کتاب “گفت و گو: گروه تلگرامی توانمندان فرهیخته”

گفت و گو: گروه تلگرامی توانمندان فرهیخته
جلد اول: مرداد – دی ماه ۱۳۹۴

گروه توانمندان فرهیخته به مدیریت علی نوری از مرداد ماه سال ۱۳۹۴ در برنامه تلگرام ایجاد شد و پس از مدتی به سوپر گروه ارتقا پیدا کرد. هدف این گروه اطلاع رسانی رویدادهای جدید، همفکری درباره موضوعات معلولیتی جهت اتحاد و شناخت بیشتر، همچنین بحث و تبادل نظر در مورد مشکلات و امکانات شهرهای مختلف است.
Tavanmandane-Farhikhte-No.1اعضا این گروه خودمونی، بسیاری از مدیران انجمن ها، مراکز و موسسات ویژه معلولان همچنین نخبگان توانمند فعال از همه استان ها و سراسر ایران هستند و هم اکنون بیش از ۴۰۰ نفر در این گروه حضور فعال دارند. کتاب “گفت و گو: گروه تلگرامی توانمندان فرهیخته” توسط دفتر فرهنگ معلولین و با مشخصات زیر منتشر شده است:

گفت و گو: گروه تلگرامی توانمندان فرهیخته، جلد اول: مرداد – دی ۱۳۹۴، به کوشش علی نوری، دفتر فرهنگ معلولین، اسفند ۱۳۹۴، ۴۷۷ صفحه.

مقدمه
تمایز اصلی انسان از دیگر موجودات در نطق، سخن گفتن و گفت‎وگو است. اگر انسان این ویژگی را نداشت تا حدّ حیوان سقوط می‎کرد و تمدن، فرهنگ، شهرسازی، تألیف کتاب، ابداع زبان و ادبیات، شعر و هنر و دیگر کارکردهای اینچنینی را از دست می‎داد. در واقع انسانیت آدمی وابسته به سخن گفتن و ناطق بودن او است.
مخترعین و نخبگان به تدریج روش‎ها و وسایلی کشف کردند تا معلولان هم همگام با دیگر مردم بتوانند از نطق خدادادی خود بهره‎مند شوند. یکی از سامانه‎های جدید که ابداع شد و در اختیار معلولین قرار گرفت «شبکه‎های موبایلی» است. البته این شبکه‎ها اگر درست استفاده شود برای همه مردم می‎تواند سودمند باشد. اما عموم معلولان به شبکه‎های موبایلی نیازمندتر می‎باشند و تأثیر آنها در جامعه و فرهنگ معلولان مضاعف است. نابینایان، ناشنوایان و دیگر قشرهای دارای معلولیت نیاز مبرم و احتیاج حیاتی به ارتباطات اجتماعی و گفت‎وگو دارند. بسیاری از نقصان‎ها و آسیب‎هایی که بر اثر معلولیت عارض به دستگاه فاهمه و ادراکی آنان شده، با گفت و شنود و ارتباط با همنوعان مرتفع می‎گردد.
اما از طرف دیگر شهرنشینی مدرن، انسان‎ها و حتی اعضاء خانواده‎ها را از یکدیگر دور کرده و بین آنها دیوارهای بلندی از سامانه‎های شهرنشینی کشیده شده است. در چنین شرایطی وسایل مخابراتی و ارتباطی به انسان کمک می‎کند تا از پَس این دیوارها روابط انسانی را سامان دهد. شبکه‎های موبایلی از جمله وسایلی است که علاوه بر این ویژگی‎ها محاسنی مثل ارزانی، سرعت، تصویر و صدای توأمان و اشتراک‎پذیری گروهی و چند نفره همزمان را دارد. در واقع شبکه‎های موبایلی زیر کرسی نشستن یک خانواده و گفت‎وگوی رو در روی آنان را به یاد می‎آورد و ساخت مدرن همان نوع روابط انسانی است که قرن‎ها با زندگی انواع جوامع عجین شده بود. معلولان از این ابزار باید برای سامان‎دهی به نواقص زیست جمعی خودشان خوب بهره‎برداری و استفاده کنند. اما متأسفانه در ایران نه آموزش وجود دارد و نه تجارب مطلوب مکتوب شده و نه توسط نخبگان به بحث و مباحثه و نقادی کشیده شده است. از این‎رو همگان از جمله گروه‎های دارای معلولیت در وادی گام بر‎می‎دارند و شبانه‎روز با سیستمی کار می‎کنند که ابعاد، تبعات و روشمندی مطلوب و نامطلوب آن را به درستی نمی‎شناسند.
دفتر فرهنگ معلولین در شرایط و اقتضائات مختلف به مشاوره با متخصصان از رشته‎های مختلف پرداخت و سرانجام تصمیم‎ گرفته شد یک شبکه راه‎اندازی و مدام تبعات، ورودی و خروجی‎های آن مطالعه شود. پس از مدتی به این فکر افتادیم با مکتوب‎سازی اطلاعات مندرج در شبکه، راه را برای تعمیم نظرخواهی باز کنیم. یعنی محتویات چند ماه را به صورت یک کتاب در اختیار نخبگان قرار دهیم و از نظر روشی و محتوایی به بررسی آن بپردازیم.
البته دغدغه و رویکرد اصلی ما اقتضائات فرهنگی و اجتماعی معلولین هستند و هرگونه بررسی در این چارچوب انجام می‎پذیرد. مجموعه‌ای که پیش‎روی شما است حاصل شش ماه مباحث و گفت‎وگوهای شبکه‎ای است که اختصاص به موضوعات معلولیت دارد. مشترکین ممکن است دارای معلولیت باشند و ممکن است عادی ولی در زمینه مباحث معلولیت صاحب نظر می‌باشند. این مباحث از ساختار زمانی و روزانه بیرون آمده و مباحث ذیل چندین موضوع تنظیم شده است. تلاش شده مباحث دو بُعد یا چند بُعدی، حداکثر ذیل دو موضوع درج شود. البته اینگونه مباحث اندک‎اند.
این مجموعه شامل دو فصل است: فصل نخست گزارشگر محتویات و مندرجات شبکه است و فصل دوم مجموعه مقالاتی درباره ابعاد شبکه‌های مجازی و موبایلی است.
در فصل نخست، عناوین هر مبحث به ترتیب الفبا مرتب شده‎اند و ساختار تفریعی دارند. یعنی یک عنوان یا سرفصل مثل جامعه‎شناسی چند شاخه فرعی زیر آن آمده است. شیوه مجموعه‎سازی به دقت رعایت شده و تلاش کرده‎ایم همه مباحث مرتبط به یک موضوع در کنار هم قرار گرفته و یک مجموعه نسبتاً جامع شکل گیرد. پس از سامان‎دهی و تنظیم مطالب و مباحث، به بررسی محتوایی هر بحث می‎پردازیم. هدف اصلی این است که کشف شود این مطالب تا چه اندازه برخوردار از استحکام علمی است و هر مجموعه‎ای از مباحث، دارای ابداعات و نوآوری هست یا نه؟ و اگر هست کیفیت آن چه وضعیتی دارد؟ سوم اینکه می‎خواهیم بدانیم تحلیل‎ها تا چه اندازه قوی و منطقی و روشمند است؟ چهارمین نکته‎ای که درصدد کشف آن هستیم این است که این مباحث تا چه اندازه از میراث تاریخی ادبی، هنری، پزشکی، روایی، قرآنی و فقهی برخوردار است؟ و بالاخره نکته پنجمی که می‎‎خواهیم بدانیم این است که این مباحث تا چه اندازه برای حلّ مشکلات عامه معلولان سودمند است؟
این اولین تجربه در این زمینه است، از این‎رو از کسانی که این مجموعه را مطالعه می‎فرمایند خواهشمندیم درصدد کشف این یافته‎ها باشند و یافته‎های خود را یادداشت و برای ما ارسال کنند.
حجةالاسلام و المسلمین سیدجواد شهرستانی نماینده آیت الله العظمی سیدعلی سیستانی با تأسیس دفتر فرهنگ معلولین سنگ بنای امور فرهنگی معلولان را گذاشته‎اند و همواره از پروژه‎های مختلف این دفتر حمایت فرموده‎اند، بطوری که تاکنون کارنامه حجیمی از محصولات عرضه شده یا در حال تکمیل و نهایی شدن است. در پایان از همه منتقدان تقاضا داریم با راهنمایی‎های خود در پیشبرد اهداف این طرح ما را یاری فرمایند.
(علی نوری/ اسفند ۱۳۹۴)

فهرست

صفحه ۱ – ۱۵۱ (html)

مقدمه ۵
پدیدآورندگان ۷
فصل نخست: مندرجات شبکه
آسیب‎شناسی ۱۳
آمار ۱۷
آموزش و پرورش ۲۱
اختراعات ۲۵
ادبیات ۳۳
ارتباطات ۵۱
ازدواج ۵۵
استقلال و وابستگی ۷۱
اسناد ۷۷
اطلاع‌رسانی ۸۱
اقتصاد ۸۷
بهزیستی ۹۵
بیمه ۱۰۹
پزشکی ۱۱۳
پژوهشگران معلولین ۱۴۵
تردد ۱۴۹

ص ۱۵۲ – ۳۱۲ (html)

تشکل‎ها ۱۵۳
جامعه شناسی ۱۸۳
حدیث ۱۹۹
حقوق ۲۰۵
خاطره ۲۴۳
خانواده ۲۵۱
خدمات ۲۵۷
روان‎شناسی ۲۶۵
شخصیت شناسی ۲۶۹

ص ۳۱۳ – ۴۷۷ (html)

شعر ۳۱۳
صدا و سیما ۳۳۵
فرهنگ دینی ۳۳۹
فیلم‎ها ۳۴۳
قرآن ۳۴۷
کارت‎شناسایی ۳۵۱
کتاب‎شناسی ۳۵۵
کتاب گویا ۳۶۳
کلیات ۳۶۷
مناسب سازی ۳۷۵
مناسبت ها ۳۸۳
ناشنوایان ۳۸۹
جشنواره و نمایشگاه ‎ ۳۹۳
واژه شناسی ۴۰۳
ورزش ۴۱۳
هنر ۴۲۵
فصل دوم: دیدگاه‌ها و متون تحلیلی
کارآیی و اهمیت شبکه موبایلی معلولان ۴۳۳
تلگرامی شدن روابط در زندگی روزمره ۴۳۹
آسیب‌شناسی شبکه‌های اجتماعی ۴۴۵

دریافت متن کامل کتاب (PDF)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *