تجلی «توانمندی» بر صحنه نمایش

گزارشی از اولین شب اجرای نمایش «راز درخت مقدس» با هنرنمایی معلولان گروه «بچه های باران»

محمد حسام مسلمی

jpgfile_19244_159709_635976460184098403 «تو برای رسیدن به آرزوهایت تلاش می کنی اما من برای این که بگویم من هستم تا بتوانم گامی بردارم.گام های کوتاه و آرامم را، دستان ناتوانم را، کلام مبهمم را، اما می خواهم گامی بردارم در کنار تو، تویی که سنگ کوچک راهت را با تلنگری کنار می زنی و به راهت ادامه می دهی و من تمام تلاشم را می کنم که بگویم می توانم می توانم….» . این جملات را فائزه،  برای حاضران قرائت کرد، در اولین شب اجرای نمایش گروه «بچه های باران»؛ بچه های کم توان جسمی و حرکتی که ناتوانی جسمانی آن ها را از حرکت و تلاش باز نداشته است.
تمجید مسئولان و هنرمندان از هنرنمایی معلولان
سالن همایش هلال احمر مشهد عصر جمعه شاهد هنرنمایی معلولان جسمی حرکتی گروه «باران» با اجرای تئاتر «راز درخت مقدس» بود. اولین شب اجرا های نمایش بچه های باران با حضور جمعی از مسئولان و هنرمندان آغاز شد و مهمانان ویژه ای داشت؛ از جمله حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی وزیر دادگستری، رشیدیان استاندار خراسان رضوی، پوریوسف مدیر کل بهزیستی استان، حجت الاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی خراسان رضوی، محمود پاک نیت و منوچهر آذری هنرمندان پیشکسوت سینما، رادیو و تلویزیون و جمعی دیگر از مسئولان. آن ها دعوت بچه های باران را پذیرفته بودند تا دقایقی با این کودکان کم توان جسمی همنشین شوند و صرف شدن فعل «توانستن» را به تماشا بنشینند. در کنار هنرنمایی بچه های تئاتر گروه معلولان باران، هنرمندان معلول دیگری نیز با برپایی نمایشگاهی هنر خود را به نمایش گذاشته بودند. هنر هایی همچون نقاشی با دهان، بافت عروسک، ساخت مجسمه، نقاشی با سیاه قلم و… که همه با همت معلولان درست شده بود و برای بازدیدکنندگان شگفتی آفرین بود.
«باران» برای من کلمه ای رویایی است
«منوچهر آذری» این گونه درباره بچه های باران سخن گفت: کلمه باران برای من کلمه ای رویایی است و وقتی که متوجه شدم گروه معلولان باران قرار است نمایشی را اجرا کنند با خوشحالی در این مراسم شرکت کردم.
حجت الاسلام «مصطفی پور محمدی» وزیر دادگستری هم که میهمان ویژه بچه های گروه باران بود، در حاشیه این مراسم با تحسین هنرنمایی بچه های باران گفت: هر کاری که اراده افراد را تقویت کند کار شایسته ای است و این بچه ها واژه می توانم را نشان دادند.
شرمنده بچه های باران هستم
«محمود پاک نیت» چهره نام آشنای سینما و تلویزیون هم این گونه احساس خود را از هنرنمایی این معلولان بیان کرد: من علاقه و توجه خاصی به این گروه ها دارم. افراد معلول مشکلات بسیاری دارند که زندگی را برایشان دشوار می کند اما می توانند با برخی فعالیت ها همچون تئاتر وارد جامعه شوند و فعالیت اجتماعی داشته باشند. همه این طور فکر می کنند که فردی که می خواهد تئاتر بازی کند باید از لحاظ جسمانی سالم باشد ولی بچه های معلول گروه باران با هنرنمایی خود نشان دادند که معلولان هم می توانند به خوبی از عهده این کار بر بیایند و من که یک بازیگر سالم هستم پیش این بچه ها شرمنده ام.
حاصل 4 ماه تلاش
«حمید کیانیان» کارگردان نمایش «راز درخت مقدس» هم درباره این اثر توضیحاتی داد: نمایش «راز درخت مقدس» حاصل 4 ماه تلاش بچه های گروه تئاتر باران است که شبانه روز برای بهتر اجرا کردن آن وقت گذاشته اند. گروه تئاتر معلولان جسمی حرکتی مشهد، از سال 1386 با سبک تئاتر درمانی فعالیت خودرا آغاز کرده و طی 8 سال تلاش مستمر با این حرکت فرهنگی، جان و روح تازه ای به حضور فعال معلولان در جامعه بخشید و آن ها را از انسان های گوشه گیر به انسان های مولد و خلاق تبدیل کرد. کیانیان درباره فعالیت های مؤسسه بچه های باران هم گفت: این مؤسسه با هدف اعتلای اعتماد به نفس معلولان، فعالیت های زیادی انجام داده است که راه اندازی گروه تئاتر معلولان جسمی حرکتی یکی از آن هاست. بچه های باران اولین گروه تئاتردرمانی در کشور است و تاکنون افرادی را داشته ایم که حتی پس از 42 سال زندگی روی ویلچر توانسته اند آن را کنار بگذارند. این بچه ها تا به حال بیش از 370 اجرا در 23 شهر مختلف ایران داشته اند که با استقبال مواجه شده است. تئاتر «راز درخت مقدس» به طراحی و کارگردانی حمید کیانیان، نویسندگی داوود کیانیان و هنرنمایی مریم شمس، مریم سلیمان خواه، ملیحه همایونی، شهاب مهدیزاده، مرتضی جوانشیر، ریحانه دشتکی، زهرا باباجانی، طاهره زرین لعل، شیما اسکافی و طیبه صداقت امروز نیز در ساعات 17 و 20:30 در سالن هلال احمر واقع در خیابان امام خمینی(ره) میزبان علاقه مندان است.
370 اجرای بچه های باران در 23 شهر ایران
بچه های باران اولین گروه تئاتردرمانی در کشور است و تاکنون افرادی عضو این گروه بوده اند که حتی پس از 42 سال زندگی روی ویلچر توانسته اند آن را کنار بگذارند. این بچه ها تا به حال بیش از 370 اجرا در 23 شهر مختلف ایران داشته اند که با استقبال مواجه شده است. تئاتر «راز درخت مقدس» امروز نیز در ساعات 17 و 20:30 در سالن هلال احمر واقع در خیابان امام خمینی(ره) میزبان علاقه مندان است.
منبع: سایت روزنامه خراسان رضوی، 11 اردیبهشت 1395

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.