نگاهی به آمار کتاب های منتشر شده در حوزه پیشگیری از معلولیت

نگاهی به آمار کتاب های منتشر شده در حوزه پیشگیری از معلولیت

محمد نوری

پزشکان و کارشناسان سلامت می‌گویند پیشگیری مهم‌تر از درمان است و باید کاری کرد تا بیماری، معلولیت و آسیب به سراغ انسان نیاید، نه اینکه انسان کاری کند بیمار شود سپس به درمان بپردازد. پیشگیری اصلی‌ترین و زیربنایی‌ترین مسئله در زندگی انسان‌ها در این دوره است و با غذا و تغذیه، تردد در شهر، ورزش، کار و شغل و ده‌ها مسئله دیگر ارتباط دارد.
همه خواهند گفت درباره این مسئله به این مهمی حتماً هزاران مقاله، صدها کتاب و ده‌ها پایان‌نامه نوشته و منتشر شده، چندین نشریه تخصصی هست، ده‌ها مرکز مشغول به کار هستند. اما فقط آمار کتب منتشره در ایران درباره پیشگیری را به عرض می‌رسانیم.
اولین کتاب مربوط به 1367 است و آخرین مربوط به سال 1390 است. یعنی طی 23 سال فقط پانزده کتاب درباره پیشگیری از معلولیت منتشر شده است. البته این اطلاعات نسبی و تقریبی است و ممکن است بعضی از آثار که در شهرستان‌ها چاپ شده به دست ما نرسیده باشد. ولی تا حدّی از نظر آماری و کتاب‌سنجی گویای نکات سودمندی می‌باشد. طی 23سال، پانزده عنوان کتاب اعم از تألیف و ترجمه در ایران منتشر شده باشد یعنی هر سال 5 یا 6 عنوان کتاب در ایران درباره پیشگیری منتشر شده است. از نظر تعداد صحفات کل 15 عنوان، 2516 صفحه دارا است. یعنی در هر سال حدود 110 صفحه کتاب در ایران منتشر شده است. اگر این تعداد صفحه تقسیم بر تعداد معلولین شود، به رقم فاجعه آمیز می‌رسید. از بین این آثار 4 عنوان ترجمه است. یعنی در خارج تألیف و در ایران ترجمه شده است.
توجه مسئولین را به این آمار جلب می‌کنم تا بدانند مشکل کجاست.

pishgiri

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *