کتاب “گفت و گو: گروه تلگرامی توانمندان فرهیخته”

گفت و گو: گروه تلگرامی توانمندان فرهیخته
جلد اول: مرداد – دی ماه 1394

گروه توانمندان فرهیخته به مدیریت علی نوری از مرداد ماه سال 1394 در برنامه تلگرام ایجاد شد و پس از مدتی به سوپر گروه ارتقا پیدا کرد. هدف این گروه اطلاع رسانی رویدادهای جدید، همفکری درباره موضوعات معلولیتی جهت اتحاد و شناخت بیشتر، همچنین بحث و تبادل نظر در مورد مشکلات و امکانات شهرهای مختلف است.
Tavanmandane-Farhikhte-No.1اعضا این گروه خودمونی، بسیاری از مدیران انجمن ها، مراکز و موسسات ویژه معلولان همچنین نخبگان توانمند فعال از همه استان ها و سراسر ایران هستند و هم اکنون بیش از 400 نفر در این گروه حضور فعال دارند. کتاب “گفت و گو: گروه تلگرامی توانمندان فرهیخته” توسط دفتر فرهنگ معلولین و با مشخصات زیر منتشر شده است:

گفت و گو: گروه تلگرامی توانمندان فرهیخته، جلد اول: مرداد – دی 1394، به کوشش علی نوری، دفتر فرهنگ معلولین، اسفند 1394، 477 صفحه.

مقدمه
تمایز اصلی انسان از دیگر موجودات در نطق، سخن گفتن و گفت‎وگو است. اگر انسان این ویژگی را نداشت تا حدّ حیوان سقوط می‎کرد و تمدن، فرهنگ، شهرسازی، تألیف کتاب، ابداع زبان و ادبیات، شعر و هنر و دیگر کارکردهای اینچنینی را از دست می‎داد. در واقع انسانیت آدمی وابسته به سخن گفتن و ناطق بودن او است.
مخترعین و نخبگان به تدریج روش‎ها و وسایلی کشف کردند تا معلولان هم همگام با دیگر مردم بتوانند از نطق خدادادی خود بهره‎مند شوند. یکی از سامانه‎های جدید که ابداع شد و در اختیار معلولین قرار گرفت «شبکه‎های موبایلی» است. البته این شبکه‎ها اگر درست استفاده شود برای همه مردم می‎تواند سودمند باشد. اما عموم معلولان به شبکه‎های موبایلی نیازمندتر می‎باشند و تأثیر آنها در جامعه و فرهنگ معلولان مضاعف است. نابینایان، ناشنوایان و دیگر قشرهای دارای معلولیت نیاز مبرم و احتیاج حیاتی به ارتباطات اجتماعی و گفت‎وگو دارند. بسیاری از نقصان‎ها و آسیب‎هایی که بر اثر معلولیت عارض به دستگاه فاهمه و ادراکی آنان شده، با گفت و شنود و ارتباط با همنوعان مرتفع می‎گردد.
اما از طرف دیگر شهرنشینی مدرن، انسان‎ها و حتی اعضاء خانواده‎ها را از یکدیگر دور کرده و بین آنها دیوارهای بلندی از سامانه‎های شهرنشینی کشیده شده است. در چنین شرایطی وسایل مخابراتی و ارتباطی به انسان کمک می‎کند تا از پَس این دیوارها روابط انسانی را سامان دهد. شبکه‎های موبایلی از جمله وسایلی است که علاوه بر این ویژگی‎ها محاسنی مثل ارزانی، سرعت، تصویر و صدای توأمان و اشتراک‎پذیری گروهی و چند نفره همزمان را دارد. در واقع شبکه‎های موبایلی زیر کرسی نشستن یک خانواده و گفت‎وگوی رو در روی آنان را به یاد می‎آورد و ساخت مدرن همان نوع روابط انسانی است که قرن‎ها با زندگی انواع جوامع عجین شده بود. معلولان از این ابزار باید برای سامان‎دهی به نواقص زیست جمعی خودشان خوب بهره‎برداری و استفاده کنند. اما متأسفانه در ایران نه آموزش وجود دارد و نه تجارب مطلوب مکتوب شده و نه توسط نخبگان به بحث و مباحثه و نقادی کشیده شده است. از این‎رو همگان از جمله گروه‎های دارای معلولیت در وادی گام بر‎می‎دارند و شبانه‎روز با سیستمی کار می‎کنند که ابعاد، تبعات و روشمندی مطلوب و نامطلوب آن را به درستی نمی‎شناسند.
دفتر فرهنگ معلولین در شرایط و اقتضائات مختلف به مشاوره با متخصصان از رشته‎های مختلف پرداخت و سرانجام تصمیم‎ گرفته شد یک شبکه راه‎اندازی و مدام تبعات، ورودی و خروجی‎های آن مطالعه شود. پس از مدتی به این فکر افتادیم با مکتوب‎سازی اطلاعات مندرج در شبکه، راه را برای تعمیم نظرخواهی باز کنیم. یعنی محتویات چند ماه را به صورت یک کتاب در اختیار نخبگان قرار دهیم و از نظر روشی و محتوایی به بررسی آن بپردازیم.
البته دغدغه و رویکرد اصلی ما اقتضائات فرهنگی و اجتماعی معلولین هستند و هرگونه بررسی در این چارچوب انجام می‎پذیرد. مجموعه‌ای که پیش‎روی شما است حاصل شش ماه مباحث و گفت‎وگوهای شبکه‎ای است که اختصاص به موضوعات معلولیت دارد. مشترکین ممکن است دارای معلولیت باشند و ممکن است عادی ولی در زمینه مباحث معلولیت صاحب نظر می‌باشند. این مباحث از ساختار زمانی و روزانه بیرون آمده و مباحث ذیل چندین موضوع تنظیم شده است. تلاش شده مباحث دو بُعد یا چند بُعدی، حداکثر ذیل دو موضوع درج شود. البته اینگونه مباحث اندک‎اند.
این مجموعه شامل دو فصل است: فصل نخست گزارشگر محتویات و مندرجات شبکه است و فصل دوم مجموعه مقالاتی درباره ابعاد شبکه‌های مجازی و موبایلی است.
در فصل نخست، عناوین هر مبحث به ترتیب الفبا مرتب شده‎اند و ساختار تفریعی دارند. یعنی یک عنوان یا سرفصل مثل جامعه‎شناسی چند شاخه فرعی زیر آن آمده است. شیوه مجموعه‎سازی به دقت رعایت شده و تلاش کرده‎ایم همه مباحث مرتبط به یک موضوع در کنار هم قرار گرفته و یک مجموعه نسبتاً جامع شکل گیرد. پس از سامان‎دهی و تنظیم مطالب و مباحث، به بررسی محتوایی هر بحث می‎پردازیم. هدف اصلی این است که کشف شود این مطالب تا چه اندازه برخوردار از استحکام علمی است و هر مجموعه‎ای از مباحث، دارای ابداعات و نوآوری هست یا نه؟ و اگر هست کیفیت آن چه وضعیتی دارد؟ سوم اینکه می‎خواهیم بدانیم تحلیل‎ها تا چه اندازه قوی و منطقی و روشمند است؟ چهارمین نکته‎ای که درصدد کشف آن هستیم این است که این مباحث تا چه اندازه از میراث تاریخی ادبی، هنری، پزشکی، روایی، قرآنی و فقهی برخوردار است؟ و بالاخره نکته پنجمی که می‎‎خواهیم بدانیم این است که این مباحث تا چه اندازه برای حلّ مشکلات عامه معلولان سودمند است؟
این اولین تجربه در این زمینه است، از این‎رو از کسانی که این مجموعه را مطالعه می‎فرمایند خواهشمندیم درصدد کشف این یافته‎ها باشند و یافته‎های خود را یادداشت و برای ما ارسال کنند.
حجةالاسلام و المسلمین سیدجواد شهرستانی نماینده آیت الله العظمی سیدعلی سیستانی با تأسیس دفتر فرهنگ معلولین سنگ بنای امور فرهنگی معلولان را گذاشته‎اند و همواره از پروژه‎های مختلف این دفتر حمایت فرموده‎اند، بطوری که تاکنون کارنامه حجیمی از محصولات عرضه شده یا در حال تکمیل و نهایی شدن است. در پایان از همه منتقدان تقاضا داریم با راهنمایی‎های خود در پیشبرد اهداف این طرح ما را یاری فرمایند.
(علی نوری/ اسفند 1394)

فهرست

صفحه 1 – 151 (html)

مقدمه 5
پدیدآورندگان 7
فصل نخست: مندرجات شبکه
آسیب‎شناسی 13
آمار 17
آموزش و پرورش 21
اختراعات 25
ادبیات 33
ارتباطات 51
ازدواج 55
استقلال و وابستگی 71
اسناد 77
اطلاع‌رسانی 81
اقتصاد 87
بهزیستی 95
بیمه 109
پزشکی 113
پژوهشگران معلولین 145
تردد 149

ص 152 – 312 (html)

تشکل‎ها 153
جامعه شناسی 183
حدیث 199
حقوق 205
خاطره 243
خانواده 251
خدمات 257
روان‎شناسی 265
شخصیت شناسی 269

ص 313 – 477 (html)

شعر 313
صدا و سیما 335
فرهنگ دینی 339
فیلم‎ها 343
قرآن 347
کارت‎شناسایی 351
کتاب‎شناسی 355
کتاب گویا 363
کلیات 367
مناسب سازی 375
مناسبت ها 383
ناشنوایان 389
جشنواره و نمایشگاه ‎ 393
واژه شناسی 403
ورزش 413
هنر 425
فصل دوم: دیدگاه‌ها و متون تحلیلی
کارآیی و اهمیت شبکه موبایلی معلولان 433
تلگرامی شدن روابط در زندگی روزمره 439
آسیب‌شناسی شبکه‌های اجتماعی 445

دریافت متن کامل کتاب (PDF)

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.