و رتبه درمسابقات داخلی وخارجی توجه کردند وبالطبع دنبال آن دسته ازورزشکارانی بودند که حداقل معلولیت راداشته و بتوانند روی سکو قراربگیرند . البته نمی توان علت اصلی کمرنگ شدن حضورجانبازان درورزش های قهرمانی راتنها سیاست قهرمان پروری و کسب عنوان ومدال دانست , اما می توان یکی ازعمده ترین عوامل دراین خصوص شناخت . متاسفانه آماردقیقی ازتعداد ورزشکاران جانباز فعلی که دررشته های قهرمانی فعالیت دارند , دردست نیست و فدراسیون نیزنمی داند ازتعداد حدود16 هزارورزشکاری که دررشته های مختلف ورزش جانبازان ومعلولان کشور فعالیت می کنند چه تعدادجانبازهستند؟! دومین عامل حضورکم جانبازان درصحنه های ورزشی رامی توان بالارفتن سن و بالطبع کاهش توانایی هاو درمواقعی شدت یافتن ضایعات عنوان کردکه برای بسیاری ازاین عزیزان حادث شده است.
امامهمترین عاملی که شایدازابتداموجب عدم گرایش بسیاری ازجانبازان عزیزبه ورزشهای قهرمانی معلولان شده است را می توان عدم تناسب رشته های ورزشی موجود باتفکرات و روحیات تعداد زیادی ازجانبازان دانست , ازجانبازی که بعنوان رزمنده درسخت ترین شرایط ازکشورش دفاع کرده و درمواقعی روزانه چندین کیلومترزیرآتش پیاده روی نموده, ازکوه بالارفته , ازهواپیماو بالگرد پریده , دردریاو بدترین شرایط جوی غواصی کرده, ازمهارتهای بالادرموتورسواری و خودروهای زرهی برخورداربوده, جنگ های تن به تن راتجربه کرده و….. نمی توان انتظارداشت درکنارفردی که ازکودکی دچارمعلولیت بوده و هیچ تجربه ی غیرمعلولیتی ندارد بنشیند و والیبال نشسته یا بوچیا بازی کند!! بیاد ندارم درطول سی و هفت, هشت سال گذشته و اززمانی که رئیس محترم فدراسیون ورزشهای جانبازان و معلولان کشورکه خود ازجانبازان عزیر دوران دفاع مقدس بوده و ازجوانی ورزش کرده و هم اکنون نیزبه ورزش می پردازد و بحمدالله ازآمادگی جسمی خوبی هم برخورداراست, منصوب شده اند, حتی بصورت نمایشی دریکی ازصحنه های ورزشی جانبازان و معلولان به عنوان ورزشکارحضورپیداکرده باشد و یامثلا”روی صندلی چرخدارنشسته و توپی به سبد پرتاب یا کمان تیراندازی راکشیده باشد!! این تفکردرمعلولان جنگی سایرکشورهاهم به خوبی مشاهده می شود و به همین دلیل دولت ها برای این قبیل افراد که به خاطرحفظ آرمانهای کشورشان سلامتی خود را اهدا نموده اند تدابیر ویژه ای اندیشیده اند و جدا از ورزشهای قهرمانی جهانی معلولان که براساس قواعدخاصی طراحی شده , رشته های ورزش تفریحی همسطح با رشته هایی که درزمان قبل ازمعلولیت به آن می پرداخته اند رابرای آنان تدارک دیده اند و شرایطی رافراهم کرده اند که این رزمندگان ازلحاظ روحی و روانی خود را همان رزمنده قدرتمند دوران نبرد احساس کنند, فراهم کردن زمینه فعالیت های ورزشی جسورانه ومهیج نظیرچتربازی , پرواز باپاراگلایدر, غواصی حرفه ای , شکارو تیراندازی بااسلحه های شکاری , رانندگی با خودروهای مختص کوهستان و درنواحی کوهستانی , باتلاقی و کویرها , موتورسواری و پرش باموتورهای خاص , قایق رانی درآبهای خروشان, کوهنوردی و ……که درمجال این مقاله نیست , ازجمله مواردی است که برای آنان تدارک دیده شده و بطورمنظم مورد اجراقرارمی گیرد.
امیدواریم مسئولین و سازمانهای ذیربط به این مهم توجه وافرنموده و برای آن دسته ازجانبازان عزیزی که به اینگونه فعالیتهای ورزشی , تفریحی علاقه دارند شرایط و امکانات لازم رافراهم نمایند, زیرااین عزیزان آنقدربه گردن تمام مردم ایران حق دارند که تاابدالعمر هر خدمتی به آنان بشود باز هم از زیر بار این دین نمی توانیم خارج شویم.
منبع: مسعود ورزنده، سایت آداک گردشگران معلولین، 29 اردیبهشت 1395

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *