چهارمین مجمع هم اندیشی سازمانهای مردم نهاد معلولان برگزار شد

811111097_17131_9423175027927245503چهارمین نشست هم‌اندیشی تشکل‌های معلولان سراسر کشور با حضور مدیران و نمایندگان بیش از 60 سازمان‌ مردم نهاد به میزبانی کانون معلولین توانا در مجتمع فرهنگی هویزه تهران در 29 اردیبهشت ماه 1395 برگزار شد.
به گزارش پیک‌توانا: بررسی موانع تصویب قانون جامع و چاره‌اندیشی به منظور تسریع در روند تصویب این قانون از مهم‌ترین اهداف برگزاری این نشست است.
همچنین در این نشست مدیران سازمان‌های مردم‌نهاد معلولان به معرفی تشکل‌های خود و ارائه گزارشی از مهم‌ترین فعالیت‌های خود و بیان دیدگاه‌های دغدغه‌ها و چالش‌های پیش‌روی معلولان استان‌های خود پرداختند.

سهیل معینی، مدیرعامل انجمن باور گفت: ایراد شورای نگهبان الحق و الانصاف درست است چرا که مجلس مسیر درستی را نرفت. وقتی قرار است به قانون میانبر بدهید، حداقل باید در جلسات کمیسیون اجتماعی مجلس تعداد قابل توجهی از اعضای شورای نگهبان را دعوت کنید و آنها را توجیه کنید، سپس به شورای نگهبان ارسال کنید.
وی افزود: اصلاحیه قانون جامع، برخاسته از تلاشهای خود معلولان بود. حتی خود مسوولان را ما با فشار مجبور به پیگیری قانون جامع کردیم.
دو ایرادی که شورای نگهبان به قانون گرفته یکی اشکال اساسی به اصل 85 قانون اساسی و دیگری اشکال به مواد گنجانده شده در لایحه قانون بود که عامل رد قانون معلولان توسط شورای نگهبان و ارجاع آن به مجلس عنوان شد.
گیر افتادن قوانین مربوط به معلولان در مباحث بودجه‌ای از دیگر مشکلاتی بود که توسط معینی، مطرح شد.

دبیر برگزاری مجمع هم‌اندیشی سازمان های مردم نهاد معلولان کشور با بیان اینکه معلولان باید دست به ایجاد یک شبکه‌ی ملی بزنند اظهار کرد: تشکل‌های معلولان از طریق ایجاد شبکه‌ی ملی معلولان بر عملکرد سازمان بهزیستی نظارت داشته باشند.
رئیس هیات‌مدیره‌ی کانون معلولین در چهارمین نشست هم‌اندیشی تشکل‌های معلولان کشور تصریح کرد: تشکل‌های معلولان باید به یکدیگر بپیوندند تا بتوانند ایفای نقش کرده و از حقوق خود دفاع کنند.
وی ادامه داد: راه‌کار اصلی معلولان برای رسیدن به اهداف خود و برخورداری از حقوق برابر با سایر اقشار، ایجاد هم‌افزایی و انتقال تجارت به‌ویژه تجارب مدیریتی است.
موسس کانون توانا با بیان اینکه دولت باید حقوق معلولان را به آنها بدهد اذعان داشت: تشکل‌های معلولان باید حضور خود را در جامعه اثبات کنند و به دفاع از حقوق سیاسی اجتماعی و فرهنگی خود. برایند.
3090251-4994476این فعال اجتماعی حوزه‌ی افراد دارای معلولیت بنار کار سازمان‌ها مردم نهاد معلولان را به دور از سیاست و سیاسی‌کاری دانست و خاطرنشان کرد: تشکل‌های معلولان در عین اینکه دارای آگاهی و سواد سیاسی هستند اما کار سیاسی نمی‌کنند و وارد سیاست نمی‌شوند.
دبیر برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی تشکل ‌های معلولان انسجام و وحدت را برای معلولان و نهادهای آنها ضروری اعلام کرد و افزود: دفاع از حقوق معلولان در سایه‌ی انسجام شکل می‌دهد.
سیدمحمد موسوی تاکید کرد: دیگر دوره‌ی اینکه تشکل‌ها به دنبال این باشند که چه کسی رئیس و چه کسی مرئوس است گذشته و تشکل‌های معلولان به درجه‌ای از درک و اگاهی رسیده‌اند که فریب این صحبت‌ها را نخورند و بدانند این موارد نمی‌تواند به انسجام و وحدت این گروه آسیب وارد کنند.
این کارآفرین برتر اجتماعی با بیان اینکه مجلس به افراد نابینا اجازه‌ی شرکت در انتخابات نمایندگی مجلس را نداد اذعان داشت: ما معلولان حامی و نماینده نداریم اگر چه در ۴ سال آینده از همین مجمع باید نمایندگانی را به مجلس بفرستیم.
موسوی از رد لایحه‌ی قانون جامع حمایت از معلولان توسط شورای نگهبان اظهار خوشحالی کرد و گفت: این لایحه با بدترین شرایط اقتصادی کشور منطبق شده بود و بسیاری از مواد آن که نیازمند تخصیص اعتبار بودند حذف شده بودند در حالی‌که ما فعالان این عرصه جای خالی نکات زیادی را احساس می‌کنیم که در فرصت ایجاد شده و در مجلس دهم می‌توان به گنجاندن انها در لایحه اهتمام داشت.
وی در پایان افراد دارای معلولیت را صاحبان اندیشه دانست و افزود: معلولان به لحاظ داشتن جسمی رنجور، بیشتر تفکر می‌کنند و حتی می‌توانند در تعیین سرنوشت کشور دخیل باشند.

مدیرعامل انجمن ندای معلولین در چهارمین نشست هم‌اندیشی ایجاد شبکه ملی را امری مهم اما بسیار سخت و سنگین دانست و گفت: اولین قدم راه‌اندازی شبکه‌ی ملی دلسوزی برای جامعه‌ی هدف است.
محمود کاری با بیان اینکه جامعه‌ی هدف ما درحال حاضر با مشکلات زیادی مواجه هستند تصریح کرد: مدیران فعلی تشکل‌ها اکنون به رشد رسیده و امادگی ارائه خدمت به گروه‌های بعدی هستند.
کاری ادامه داد: تشکل‌های معلولان در ۲۰ سال گذشته سیر تکاملی را طی کرده و امروز به درجه‌ای از توانایی رسیده‌اند که می‌توانند به پیشبرد اهداف جمعی بیاندیشند.
کاری همچنین گسترش ارتباطات را برای تشکل های معلولان امری ضروری دانست و اظهار داشت: تشکل‌ها بای د از یکدیگر شناخت و آگاهی داشته باشند.

3090251-4994485مدیرعامل جامع معلولان استان مرکزی گفت: بازنگری قوانین مرتبط با بازنشستگی افراد دارای معلولیت باید در اولویت قرار گیرد.
مصطفی چقایی در حاشیه چهارمین نشست مجمع هم‌اندیشی سازمان‌های مردم نهاد کشور در گفت‌وگو با خبرنگار پیک توانا مهم‌ترین رسالت اصلی مجمع هم‌اندیشی معلولان کشور را اصلاح قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت دانست و اظهار داشت: نخستین مجمع‌هم‌اندیشی سازمان‌های مردم نهاد معلولان کشور با هدف اصلاح قانون جامع حمایت از معلولان تشکیل شد.
وی افزود: گذشت بیش از ۱۰ سال از تصویب قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت این نیاز را برای جامع معلولان به وجود آورد که نسبت به اصلاح و بازنگری قانون جامع اقدام کنند، به همین منظور سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه معلولان تصمیم گرفتند تا با برگزاری سلسه نشست‌هایی در جهت بازنگری و اصلاح قانون جامع معلولان گام بردارند.
مدیرعامل جامع معلولان استان مرکزی بیان کرد: پس از برگزاری جلسات متعددی قانون جامع حمایت از معلولان اصلاح و بسته پیشنهادی آن به مجلس شورای اسلامی ارائه شد ولی به دلیل هزینه‌بر بودن این قانون، توسط مجلس خبرگان رد شد.
وی با تاکید به این نکته که رسالت اصلی چهارمین دوره مجمع هم‌اندیشی معلولان کشور نیز اصلاح قانون جامع معلولان است، تصریح کرد: با توجه به این نکته که تصویب برنامه ششم توسعه یک سال عقب افتاده فرصت مناسبی برای هم‌فکری و هم‌اندیشی سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه معلولان فراهم کرده است.
چقانی گفت: اشتغال و قوانین مرتبط به بازنشستگی افراد دارای معلولات از جمله مواردی است که باید توجه ویژه به آن شود چراکه این موضوعات چالش‌های بسیاری را برای معلولان کشور به وجود آورده است.
وی ادامه داد: بازنگری قوانین مرتبط با بازنشستگی افراد دارای معلولیت باید در اولویت قرار گیرد زیرا در حال حاضر دولت برای پرداخت ماتفاوت حق بیمه و بازنشستگی معلولان با مشکلاتی مواجه بوده این در حالی است که در نظر گرفتن سقف سنی برای بازنشستگی معلولان نیز از دیگر مشکلات معلولان به شمار می‌رود.

مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق به معلولان سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب که تشکل‌ها از تخصص‌های یکدیگر بی‌خبرند گفت: سازمان‌ها مردم‌نهاد معلولان باید استعدادهای اقلیمی و فردی خود را به یکدیگر منعکس کنند.
محمد نخعی ادامه داد: در صورت معرفی استعداد ما با بروز تخصص‌ها و مهارت‌هایی خواهیم بود که می‌توان از آنها در جهت نیل به اهداف جمعی معلولان بهره برد.
نخعی همچنین یکپارچگی اطلاعات را عامل مهمی در راستای پرداخت به امور اساسی معلولان دانست.

IMG_2005مدیرعامل انجمن نابینایان آذربایجان غربی در چهارمین نشست هم‌اندیشی سازمان‌ها مردم‌نهاد معلولان ارتقای اطلاعات را از ضروری‌ترین موارد برای معلولان خواند و گفت: جای خالی آموزش و تحقیقات در بین افراد دارای معلولیت دیده می‌شود.
خلیل آزادگان اظهار داشت: بسیاری از افراد دارای معلولیت و حتی تشکل‌های مربوطه ار حقوقی که دارند بی‌اطلاع‌اند.
وی ادامه داد: تشکل ها باید در خصوص مالیات و معافیت‌های مالیاتی که می‌شود برای معلولان در نظر گرفت پیگیر باشند و با جهت‌دهی به این رویه بتوانند نتایج خوبی برای این گروه بگیرند.

رییس هیات مدیره جامعه معلولین اصفهان با بیان اینکه هریک از مسوولان ممکن است خدای نکرده یک روز دچار معلولیت شوند گفت: خواهش ما این است قبل از اینکه به آن روز برسند برای خودشان هم که شده قوانین را اصلاح کنند.
سید محمد منصوری در حاشیه “چهارمین مجمع هم اندیشی تشکلهای مردم نهاد معلولان سراسر کشور” د: مسوولان محترم توجه کنند ممکن است خدای نکرده روزی خود آنها نیز با توجه به خطراتی که در جامعه وجود دارد دچار معلولیت شوند. یا اینکه در سن سالمندی به عصا و ویلچر احتیاج پیدا کنند. آن موقع شرایط ما را درک خواهند کرد. خواهش ما این است قبل از اینکه به آن روز برسند برای خودشان هم که شده قوانین را اصلاح کنند.
وی درخصوص اصلاحیه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان گفت: کنوانسیون بین المللی حقوق معلولین، وضعیت معلولان را در سراسر جهان مشخص کرده که در ایران در سال ۱۳۸۳ قانون جامع در راستای تحقق اهداف کنوانسیون در مجلس شورای اسلامی در ۱۶ ماده واحده به تصویب رسید ولی متاسفانه بسیاری از مواد این قانون اجرا نشده است.
رییس هیات مدیره جامعه معلولین اصفهان با بیان اینکه نیازمندیهای معلولان بیشتر از دامنه فراگیری قانون قبلی بود، تصریح کرد: بنا شد که قانون در کمیسیون اجتماعی دولت طرح شود که قانون جدیدی با ۶۳ ماده تصویب شد. ولی متاسفانه متولی تصویب و اجرا از یکدیگر تفکیک نشد. بدین صورت که دولت بیان کرد بخشی از مواد قانون را به مجلس می دهیم و بخشی را با امضای معاون اول رییس جمهور به دستگاه ها ابلاغ می کنیم.
منصوری تاکید کرد: اعتراض معلولان این است که معمولا حتی قوانینی که در مجلس تصویب می شود به اجرا در نمی آید پس چیزی که با امضای معاون اول باشد قطعا اجرا نخواهد شد.
وی بزرگترین مشکل در همه جوامع بشری را عدم آگاهی دانست و گفت: عدم آگاهی از اینکه خداوندی که ما را آفریده چه مسوولیتها و توانمندیهایی را بر عهده ما گذاشته است. اگر مشکل عدم آگاهی حل شود بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد.
رییس هیات مدیره جامعه معلولین اصفهان افزود: وظیفه ما این است که در درجه اول خود افراد دارای معلولیت، سپس مسوولان محترم و بعد جامعه انسانی را از اهداف، مسوولیتها و حقوق خود آگاه کنیم.
منصوری درخصوص نقش کانون توانا در برگزاری جلسات هم اندیشی بین افراد دارای معلولیت سراسر کشور اظهار کرد: مسلما کانون توانا با تلاشهایی که از طرف دوستان می شود می تواند ضمن هماهنگی و جمع آوری همه نظرات معلولان، یک ید واحد ایجاد کند که این ید واحد هم قدرت و هم تمرکز زیادی خواهد شد. در نتیجه از موازی کاری ها جلوگیری خواهد کرد.

IMG_2048مشاور ارشد مرکز حمایت از معلولین ضایعه نخاعی ایران گفت: لوازم بهداشتی که بهزیستی به منظور استفاده برای سه ماه در اختیار معلولان ضایعه نخاعی قرار می دهد قبل از ۲۰ روز تمام می شود.
کاظم البرزکوهی : شورای نگهبان به خاطر روش آماده شدن لایحه حمایت از حقوق معلولان که تقریبا اختیار قانون گذاری نمایندگان سلب شده و از طریق کمیسیونهای مختلف مجلس به شورای نگهبان ارسال شده بود آن را نپذیرفت و هم اکنون مجددا به مجلس آمده که البته در این دوره کار چندانی نمی شود کرد و امیدواریم در مجلس بعد به تصویب برسد.
وی افزود: تمام تلاش ما که “چهارمین مجمع هم اندیشی سازمانهای مردم نهاد معلولان” جمع شده ایم این است که سعی کنیم لایحه حمایت از حقوق معلولان هرچه سریعتر سامان پیدا کند.
مشاور ارشد مرکز حمایت از معلولین ضایعه نخاعی ایران با بیان اینکه اصلاحیه قانون ۱۶ ماده ای حقوق معلولان نسبت به قانون قبلی که هیچ ضمانت تامین مالی نداشت بسیار بهتر است، تصریح کرد: قانون اصلاحی بیشتر نکات مورد نیاز تمامی معلولان را در نظر گرفته و چون عموما ضایعه نخاعی ها از گروههایی هستند که بیشترین مشکلات را دارند، در بعضی از مواد به شکل ویژه برای کسانی که این افراد که با معلولیتهای سخت رو به رو هستند امتیازاتی قائل شده است. البته این امتیازات به این دلیل است که این افراد نیاز به مراقبت بیشتری دارند.
البرزکوهی با اشاره به برخی مشکلات افراد ضایعه نخاعی گفت: بزرگترین مشکل ضایعه نخاعی ها فعلا این است که اولا به صورت عادی نیاز شدیدی به لوازم بهداشتی و درمان زخم بستر دارند که متاسفانه چیزی که از طرف بهزیستی توزیع می شود به اندازه کافی نیست؛ لوازمی در حد ۲۰ روز را برای ۳ ماه اختصاص می دهند و کیفیت‌ها عموما پایین است.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه معلولان ضایعه نخاعی توانایی کار کردن ندارند باید سهمیه مستمری آنها افزایش یابد. همچنین تمهیدات ویژه ای برای عبور و مرور معلولان در نظر گرفته شود. در حال حاضر سامانه حمل و نقل معلولان پایتخت سرویسهای محدودی ارایه می کند؛ در حالی که متقاضیان استفاده از خدمات آن بسیار زیاد هستند.

رییس هیات مدیره تشکلهای معلولین اصفهان: بعضی از معلولان مطالبات اجتماعی را فراموش کرده اند
رییس هیات مدیره مجمع تشکلهای معلولین استان اصفهان گفت: به نظر می رسد برخی معلولان دچار روزمرگی شده و مطالبات اجتماعی و قوانین مربوط به خود را فراموش کرده اند.
محمدرضا طاهری در حاشیه “چهارمین مجمع هم اندیشی سازمانهای مردم نهاد معلولان” : بزرگترین مشکل و دغدغه ای که ما معلولان داریم این است که خودمان را نشناخته ایم و وضعیت خودمان را هنوز درک نکرده ایم. به همین دلیل نمی دانیم مطالبات اجتماعی مان چیست.
وی افزود: اگر بتوانیم خودمان را به زبان واحد و مشترک برسانیم و در کنار آن نسبت به بالا بردن سطح آگاهی مسوولان و کسانی که امور اداری ـ سیاسی جامعه مدنی را بر عهده دارند اقدام کنیم، می توانیم بسیاری از مشکلاتمان را با دادن طرح و برنامه حل و فصل کنیم. اینگونه نشستها و تبادل افکار و تجربیات می تواند یک کارگاه عملی برای رسیدن به این هدف باشد.
طاهری با بیان اینکه متاسفانه بعضا معلولان دچار روزمرگی شده و به دنبال بعضی مسائل سطحی هستند، گفت: به نظر می رسد برخی معلولان مسائل کلان را فراموش کرده اند. به عنوان مثال چرا باید بعد از ۱۲ سال اصلاح قانون جامع حمایت از معلولان به مجلس ارایه شود؟
رییس هیات مدیره مجمع تشکلهای معلولین استان اصفهان ادامه داد: اگر ما قویتر، هماهنگ تر و با برنامه جامع و مدونی روی قوانین مربوط به معلولان که مباحث کلان محسوب می شوند وارد می شدیم راحت تر می توانستیم اصلاحات را انجام دهیم. اما هم اکنون نیز درخصوص تدوین و تکمیل این قانون، بعضی از معلولان مشارکت فعال نداشته و ندارند.
وی، انتظار سازمانهای مردم نهاد معلولان از دولت را توجه به اشتغال افراد دارای معلولیت دانست و گفت: ما انتظار نداریم در یک پروسه زمانی کوتاه همه معلولان بیکار شاغل شوند؛ چرا که تعداد قابل توجهی از افراد غیر معلول نیز بیکار هستند. اما انتظار داریم با توجه به اینکه سبد هزینه زندگی افراد معلول از افراد تندرست فراتر است اولویت های خاصی را مسوولان برای ما در نظر بگیرند.
طاهری تصریح کرد: مهمترین دغدغه معلولان بحث مناسب سازی مبلمان شهری است. اگر این کار صورت بگیرد و معلولان بتوانند در عرصه های مختلف اجتماع حضور پیدا کند می توانند نسبت به فرهنگ سازی برآوردن مطالبات اجتماعی، یار و مددکار مسوولان و خدمتگزاران نظام باشند.

منبع: رقیه بابایی، سایت کانون معلولین توانا، 29 اردیبهشت 1395

اسامی سمن های شرکت کننده: 
انجمن فرهنگی موج نور اصفهان
انجمن فرهنگی رفاهی معلولین بینایی گیلان
ضایعات نخاعی شیراز
جامعه نابینایان یزد
مجتمع نیکوکاری رعد کرج
انجمن علمی آفرینش های هنری معلولان ایران
کانون معلولان توانای آمل
IMG_2015انجمن حمایت از معلولین خوزستان
جامعه معلولین زنجان
آسوده ماوی اصفهان
جامعه معلولین لرستان
موسسه توان گستران برنا
انجمن ندای معلولین ایران
جامعه معلولین ایران تهران
جامعه معلولین ایران ارومیه
جامعه معلولین یزد
انجمن ناشنوایان استان مرکزی
جامعه معلولین مرکزی
انجمن حمایت از کودکان و نوجوانان توان یاب
موسسه توانبخشی ولیعصر
جامعه نابینایان آذر بایجان شرقی
جامعه نابینایان طلیعه خراسان شمالی
IMG_2024جامعه معلولین شعبه اصفهان
همت گلستان
جامعه معلولین دلیجان
جامعه MS دلیجان
موسسه خیریه معلولین شرق گیلان
جامعه معلولین ایران مشهد
انجمن نابینایان آذربایجان غربی
موسسه خیریه عمل
موسسه نیکوکاری رعد زنجان
مجتمع نیکوکاری رعد تهران
مرکز حمایت از معلولین ضایعات نخاعی
انجمن نابینایان ایران
کانون آموزش و اشتغال معلولین
موسسه نیکوکاری رعد الغدیر
ضایعات نخاعی قزوین
IMG_1958انجمن جسمی حرکتی دامغان
انجمن توان یابان مشهد
انجمن ضایعات نخاعی هرمزگان
جامعه معلولین هرمزگان
جامعه معلولین استان البرز
جامعه معلولین ساری
جامعه اسلامی نابینایان اصفهان
انجمن باور
جامعه معلولین گچساران
کانون سازمان های مرد م نهاد لرستان
جوانان روشن بین اصفهان
انجمن خیریه توانا
موسسه نابینایان قزوین
انجمن دفاع از حقوق معلولین
انجمن ضایعات نخاعی تهران
IMG_1957دفتر فرهنگ معلولین قم
خانواده ناشنوایان ایران
جامعه معلولین کهکیلویه و بویر احمد
جامعه معلولین آذر بایجان شرقی
شورای هماهنگی تشکلهایب مردم نهاد استان فارس
رعد سنندج
موسسه نیکوکاری رعد الیگودرز
انجمن کم توان ذهنی قزوین
انجمن ضایعات نخاعی گیلان
انجمن ms ایران
انجمن حمایت از کودکان بهشت اصفهان
انجمن گردشگری معلولان پارس
موسسه کاشانه مهر کاشان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *