رئیس اداره بهزیستی استان قم در دفتر فرهنگ معلولین

حضور مهمانان

behzisti01روز پنجشنبه مورخه 10 دی‎ماه 1394 دکتر رضا سلیقه به همراه معاونان محترم ایشان ساعت 10 تا 12 صبح مهمان دفتر فرهنگ معلولین بودند. آقای علی نوری قائم مقام دفتر با خیر مقدم، حضور آنان را گرامی داشت و گزارشی از آثار و فعالیت‎ها تقدیم نمود.
سپس محمد نوری مدیر دفتر درباره چند مطلب توضیحاتی عرضه نمود و در ادامه جناب دکتر سلیقه و سایر مدیران به فراخور تخصص و حوزه کاری خود توضیحاتی فرمودند.
اما گزارش آقای محمد نوری با تبیین اهمیت فرهنگ در جامعه هدف آغاز شد و گفت: همه مشکلات جامعه هدف مرتبط با فرهنگ است، از این‎رو فرهنگ زیربنا و اساس است. اگر امور فرهنگی معلولین سامان پذیرد، ازدواج، اشتغال، درآمد، تحصیل، بیمه، خدمات پزشکی هم به دنبال آن تسهیل خواهد شد.
فرهنگ در معنای وسیع آن مدّنظر است. جامعه‎ای که از نظر فرهنگی توجیه شده، به روش خودجوش بسیاری از مساعدت‎ها را انجام می‎دهد و بسیاری از وظایف را برعهده می‎گیرد. گروه‎های مرجع مثل معلمین، استادان، روحانیون اگر از نظر فرهنگی به امور معلولان آگاه باشند، جامعه را در جهت حلّ معضلات هدایت می‎کنند. اما فرهنگ مثل اقتصاد قواعد و ضوابط دارد و نمی‎توان توقع داشت خود به خود سامان‎مند شود. دفتر فرهنگ معلولین، آگاهانه و پس از مطالعات فراوان این نام را برگزید، سپس از کارشناسان کمک گرفت و تلاش نمود در چارچوب قواعد تلاش کند.
اصلی‎ترین و ریشه‎ای‎ترین مسئله معلولین کمی یا فقدان تولیدات فرهنگی در برخی زمینه‎ها است. اگر بتوانیم تولیدات فرهنگی را به حدّ مطلوب برسانیم، در واقع بسیاری از شاخص‎ها را می‎توان به سوی مثبت شدن پیش برد. همانطور که کارشناسان اقتصادی می‎گویند، اگر تولید اقتصادی به حد مطلوب برسد تورم، اشتغال و بسیاری از معضلات اقتصادی اصلاح خواهد شد؛ در زمینه فرهنگ هم اگر تولیدات فرهنگی درست شود، دیگر معضلات را تحت تأثیر قرار می‎دهد.
behzisti02هم اکنون شاخص‎های تولیدات فرهنگی در ایران بسیار پایین است: تألیف و انتشار کتب درباره معلولیت و معلولین در ایران نسبت به سایر کشورهای منطقه بسیار کمتر است؛ تألیف و عرضه پایان‎نامه در زمینه‎های معلولیتی اندک است؛ فیلم، سریال، مقاله، سایت، وبلاگ، نشریه، کتاب گویا، کتاب الکترونیک و کتابخانه نیز شاخص‎های مطلوبی ندارد. اگر روزی اینها به حدّ مطلوب برسند، می‎توان انتظار داشت دیگر امور هم سامان می‎پذیرد.
اما دفتر فرهنگ معلولین، به رغم امکانات محدودی که دارد اما پشتیبانی جناب حجۀ الاسلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی را دارد؛ نفس گرم ایشان ما را بس است. هیچ‎گاه نبوده که چیزی برای پروژه‎های معلولین بخواهیم و ایشان نه بگوید. حتی اگر موجود نباشد می‎فرمایند به زودی آماده می‎شود. خداوند به ایشان شفای عاجل مرحمت فرماید یک تنه چند ده مؤسسه، چندین سایت، چندین بیمارستان و کتابخانه و پروژه‎های خیریه‎ای را مدیریت می‎فرماید. ایشان در مورد افزایش تولید کتاب فرمودند با دانشگاه‎ها ارتباط برقرار کنیم و پایان‎نامه‎ها را به سوی کتاب شدن جهت بدهیم جلساتی داشته‎ایم و تأثیر آن خوب بوده بطوری که امسال بیشتر نسبت به سال گذشته داشتیم.
این دفتر حدود سیصد عنوان کتاب تاکنون و طی پنج سال تولید و تألیف کرده است، بعضی چاپ شده، بعضی در حال چاپ است و برخی در حال آماده‎سازی است.
تلاش کردیم هیچ کتاب تکراری که دیگران کار کرده یا کار می‎کنند، تولید نکنیم، همچنین تلاش کرده‎ایم آثاری که مورد نیاز و ضروری‎ و مرجع‎تر است عرضه شود. انواع دایرۀالمعارف، کتاب‎شناسی‎ها و فرهنگ‎ها جزء کارهایی است که تألیف آنها تمام شده یا رو به اتمام است.
در عرصه کتاب گویا حدود چهار هزار ساعت تولید شده است. در مورد مجله گفتنی است دغدغه انتشار مجله‎ای مثل بسیاری از نشریاتی که منتشر می‎شود نداریم بلکه مجله‎ای که جامع و کامل به موضوعات و مشکلات بپردازد، فرهنگ‎ساز باشد و راه کار بدهد مدنظر بوده است. هرچند تولید چنین مجله‎ای بسیار شاق است ولی با تلاش همکاران و خود معلولین تاکنون 7 شماره منتشر شده است. بطوری که در دانشگاه‎ها و مراکز علمی و پژوهشی جا باز کرده است.
بالاخره به سهم خود درصدد افزایش تولیدات فرهنگی هستیم زیرا معتقدیم هرکار و هر اقدام بهزیستی نیاز به پیوست فرهنگی دارد. اقدامی مثل کاشت حلزون از طرف شما ولی وظیفه ما هم آماده‎سازی پیوست فرهنگی برای این پروژه است. از این‎رو دفتر فرهنگ معلولین در خدمت شما است و بهزیستی تاکنون هر امری داشته ما انجام داده‎ایم.
behzisti03یکی از آسیب‎های کنونی «گسست فرهنگی» است یعنی مدیران و مسئولین بعضاً از فرهنگ و دغدغه‎های اعتقادی و فرهنگی جامعه هدف فاصله دارند. مردم مسلمان هستند و ما باید با مجهز شدن به فرهنگ اسلامی با آنها تعامل داشته باشیم. اگر کسی بخواهد با نقل قول از فلاسفه و کارشناسان غیر مسلمان با جامعه هدف گفت‎وگو کند، موفق نخواهد شد. اما اگر با آیه و روایت از معصومین با جامعه هدف صحبت کند موفق می‎شود. برای حلّ این مشکل لازم است جزوات توجیهی برای مدیران تولید شود. این دفتر اعلام آمادگی کرده است وحتی یک کتابچه هم برای مدیران سازمان بهزیستی کشور عرضه کرد.
مجله توان‎نامه در خدمت مدیران بهزیستی است تا با مردم و اقشار نخبه و گروه‎های مرجع تعامل نزدیک‎تر داشته باشند.
جناب دکتر سلیقه رئیس بهزیستی استان قم در ادامه این دفتر و حاج آقا شهرستانی را نعمت الهی دانست و از خدمات این دفتر تشکر کرد. سپس گزارش مبسوطی از فعالیت‌ها و خدمات بهزیستی استان قم برای جامعه معلولان ذکر کرد. همچنین ایشان پیوست فرهنگی را برای بهزیستی لازم و مطلوب شمرد و از معاونان خود خواست با این دفتر همکاری مطلوب و همه‎جانبه داشته باشند. از مدیر دفتر فرهنگ معلولین هم خواست بیشتر با مدیران بهزیستی هماهنگ باشد. جلسه به هنگام اذان ظهر به پایان رسید و مدیر دفتر از آقای عمادی مسئول مشارکت های مردمی بهزیستی استان قم به خاطر زحماتشان برای تشکیل این جلسه تشکر کرد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.