گزارش هفدهمین کنگره فدراسیون جهانی ناشنوایان 2015 در شهر استانبول ترکیه

گزارش هفدهمین کنگره فدراسیون جهانی ناشنوایان در شهر استانبول ترکیه 2015

ترجمه سهیلا مسلمی‎پور
28 ژوئیه

مراسم افتتاحیه کنگره جهانی ناشنوایان هفدهمین کنگره جهانی ناشنوایان با حضور کالین آلن ـ رئیس فدراسیون جهانی ناشنوایان (WFD) ـ و ارکومنت تاتریوردی ـ رئیس انجمن ناشنوایان ترکیه ـ در استانبول ترکیه افتتاح شد.
در مراسم افتتاحیه حاضرین نمایشی از اجرای منحصر به فرد جشن فرهنگ ترکیه را مشاهده کردند. در کنار آن استقبال رسمی از طیف وسیعی از شخصیت‎های برجسته انجام گرفت.
در پایان روز سخنرانی خانم دکتر لیزا کوپنین از فنلاند رئیس سابق فدراسیون جهانی مورد با استقبال حضار قرار گرفت.
29 ژوئیه
در این روز کنگره با سخنرانی خانم هند آل شعیر از عربستان سعودی در حالی آغاز به کار کرد که صحنه با تصویر بزرگی از نماد حقوق بشر آذین‎بندی شده بود.
او بر توجه و احترام به کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت (CRPD) به ویژه افراد ناشنوا تاکید کرد و فعالیت ناشنوایان را در این زمینه، شرط لازم به رسمیت شناخته شدن حقوق آنها توسط دیگر افراد دانست.
در ادامه دکتر سویا موری از ژاپن از چهار چوب حمایتی حقوق بشر از افزایش دانش افراد ناشنوا سخن گفت.
همواره بخش اعظم کنگره جهانی ناشنوایان به اجتماع ناشنوایان کشورهای مختلف و گپ و گفت آن‎ها با یکدیگر اختصاص می‎یابد. بسیاری از نمایندگان همدیگر را ملاقت می‎کنند، بدین ترتیب دوستی‎های جدیدی شکل می‎گیرد و در مورد موضوع‎های روز کنگره ـ حقوق بشر و زبان و فرهنگ ناشنوایان ـ با یکدیگر جهت پیشبرد اهداف کنگره بحث و گفتگو می‎کنند.
30 ژوئیه
کنگره جهانی با برگزاری دو کمیسیون عمومی ادامه یافت. سخنرانان این دو نشست از ایالات متحده آمریکا بودند و به ارائه‎ی تحقیقات‎شان در زمینه‎ای آموزش و پرورش ناشنوایان و دسترسی به تکنولوژی‎های روز پرداختند.
دکتر پیتر هاوزر به ارائه‎ی تحقیقاتش در زمینه تحصیلات ناشنوایان به ویژه ضرورت آموزش زبان اشاره به کودکان در مدارس پرداخت. او اشاره کرد که تاکنون هیچ موسسه‎ای تحقیقات مستقلی درباره‎ی این عقیده که زبان اشاره موجب ضربه زدن به توانایی گفتار کودکان ناشنوا می‎شود، انجام نداده است. در واقع علم عصب شناسی مزایای متعددی را برای کودکان ناشنوایی که در سال‎های اولیه‎ی زندگی‎شان در معرض یادگیری زبان اشاره قرار داشتند را بر می‎شمارد.
در نشست دیگر خانم ملیسا مالزکان به حضار گفت که افراد ناشنوا به فن‎آوری‎های مختص خودشان نیاز دارند. او افزود که افراد ناشنوا می‎توانند با پیشرفت‎های بسیاری که در زمینه فن‎آوری‎های بصری بوجود آمده است، از آن برای ایجاد فرصت‎های جدید جهت برقراری ارتباط، یادگیری، و ترویج زبان اشاره استفاده کنند. نمونه‎های متعددی از فن‎آوری‎های موجود از قبیل: اپلیکیشن‎های تلفن همراه مخصوص آموزش زبان اشاره، کتاب‎ها الکترونیکی و…. باعث می‎شود تا افراد ناشنوا با استفاده از آنها بتوانند کیفیت زندگی خود را بهبود دهند. خانم مالزکان در خاتمه نوید آینده‎ای بهتر با استفاده از فن‎آوری‎های جدید و به روز را به افراد حاضر در کنگره دادند.
31 ژوئیه
با نزدیک شدن به پایان برگزاری کنگره، برنامه‎ها عموماً حول محور دو کمیسیون کشورهای توسعه یافته و بهداشت می‎گردد.
اکثر افراد ناشنوا در کشورهایی با درآمد کم تا متوسط زندگی می‎کنند.
خانم آشورا میکائیل از کشور کنیا که تحقیقاتی در رابطه با موانع و مشکلات ناشنوایان در سیستم قضایی انجام داده است، جوامع ناشنوا کشورها را به برقراری ارتباط با سازمان‎های غیرانتفاعی بین‎المللی همچون WFD و WHO تشویق کرد. او به این نکته نیز اشاره کرد که کیفیت آموزش در کشورهای در حال توسعه نیاز به تمرکز و توجه خاصی دارد. در کشورهای در حال توسعه کمتر از 10 درصد از افراد ناشنوا به آموزش عمومی و 2/1 درصد به آموزش عالی دسترسی دارند.
در ادامه دکتر کتی چواز از کانادا تشخیص سلامت روانی افراد ناشنوا توسط پزشکان متخصص را دارای اهمیت خواند. او تاکید کرد که پزشکان متخصص می‎بایست با زبان اشاره آشنا باشند تا با برقراری ارتباط مؤثر با آن‎ها، نهایت دقت را در تشخیص بیماری ناشنوایان داشته باشند.
اول آگوست
مراسم اختتامیه هفدهمین کنگره جهانی ناشنوایان روز پایانی کنگره در حالی برگزار گردید که نمایندگان کشورهای مختلف متقاضی حضور در دو یا سه نشست هفدهمین کنگره جهانی ناشنوایان با صدور قطعنامه‎ای که در آن موضوعات مورد بحث در طول برگزاری کنگره جمع‎بندی گردیده بود، به کار خود پایان داد.
هفدهمین کنگره جهانی ناشنوایان از 28 ژوئیه تا اول آگوست سال 2015 با حضور اعضاء فدراسیون جهانی ناشنوایان و 1312 نفر شرکت کننده از 97 کشور جهان در شهر استانبول ترکیه برگزار گردید.

منبع: سایت رسمی فدراسیون جهانی ناشنوایان؛ مجله پیک ناشنوا، شماره اول، ص18

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *