وعده های شغلی به معلولان؛ نوید یا بعید

به گفته رئیس بهزیستی این سازمان در آینده حق بیمه استخدام معلولان و 30 درصد از حقوق مددجویان شاغل در کارگاه ها را می پردازد؛ وعده هایی که با توجه به سابقه این سازمان نمی توان چندان بدانها دلخوش بود.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، انوشیروان محسنی بندپی گفته است: به منظور استقبال کارفرمایان از استخدام معلولان و مددجویان بهزیستی برای آنها مشوق هایی در نظر گرفته ایم؛ به طوری که پرداخت حق بیمه آنها یکی از اقدامات ما است. همچنین پرداخت ۳۰ درصد حقوق مددجویان شاغل در کارگاه ها نیز از دیگر برنامه هایی است که سعی در تحقق آن داریم.
سازمان بهزیستی پیش از این هم چنین طرح هایی را در دستور کار داشت. به طور مثال سال ها پیش به کارفرمایانی که معلولان را استخدام می کردند وام تعلق می گرفت. اما دیری نپایید که تنش میان معلول، کارفرما و بهزیستی بالا گرفت؛ چون بهزیستی در پرداخت وام ها بدقولی می کرد.
طرح پرداخت حق بیمه معلولان به کارفرمایان از سوی بهزیستی هم موضوع جدیدی نیست. سابقا سازمان بهزیستی چنین طرحی را در دستور کار داشت که آن هم تنها چند ماه دوام آورد و در ایستگاه بد قولی متوقف شد. وقتی هم که علت را جویا می شدیم می گفتند «پول نداریم»؛ واژه ای که سال ها است در راهروهای بهزیستی از زبان کارکنان به گوش معلولان می رسد.
بودجه یا به بهزیستی نمی رسد یا همه آن صرف پرداخت حقوق پرسنل می شود. اینجا است که باید پرسید فلسفه وجودی بهزیستی چیست و چرا سازمان تشکیل شده شهید فیاض بخش بعد از 36 سال هنوز خروجی قابل ملاحظه ای ندارد و به دور درجای خود ادامه می دهد؟ هر روز بر خیل پشت نوبتی ها اضافه می شود و توانمندی در این سازمان واژه ای فراموش شده است.
این در حالی است که به گفته برخی کارشناسان، بودجه این سازمان صرف فقرا می شود؛ در حالی که از ابتدا قرار نبوده این اتفاق بیفتد بلکه باید بودجه بهزیستی صرف توانمندسازی معلولان شود.
دکتر محمد زاهدی اصل که از پایه گذاران سازمان بهزیستی در بدو پیروزی انقلاب اسلامی است درباره عملکرد بهزیستی می گوید: متأسفانه سازمان بهزیستی به تدریج در عمل تبدیل به یک سازمان گداپرور شده است. این نقطه ضعف سازمان بهزیستی کشور است که در شأن ملت و دولت ما نیست.
آمارهای رسمی از بیکاری 60 درصدی معلولان حکایت دارد. اما برای اینکه معلولان توانمند شوند چه باید کرد؟ یکی از راه ها ارائه امتیازهای قانونی است. قانون می گوید 3 درصد از مجوزهای استخدامی دستگاه های دولتی و عمومی باید به معلولان واجد شرایط اختصاص یابد. اما نه تنها کارفرمایان بخش خصوصی علاقه چندانی به این ماجرا ندارند بلکه دستگاه های دولتی نیز به معلولان تابلوی ورود ممنوع نشان می دهند. امتناع حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش احمدی نژاد از استخدام 1200 معلول در سال 1391 یکی از مواردی بود که خبرش در رسانه ها بازتاب بیشتری نسبت به صدها مورد خرد و کلان استخدام معلولان داشت.
با این وجود قائم مقام توانمندسازی سازمان بهزیستی، هم اکنون درباره جزئیات ارائه مشوق های استخدامی به معلولان می گوید: بر اساس برنامه بهزیستی سهم کارفرما از بیمه تا 23 درصد توسط بهزیستی پرداخت می شود. همچنین بسته به شرایط معلولانی که کارآیی کمی دارند، بین 10 تا 50 درصد حقوق آنها توسط بهزیستی پرداخت می شود. از طرفی این کارفرمایان می توانند از تسهیلات بانکی ارزان قیمت با 4 درصد سود بین 15 تا 20 میلیون تومان بهره مند شوند.
به گفته عبدالله زاده، سال گذشته نزدیک به 20 میلیارد تومان برای اشتغال معلولان از سوی بهزیستی هزینه شد که این اعتبار یا به کارفرمایان یا به بیمه معلولانی که به صورت خویش فرما خود اشتغالی کرده اند پرداخت شده است. البته با احتساب توانمندی زنان سرپرست خانوار این مبلغ نزدیک به 21 میلیارد بوده است.
اما یکی از راه های تحقق وعده های شغلی و استخدامی به معلولان از جاده «قانون حمایت از حقوق معلولان» عبور می کند؛ اصلاحیه ای که پس از گذشت 3 سال کار کارشناسی و عبور از فیلترهای دولت و مجلس، به دست شورای نگهبان رسید و این شورا لایحه معلولان را 29 فروردین ماه به دلیل ایرادات قانونی به مجلس برگشت داد.
حتی در صورتی که شورای نگهبان لایحه را تصویب کند، اجرای بندهای آن احتمالا از چالش های آینده بهزیستی خواهد بود؛ زیرا لایحه در 66 ماده تصویب شده که اجرای برخی مواد آن از جمله افزایش مستمری معلولان به یک ماه حقوق کامل وزارت کار، نیاز به بودجه ای هنگفت دارد که با بودجه 1800 میلیارد تومان بهزیستی نمی توان از عهده آن برآمد.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، 15 اردیبهشت 1395

1 پاسخ دادن
  1. علی فولادوندولی
    علی فولادوندولی می گوید:

    با سلام بهتر آنست که وعده هایی که عملی نشده اند را درج کنند .

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.