مرکز فیزیوتراپی نیروانا ویژه معلولان در قزوین افتتاح شد

2048179مرکز فیزیوتراپی نیروانا، مجهزترین مرکز فیزیوتراپی معلولان در استان قزوین زیر نظر کانون معلولین توانا و با حضور رئیس انجمن فیز‌یوتراپی ایران، اعضای شورای شهر قزوین، معاون درمان سازمان هلال‌احمر، معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی و جمع زیادی از افراد دارای معلولیت افتتاح شد.
به گزارش پیک‌توانا: مدیرعامل کانون معلولین در افتتاحیه‌ی این مرکز بیان کرد: مرکز فیزیوتراپی «نیروانا» اولین و مجهزترین مرکز فیزیوتراپی ویژه‌ی افراد دارای معلولیت، سالمندان، جانبازان و خانواده‌های آنها در استان قزوین است که در ساختمان دوطبقه و در فضایی بالغ بر یک‌صد و هشتاد مترمربع شروع به کار کرده است.
محمدرضا هادی‌پور مرکز نیروانا را اولین مرکزفیزیوتراپی راه‌اندازی شده توسط یک سازمان‌مردم‌نهاد در کشور دانست و افزود: بیش از ده میلیارد ریال اعتبار صرف راه‌اندازی این فیزیوتراپی شده است.
وی با همچنین به بضاعت کم مالی و بالا بودن هزینه‌های درمانی معلولان اشاره کرد و افزود: این دلایل موجب شده تا معلولان به سلامت جسمی خود کمتر اهمیت داده و به مرور دچار معلولیت‌های ثانویه شوند.
هادی‌پور ادامه داد: کانون توانا برای ترغیب افراد دارای معلولیت در توجه به سلامت جسمانی خود و مراجعه به فیزیوتراپی راه‌کارهایی را پیش‌بینی کرده که بهره‌مندی از خدمات رایگان و نیم‌بها در این مرکز از جمله‌ی آنهاست.
این عضو هیات‌مدیره‌ی کانون توانا همچنین بیان کرد: کودکان دارای معلولیت در بهترین سنین برای پیشگیری از آسیب‌ها و معلولیت‌های ثانویه قرار دارند و برای ارائه‌ی خدمات رایگان درمانی و فیزیوتراپی به آنها و خانواده‌هایشان تمهیداتی را در نظر گرفته‌ایم.
وی همچنین از واگذاری ۲۵۰ واحد مسکونی به اعضای تعاونی مسکن کانون توانا در سال گذشته خبر داد و ابراز داشت: کانون معلولین تاکنون بیش از ۴۰۰ واحد مسکونی ساخته و به افراد دارای معلولیت تحویل داده است.

رئیس هیات‌مدیره‌ی کانون معلولین صبح امروز در افتتاحیه‌ی مجهزترین فیزیوتراپی استان که زیر نظر کانون توانا راه‌اندازی شده اظهار داشت: راه‌اندازی این مرکز حاصل سعی و تلاش افراد دارای معلولیتی است که سال‌ها پیش دورهم جمع شدند تا با عدم دریافت کمک بلاعوض، اثبات توانمندی کنند.
به گزارش پیک‌توانا: سیدمحمد موسوی با بیان اینکه کانون توانا منابع عظیم مالی ندارد افزود: سرمایه‌ی اصلی کانون توانا فکر و اندیشه‌ی انسان‌ها و این مجموعه با مدیریت نیروهای توانمند خود توانایی خود به توانایی رسیده است.
موسس کانون توانا ادامه داد: ما از این مرکز فیزیوتراپی انتظار درآمدزایی و سودآوری نداریم چرا که این مرکز را با هدف تامین نیاز افراد دارای معلولیت و هم‌استانی‌های عزیز راه‌اندازی کرده‌ایم.
وی اذعان داشت: کانون معلولین در شرایط تحریم و رکود اقتصادی کشور رویدادهای بزرگی را رقم زد که راه‌اندازی مرکز فیزیوتراپی نیروانا، واگذاری ۲۵۰ واحد مسکونی و ایجاد یکصد فرصت شغلی برای افراد دارای معلولیت از آن جمله هستند.
عضو هیات‌مدیره ی کانون توانا تاکید کرد: کانون یک نهاد سیاسی نیست بلکه یک سازمان اجتماعی است که کار اصلی آن آگاه‌سازی معلولان و آشنایی آنها با حقوق خود است.
موسوی که سرمایه را از آن خداوند و خود را سرپرست سرمایه می‌داند بیان داشت: ما از عدم بکارگیری اتوماسیون به قیمت ایجاد اشتغال برای افراد دارای معلولیت خوشحالیم اما از طرفی قلباً از اینکه معلولان را به کار کارگری گمارده‌ایم ناراحت و شرمنده هستیم.
وی ادامه داد: خداوند با اعطای نعمت معلولیت حکم کرده که امور فکری، مدیریتی و پژوهشی جامعه از آن معلولان است و این افراد نباید کار یدی انجام دهند اما چون پیش از این کسی از ادامه‌ی تحصیل معلولان حمایت نکرده لذا ما ناچار امور کارگری را به آنها سپرده‌ایم.
این فعال اجتماعی در حوزه‌ی معلولان کشور ابراز کرد: آنچه در کانون توانا جریان دارد نمونه‌ای از استعداد و توانایی معلولان است که در سایه‌ی حفظ عزت و کرامت انسانی معلولان متجلی شده به‌گونه‌ای که مهم‌ترین واکنش فعالان حوزه‌ی معلولان آمریکا با مشاهده‌ی فیلم‌های کانون توانا و کارگران معلول فیروز این بود که در رفتار این افراد شادابی و میل به زندگی جاری است.
موسوی همچنین به برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی تشکل‌های معلولان در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: دبیری برگزاری این نشست‌ها در کشور به عهده‌ کانون تواناست و چهارمین نشست این رویداد در اردیبهشت‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
وی اضافه کرد: کانون توانا با برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی تشکل‌های معلولان کشور، فعالان تشکل‌ها را برای رایزنی با نمایندگان استان‌های خود در مجلس ترغیب کرد و نتیجه‌ی این امر تسریع در تصویب قانون جامع حمایت از معلولان بود.

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران در افتتاحیه‌ی مجهزترین فیزیوتراپی استان قزوین؛ همت کانون معلولین توانا در راه‌اندازی یک مرکز فیزیوتراپی مجهز برای معلولان را ستودنی دانست .
دکتر محمدعلی محسنی بندپی اظهار داشت: تمام جزئیات راه‌اندازی مرکز نیروانا بر اساس یافته‌های بین‌المللی پیش رفته و این برای من و همکارانی که تخصص مرتبط را دارند محرز است.
مشاور عالی رئیس سازمان بهزیستی کشور با عنوان این نکته که معلولان به خدمات توانبخشی به‌طور دائم نیاز دارند، ابراز داشت: نیاز یک فرد معلول به توانبخشی به چند جلسه‌ی فیزیوتراپی ختم نمی‌شود بلکه این خدمات در طول عمر افراد دارای معلولیت باید جاری باشند اما هزینه‌های پیش‌رو از عهده‌ی خانواده‌های این افراد برنمی‌آید.
بندپی افزود: در کشور ما مسئولان بیش از خود افراد دارای معلولیت نیاز به توانبخشی دارند و رده‌های بالای کشوری در نیاز به این مسئله نیازمندتر از سایر گروه‌ها هستند.
وی از مخالفت نمایندگان مجلس با کاندیداتوری نابینایان در انتخابات مجلس ابراز تاسف کرد و ابراز داشت: مگر نمایندگان مجلس با چشم، تصمیم‌گیری می‌کنند که نابینایی نابینایان در این زمینه ایجاد محدودیت کند.
محسنی بندپی اذعان داشت: نابینایان در توانمندی و استعداد نه تنها چیزی از سایرین کمتر ندارند بلکه از بسیاری افراد بالاتر نیز هستند.
وی با بیان این مطلب که مسئولان نباید در ارائه‌ی سرمایه‌های این مملکت برای خدمت‌رسانی به معلولان دریغ کنند تصریح کرد: افزایش آگاهی‌های مسئولان در مورد معلولان باید در صدر برنامه‌ها قرار گیرد.
محمدعلی محسنی بندپی افزود: تمام افرادی که در امور معلولان دخیل هستند و فعالیت می‌کنند باید در ارتقای ارائه‌ی خدمات درمانی به این افراد بکوشند.
بندپی بیان کرد: مجریان کشور باید تعهد بیشتری نسبت به افراد دارای معلولیت داشته باشند و شوراهای اسلامی شهرها می‌توانند از نهادهای فعال در عرصه‌ی معلولان باشند.
محسنی همچنین گفت: سازمان‌های بیمه‌گر باید تمهیداتی بیاندیشند تا تمام نیازهای درمانی معلولان را به‌گونه‌ای پوشش دهند که این افراد نگران درمان خود نباشند.
رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران عدم اشتغال معلولان را از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی این افراد دانست و گفت: تخصیص ۳ درصد سهمیه‌ی استخدام‌ها به افراد دارای معلولیت می‌تواند رافع این معضل باشد.
وی در پایان گفت: مناسب‌سازی، توانمندسازی و توانبخشی۳ اصل مهم سازمان جهانی بهداشت است و این سازمان به همه‌ی کشورها ۷ سال فرصت داده تا برنامه‌های مربوط به افراد دارای معلولیت را با اکشن‌پلن این سازمان منطبق کنند.

منبع: رقیه بابایی، سایت کانون توانا، 25 فروردین 1395

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *