علی اکبر جمالی: جمال جامعه روشندلان با نيم قرن تلاش

علی اکبر جمالی
جمال جامعه روشندلان با نيم قرن تلاش

مقدمه
شخصيت‌های فرهیخته و مؤثر مثل معادن نفت، طلا و نقره به عنوان سرمايه مادي، سرمایه معنوی محسوب می‌شوند. علامه حلی، مجلسی، ابن سينا، فارابي، مولانا جلال الدين رومي، فردوسي، سعدي، حافظ و صدها شخصيت ديگر سرمايه معنوي ملت ايران مي‌باشند؛ همانطور كه براي حفاظت و بهره‌وري از سرمايه‌هاي مادي بايد تلاش كرد، سرمايه‌هاي معنوي و فرهنگي را نیز بايد حفاظت كرد و از آنها به بهترين شيوه استفاده و بهره‌برداري نمود.
عدم توجه به شخصيت‌ها، عواقب زيان‌بار و خسارت‌هاي جبران ناپذيري در همه بخش‌هاي اجتماعي، فرهنگي، ديني و حتي اقتصادي در پي خواهد داشت. متأسفانه ارتباط نسل جديد با متفكران، رجال قديمي يا شخصیت‌های مسلمان و ملي معاصر گسسته است و اطلاعات آنان در اين زمينه اندك است.
جمالیدر حوزه معلولين وضع بدتر است. نابينايان، ناشنوايان و فاقدان قدرت حركتي در قرون گذشته خدمات بزرگي داشته‌اند، اگر آنان نبودند، حداقل فرهنگ ديني و ميراث مذهبي به اين شكل به دست‌ ما نمي‌رسيد. آنان همچون رايانه و ضبط صوت احاديث و گفته‌هاي معصومين(ع) را در سينه‌ها محفوظ نگاه مي‌داشتند و در مواقع مقتضي نقل كرده يا به كتابت در مي‌آوردند.
به اجماع مورخين و ادباء، رمزماندگاري زبان و ادبيات پارسي، فردوسي و رودكي مي‌باشند؛ رودكي نابيناي مادرزاد و فردوسي سالهايي از عمرش را نابينا بود.
عجب اينكه جزء تلاش‌هاي پراكنده،‌ اقدام جدي براي شناسايي شخصيت‌هاي مؤثر تاريخي و معلول و نيز معرفي آنان به نسل كنوني و نسل‌هاي بعد و به ديگر ملت‌ها وجود نداشته است.
البته نبايد برخي تلاش‌ها مانند كوشش مهندس منصور برجيان در تأليف كتاب نوابغ و مشاهير معلول جهان را ناديده انگاشت.
اما فعاليت‌هاي دفتر فرهنگ معلولين در اين زمينه عبارت است از:
1. شناسايي شخصيت‌هاي مهم و مؤثر و تدوين يك جلد كتاب كم حجم ولي پر اطلاعات براي هر شخصيت.
2. تأليف فرهنگنامه شخصيت شناسي معلولين
3. شناسايي معلولين در هر حوزه مثل قرآن، حديث، فقه و غيره از سده نخست اسلامي تاكنون و معرفي در يك جلد
4. اختصاص يك قسمت مجله توان‌نامه به شخصيت‌ها و معرفي شخصيت‌هاي قديمي و جديد
اما اين جلد از مجموعه آثار راهنما به یکی كارشناسان امور معلولين، آقاي علي اكبر جمالي اختصاص دارد.
او حدود نيم سده گام به گام همراه جامعه روشندلان بوده و در سختي‌ها سنگ صبور آنان و در خوشي‌ها محرم اسرار آنان بوده است. در طول اين دوران پر فراز و نشيب تجربه‌هاي سودمندي كسب كرده و به سان يك كارشناس پخته بر مسائل و موضوعات معلوليتي مسلط شده است.
در سه فصل زندگي‌نامه او را كاوش و گزارش كرده‌ايم؛ اميد است تجربيات ایشان براي نسل جوان و براي آيندگان مؤثر و سودمند باشد …
—» دانلود متن کامل کتاب(pdf)  ؛  html

jamali

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.