کتاب های اهدائی حجت الاسلام سید محمود دعایی به کتابخانه تخصصی معلولان

کتاب های اهدائی حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی به کتابخانه تخصصی معلولان

تلفن زنگ زد و مسئول دفتر جناب آقای دعایی رئیس محترم مؤسسه و انتشارات اطلاعات گفت، حاج آقا پنجاه کارتن کتاب و روزنامه صحافی شده را می خواهند به کتابخانه تخصصی معلولان هدیه کنند. خبر مهم و مسرت بخشی بود. مه متر اینکه چندی قبل برای یک شماره مجله که قیمت زیادی نداشت، مدیرش می گفت اول پولش را بپردازید بعداً می فرستیم و در شرایطی که همه مدیران درصدد ترمیم کسری بودجه هستند، اگر مدیری پنجاه کارتن کتاب جهت ارتقای سطح دانش و فرهنگ معلولان اهدا کند، حتماً مصداقی از ایثارگری است. دست این مدیر را باید به گرمی فشرد و نامش را با احترام و تکریم در تاریخ ثبت کرد.
با انتشار خبر اهداء آقای دعایی، یکی از نابینایان کتابخانه معلولان، حدیث زیر را تلاوت کرد:
قال رسول الله(ص): من قاد ضریراً اربعین خطوة علی ارض سهلة لایفی بقدر ابرة من جمیعه طِلاع الارض ذهباً. (بحارالانوار، ج 72 ، ص 15)
هرکس نابینایی را در زمین هموار چهل گام راهنمایی کند سر سوزنی از این عملش با همه کو ههای طلا برابر نیست.
راهبری نابینا اگر این مقدار پاداش داشته باشد، راهبری فکری قطعاً پاداش افزو نتر دارد. بهترین کمک به معلولان، هدایت و راهبری فکری و دستگیری از طریق زمین هسازی جهت پیشرفت علمی، فرهنگی و معنوی است. کتا بهای ارسالی حاج آقا دعایی نیز تأثیرش در هدایت و پیشرفت فکری این جامعه بسیار است. از ای نرو ایشان ذخیره عظیمی برای عقبای خود پیش فرستاده است.
ایشان از روحانیون خو شنام و موفق بوده و هست. روزنامه اطلاعات طی سه دهه که با مدیریت ایشان منتشر می شود، یکی از ک محاشی هترین روزنام هها و مؤثرترین آنها بوده و همواره بر مصالح و منافع عامه مردم تأکید داشته است.
یکی از علل موفقیت ایشان، به فکر مصائب مردم بودن و اهتمام به امور مسلمین داشتن است. زیرا همانطور که در کتاب خاطراتشان ثبت است، از طبق های برخاسته که مصائب و آلام را با تمام وجود احساس کرده و وقتی به مقامی و ریاستی دست یافت، به مردم پشت نکرد بلکه در کنار مردم ماند. مردم هم با تمام وجود او را دوست دارند. کتا بهای اهدایی ایشان با مهر کتابخانه تخصصی معلولان مزین شد و در قفس هها رفت و امید است به رو شهای مختلف معلولان از آن بهر همند شوند.
لازم به ذکر است معلولان ایران از مراحل مختلف گذر کرده و هم اکنون بسیاری از آنها در پس تهای عالی اجتماعی مثل استادی دانشگاه و وکالت اشتغال دارند. اما متأسفانه کتابخانه تخصصی که مشتمل بر کتب مرجع و مهم، نشریات، فیل مها، کتب بریل، کتب الکترونیک، کتب گویا و خلاصه همه نیازهای معلولان نخبه باشد، در ایران وجود نداشت تا اینکه جناب حج ةالاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی در سال 1391 به دفتر فرهنگ معلولان دستور تأسیس این کتابخانه را فرمودند و با امکانات اندک شروع شد.
اما با پشتیبانی ایشان و رفتن به نمایشگا ههای کتاب داخلی و خارجی مثل نمایشگاه بی نالمللی کتاب شارجه امارات، تلاش کردیم هر آنچه به زبا نهای عربی، انگلیسی، فرانسه و فارسی درباره معلولین منتشر می شود خریداری شود و به تدریج نخستین کتابخانه تخصصی معلولان در منطقه شکل بگیرد.
هم اکنون این کتابخانه شامل این آثار است:
1 کتاب ویژه معلولان و معلولیت مثل کتب درباره نابینایی و نابینایان؛ ناشنوایی و ناشنوایان؛ فقدان حس حرکتی و معلولیت های ذهنی/ 2000 عنوان
2 کتاب الکترونیک/ 5000 عنوان
3 فیل مهای ویژه معلولین/ 300 عنوان
4 کتب بریل/ 1000 نسخه
5 کتب صوتی و گویا/ 7000 عنوان
6 نشریات/ 50 عنوان
7 تحقیقات، جزوات، اسناد و پایان نامه ها/ 10000 عنوان

با دریافت نشریات و کتب عمومی و مرجع مانند کتب ارسالی موسسه اطلاعات، دو کار روی این آثار انجام می شود:
1. با مطالعه این آثار، عناوین سودمند در نوبت گویا شدن قرار میگیرند.
2. آثاری که به نحوی ارتباط با مسائل و مباحث معلویتی و معلولان دارد به گرو ههای پژوهشی ارسال می شود. برای نمونه، روزنامه اطلاعات مجلد و صحافی شده به تیمی می رود که مشغول پروژه معلولیت و معلولان در آینه روزنامه اطلاعات است. این پروژه گویای تحولات تاریخی معلولیت در ایران است.
اما پس از اتمام مطالعه و پژوهش آثار در قفس ههای کتابخانه تخصصی معلولان چیده می شود.
این کتابخانه شامل دو گونه آثار است: آثار ویژه معلولیت و معلولان و آثار مرتبط با پژوه شها و مطالعات درباره معلولیت و معلولان. از ای نرو منابع موجود را از ابتدا به دو دسته ویژه و مطالعاتی تقسیم کرد هایم. اهمیت کتب اهدایی از همین جا معلوم می گردد. یعنی هر مقدار کتا بهایی بیشتر در اختیار کتابخانه قرار گیرد، کتاب صوتی (گویا)،کتاب بریل و پژوه شهای درباره موضوعات معلولیت و معلولین گسترش خواهد یافت.
علاوه بر همه اینها، این آثار در اختیار معلولان ارباب رجوع نیز قرار می گیرد. از شهرهای دور و نزدیک برای نوشتن پایا ننامه و تحقیقات با این کتابخانه تماس گرفته و درخواست منابع می کنند. نیز به محل کتابخانه جهت مطالعه تشریف می آورند. البته هنوز امکانات محدودی داریم. زیرا بر اساس توصیه ریاست چند سال اول باید به گردآوری منابع بپردازیم. همچنین مستحضر هستید، منابع درباره معلولیت و معلولان، کم و دیریاب است و باید از کشورهای مختلف جستجو شوند.
در پایان مجدداً از جناب حج ةالاسلام والمسلمین سید محمود دعایی به دلیل اهدای انبوهی از کتب و جراید به کتابخانه تخصصی معلولان وابسته به دفتر فرهنگ معلولان تشکر می نماییم و موفقیت و سلامت را برای ایشان آرزو می نماییم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *