افتتاح آکادمی کودک نابینا در سرای محله بهارستان تهران

6065به گزارش ایران سپید اعظم ترابی که در لندن زندگی میکند و عمده تجهیزات مورد نیاز این آکادمی را از آنجا تهیه کرده و همراه خود به ایران آورده است، میگوید: بخش بزرگی از یادگیری کودکان تا سه سالگی شکل میگیرد . در این دوره، کودک رنگها و شکلها را میبیند و تصویر واضحی از اجسام در ذهنش نقش میبندد اما کودکان نابینا از این همه محرومند آنها درک درستی از رنگ و شکل اشیا ندارند و تا سالها بعد نمیتوانند محیط اطراف خود را تجسم کنند. من در لندن با مراکز نابینایی و آموزشهایی که برای افراد نابینا تدارک دیده شده بود آشنا شدم. جای خالی این آموزشها در کشورم من را بر آن داشت تا در این زمینه تلاش کنم در ابتدا فکر میکردم شهرهای دورافتاده و محروم از این امکانات بی بهره اند به همین دلیل اولین مرکز را در مرودشت استان فارس راه انداختم که در حال حاضر افراد نابینا از کودک تا جوانان بیست و چند ساله به آن مراجعه و از آموزشهایش استفاده میکنند .
بعدها دیدم کودکان شهرهای دیگر ایران حتی تهران نیز از این امکانات بی بهره اند. با اینکه تعداد زیادی از کودکان نابینا در این شهرها زندگی میکنند ترابی با شور و اشتیاق، آماده راه اندازی مرکز بود میگفت سه شب است نتوانسته ام بخوابم در بین بچه ها راه میرفت و بر سر و روی آنها دست میکشید. هنگام گشایش آکادمی، خود را به عابد ملکی، شهردار منطقه رساندم. او در جواب این سؤال که چه برنامه ای برای تجهیز مراکزی اینچنینی در منطقه 12 دارید منطقه ای که به نوعی در تهران مرکزیت عبور و مرور نابینایان را به خود اختصاص داده است؟
گفت: وقتی میتوانیم بگوییم فضاهای شهر را برای همه شهروندان مناسب کرده ایم که اقشار مختلف شهروندان از جمله معلولان و نابینایان نیز بتوانند از مجموعه های شهری، سرای محلات و محیطهای فرهنگی استفاده کنند. هر چند قسمت کوچکی از این مجموعه ها به این افراد اختصاص یافته باشد. شهرداری تهران نیز آماده است که اگر استفاده از این فضاها بیشتر شود مکانهای بزرگتری را در اختیار این اقشار قرار دهد.
یکی از برنامه های عمومی شهرداری مناسبسازی فضاها برای استفاده معلولان است از قبیل همسطح سازی معابر و قرار دادن مسیرهای ویژه. همه مجموعه های شهرداری باید برای استفاده همه شهروندان آماده شوند و این موضوع با مشارکت خود شهروندان و مدیریت مردم و شورایاریها و هیئت امنای محلات در دست اقدام است دیگر اینکه هر جا حضور گسترده تری از نابینایان را داشته باشیم میتوانیم مراکزی را برای استفاده آنان توسعه دهیم.
او افزود: با توجه به اینکه در این منطقه، یک مرکز و مدرسه نابینایان هم داریم و این مجموعه که امروز راه اندازی شد حتما برنامه همسطح سازی و مناسبسازی معابر این قسمت را در دستور کار قرار میدهیم. قندهاری، معاون فرهنگی اجتماعی منطقه نیز با اشاره به اینکه بنایمان بر این است که در بخش خدمات به اقشار مختلف، جنبه مردمی کار تقویت شود و برنامه ریزی و حمایت کار توسط خود مردم انجام شود افزود: متاسفانه در دستگاهها اداری اتفاقات خوبی شروع میشود ولی چون کارها وابسته به مدیریتهاست با تغییر مدیریت کارها تعطیل میشوند ایده راه اندازی این مجموعه توسط یکی از شهروندان نیکوکار مطرح شده و بخش زیادی از تجهیزات توسط خیرین تامین و پیگیریها توسط معتمدین محلی انجام شده است.
شهرداری نیز در گام اول مکانی را برای این کار اختصاص داده و در گام بعدی برخی از نواقص تجهیزات را در چند روز پایانی برطرف کرده است. ما بعنوان پایلوت این مجموعه را در سطح محدودی راه اندازی کرده ایم هرچه خدمات این مرکز گسترده تر شود و نیاز بیشتری احساس شود ما هم آمادگی توسعه و تکمیل خدمات را در فضاهای مناسبتری خواهیم داشت. سراغ خانم ترابی رفتم سعی داشت شهردار و خبرنگاران را متقاعد سازد که نیاز به این مراکز برای کودکان نابینا بسیار حیاتی است او مرتب میپرسید آیا تا حال کودکی نابینا را همراه مادرش در شهر دیده اید؟ این کودکان جایی برای گذراندن اوقات فراغت ندارند که از خانه خارج شوند اینجا بهترین جا برای گذران اوقات فراغت این کودکان است.
دو اتاق نسبتا بزرگ طبقه زیرین سرای محله، جایی بود که ترابی تمام عشق خود را به کودکان نابینا در آن به معرض نمایش گذاشته بود. او میگفت در اینجا هیچ چیز بی دلیل نیست. از خطوط و برجستگیهای کفپوش تا .. کودک نابینا و کم بینا هر دو اینجا جای دارند. درختی با تنه و شاخه های برجسته و برگهایی با جنس متفاوت بر روی دیوار تا کلیدهای پیانو بر روی زمین. از نقش برجسته حروف بینایی و معادل بریل آنها تا یک مانیتور led بزرگ ساخت وطنی که حروف بینایی را در مقیاس بزرگ و با کنتراست رنگ نمایش میداد. از کتابهای بریل با کیفیت بسیار خوب که هدیه کتابخانه سلطنتی انگلستان بود تا مدل حیوانات مختلف که برای لمس کردن کودکان آماده شده بودند و همزمان با لمس صدا، کودک را متوجه میکرد چه حیوانی در دست دارد. از جنسهای مختلف پارچه که برای لمس کردن و آموختن آماده شده بودند تا .. اینها بخشی از تجهیزات به نمایش در آمده بود.
ترابی میگفت: این امکاناتی بود که من در لندن با آن آشنا شدم حتما در ایران هم میتوان چیزهای دیگری پیدا کرد و به این مجموعه افزود برای همین از همه مردم و به ویژه خیرین میخواهم در این امر مشارکت نمایند. اتاق دیگر این مجموعه اما اتاقی تاریک بود که در آن کودکی که بهره کمی از بینایی داشت به راحتی میتوانست با آسمان شب آشنا شود نقش ستارگان مختلف از ستاره شمال تا دب اکبر و .. و مدلی از سیر حرکت ماه و کامل شدن هلال آن. ترابی میگوید: شاید دو سه ماهی طول بکشد تا بتوانیم بچه هایی را که با ما تماس میگیرند کلاسبندی کنیم تا همه بتوانند از این مرکز بهره ببرند ما باید کودکان را از نظر سطح سنی جدا کنیم همچنین آنان را از نظر درجه بینایی طبقه بندی کنیم و بعلاوه جایگاهی برای کودکانی که علاوه بر مشکل بینایی از معلولیت مضاعفی رنج میبرند تعریف کنیم.
من از خانواده ها میخواهم برای اطلاع از ساعات کار و ثبت نام با شماره همراه من “09391500873” تماس بگیرند ترابی در پایان میگوید: باور نمیکنید تا حال چند نفر از چند شهر کشور با من تماس گرفته اند و خواسته اند این مرکز را در شهر آنها هم تأسیس کنیم. آرزوی من این است که با کمک دیگران بتوانیم این خدمات را گسترش دهیم”کباری”
منبع: سایت ایران سپید، 28 مهر 1394

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *