هم‌اندیشی چهار؛ اهتمام به گذشته و آینده

هم‌اندیشی چهار؛ اهتمام به گذشته و آینده

محمد نوری

در خبرها آمده که چهارمین نشست مجمع هم اندیشی سازمان های مردم نهاد معلولان در 29 اردیبهشت 1395 در تهران برگزار خواهد شد. دبیر محترم این نشست دوره‌ای جناب آقای سید محمد موسوی مجدداً پا پیش گذاشته و تلاش ابتکاری جدیدی آغاز کرده و این نشست را در شرایطی که از هر نظر مقتضی است اعلام نموده است.
جهت بهره‌گیری بهتر و استفاده مطلوب‌تر از این نشست بر خود لازم دیدم سلسله یادداشت‌هایی با عنوان هم‌اندیشی چهار تقدیم کنم. تا بلکه زمینه ساز برخی تحولات مطلوب باشد. این یادداشت‌ها کوتاه و هر کدام مشتمل بر یک یا دو نکته است. اولین یادداشت «اهتمام به گذشته و آینده» است.
اهتمام به گذشته و آینده
راننده‌ای که حین رانندگی، چشمی به آینده برای دیدن پشت سر و چشمی به جلو برای دیدن چشم اندازهای مقابل خود داشته باشد می‌تواند جان خود و مسافران را از گزند حوادث محفوظ نگه دارد.
حضرت امیر(ع) در نهج‌البلاغه می‌‌فرماید: رحمت خداوند نصیب کسی می‌شود که به گذشته و آینده و حال خود آگاهی داشته باشد.
با این مقدمه وارد قضایای هم‌اندیشی می‌شویم. جلسات هم‌اندیشی چند سال برپا شده و جناب آقای موسوی و همکارانشان در کانون معلولین توانا قزوین با زحمت و جدیت جلسات را بر پا کرده و مباحث مؤثری گفته شده است. اکنون پس از چند سال لازم است مروری به گذشته شود و نگاهی به پشت سر داشته باشیم. نیز لازم است چشم اندازی به آینده بشود و ببینیم می‌خواهیم به کجا برویم و چه اهدافی پیش رو داریم.
اما برای بررسی گذشته متأسفانه مباحث مکتوب و مجموعه سازی نشده است لذا اگر شخصی بخواهد گذشته را مطالعه کند باید اسناد و مکتوبات پراکنده در سایت‌ها را مطالعه کند. بنابراین مهم‌ترین اقدام تبدیل گذشته به یک متن مکتوب است تا به صورت یک اثر مرجع و رفرنس پژوهشی در اختیار همگان قرار گیرد.
اما نسبت به آینده، لازم است خط‌مشی و اهداف بلند و میانی و کوتاه مثلاً پنج ساله، سه ساله و یک ساله منظور و مصوب شود. سپس هر نشست یک گام در جهت پیش رفت برای رسیدن به این اهداف باشد.
می‌توان یک صفحه نظرخواهی برای برنامه‌های آینده بین اعضاء پخش کرد و آراء اعضاء را نسبت به اهداف و خط‌مشی اخذ سپس تنظیم و تصویب نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *