۱۷ میلیارد دلار درآمد سالیانه آمریکا از توریسم معلولان

۱۷ میلیارد دلار درآمد سالیانه آمریکا از توریسم معلولان

تحقیقات انجام شده توسط موسسه OPEN DOORS ORGANIZATION که یک سازمان غیرانتفاعی به منظور ایجاد شرایط کسب و کار و آموزش برای موفقیت معلولین در بازارهای اقتصادی و ایجاد محصولات و خدمات دسترس برای معلولین درآمریکا می باشد , نشان می دهد توریسم معلولین تاثیرات بسیار چشمگیری دراقتصاد گردشگری امریکا دارد , این مطالعه که درسال ۲۰۱۵ صورت گرفته نشان می دهد سالمندان و معلولین در سال فقط درزمینه سفر ۱۷/۳میلیارد دلار هزینه کرده اند که درمقایسه با رقم ۱۳/۴ میلیارد دلار درسال ۲۰۰۲ رشد چشمگیری داشته است .مطالعه و نظر سنجی که موسسه ODO انجام داده نشانگر آن است که بیش از۲۶ میلیون نفر ازمعلولین دردوسال گذشته با ۷۳ میلیون سفر با هدف 16529تفریح , کار , سیاحت , درمان و ….اقتصاد گردشگری آمریکا را متحول نموده اند .
این مطالعه همچنین به موارد دیگری پرداخته است که تا حدودی مانع رشد کامل صنعت توریسم معلولین و سالمندان می باشد . با گذشت بیش ازبیست و پنج سال از تصویب قانون حمایت ازمعلولین در آمریکا موسوم به ADA هنوز دربرخی موارد خصوصا”درمسافرت های هوایی , امکانات هتل ها و مراکز اقامتی و برخی از رستوران ها و مراکز پذیرایی موانع و مشکلاتی وجود دارد , هرچند این کاستی ها درمقایسه با بررسی های انجام شده در سال ۲۰۰۵ بشدت کاهش یافته است , اما موارد اندکی هنوز باقی مانده است .
درگزارش سال ۲۰۱۵ آمده است معلولین و سالمندان به تنهایی در سفرهای خود ۱۷/۳ میلیارد دلار درسال هزینه کرده اند و این درحالی است که هر معلول یا سالمند بالاجبار بایک یا دو همراه اعم از افراد خانواده , دوستان و حتی پرستار ومراقب به سفر می رود که بدین ترتیب اثر و ارزش اقتصادی سفر معلولین در واقع به حداقل دوبرابر یعنی ۳۴/۶ میلیارد دلار درسال بالغ می گردد .
بررسی ها یادآور می شود ۷۲% از معلولینی که با هواپیما مسافرت کرده اند گفته اند که برخی از ایرلاین های هوایی دارای مشکلات و موانعی هستند و ۶۵% ازمعلولین و سالمندان ایراد و اشکالاتی در سیستم خدمات دهی فرودگاه ها را یادآور شده اند . این ارقام درنظرسنجی های سال ۲۰۰۵ به ترتیب ۸۴% و ۸۲% بوده است . دراین گزارش آمده است موانع موجود دردسترسی به خدمات هتل ها و رستوران ها و موانع ارتباطی برای معلولین به شدت کاهش یافته است .
گزارش ۵۳ صفحه ای موسسه ODO یافته های دقیقی را نه تنها درالگوهای سفر بلکه در خصوص نوع سفر و هزینه های سفر برای معلولین و سالمندان را مورد بررسی قرار داده , همچنین به جزئیات سفر با کشتی های تفریحی کروز و حمل ونقل زمینی ازجمله خدمات جابجایی با خودروهای عمومی , خدمات استفاده ازامکانات ارتباطی مانند اینترنت , تلفن همراه و ابزار وتجهیزات کمکی درمسافرت و نیز محبوب ترین مقاصد سفرهای ملی و بین المللی معلولین را مورد مطالعه وارزیابی قرار داده است .
بازتاب این گزارش و پژوهش های ازپیش انجام شده بیانگر آن بوده است که بازار توریسم معلولین از رشد قابل توجهی برخوردار گردیده , باوجودیکه در سال ۲۰۰۲ اولین مطالعات در سراسر آمریکا صرفا”به منظور جلب توجه صنعت توریسم و ترغیب آن به خدمات دهی به گردشگران معلول و سالمند صورت گرفته بود , اما با گذشت ۱۳ سال تاثیر اقتصادی سفر معلولین چنان در اقتصاد توریسم کشور سایه انداخته است که سرمایه گذاران اقتصادی حاضر نیستند به راحتی این بازار بکر و روبه رشد را ازدست بدهند و درتلاشند شرایط وامکانات بیشتری فراهم کنند تا معلولین و سالمندان بیشتری به سفر واستفاده از خدمات جانبی که منافع اقتصادی برای آنان درپی خواهد داشت را ترغیب نمایند . این تفکر به ویژه در سفرهای هوایی در فرودگاه های بزرگ بیشتر نمایان است . درحال حاضر بیش از یک میلیون سفر با صندلی چرخدار در فرودگاههای آمریکا توسط معلولین انجام می شود و پیش بینی می شود این رقم با افزایش چشمگیری در سال های آینده همراه باشد و به همین لحاظ برنامه ریزی برای تامین خدمات مورد نیاز معلولین و سالمندان بویژه افراد دارای صندلی چرخدار دراولویت اهداف بنگاه های اقتصادی دراین زمینه است .
موسسه ODO دریک نظرسنجی آنلاین درماههای ژانویه و فوریه ۲۰۱۵ دربین ۱۲۹۱ نفر از معلولین با معلولیت های جسمی , حرکتی , نابینایی , ناشنوایی و بطورکلی افرادی که با نوعی محدودیت درزمینه راه رفتن , بالارفتن ازپله , بلندکردن و یاحمل اثاثیه , افراد با نیازبه اطلاعات شنیداری و دیداری و لمس کردن علائم و اطلاعات به این موضوع دست یافته است که , ازسال ۲۰۰۲ تا کنون تحولات چشمگیری درتامین امکانات موردنیاز معلولین در زمینه سفر پدید آمده , اما هنوز کاستی ها و ایراداتی وجود دارد که باید مورد توجه قرارگیرد .
این گزارش درپایان یادآوری نموده بیش از ۵۰۰ شرکت , موسسه و سازمان غیرانتفاعی و دولتی در تهیه این گزارش همکاری داشته اند و تمامی آنها برای برنامه ریزی در رفع مشکلات به جا مانده تلاش خود را ادامه خواهند داد .
منبع: ۰۱/۰۸/۲۰۱۵ WWW.DISABLED-WORLD.COM ؛ سایت آداک گردشگران معلولین، ۱۴ مرداد ۱۳۹۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *