ضایعه نخاعی، هیچکس کامل نیست

ضایعه نخاعی
این کتاب توسط پژوهشگران مرکز منطقه‌ای آسیب‌های نخاعی دلاویر ولی تألیف شده و توسط سه تن از مترجمین به فارسی برگردانده شده است. مشخصات این کتاب اینگونه است:
ضایعه نخاعی: راهنمای کامل آموزشی برای مراقبان، خانواده و بیماران، ترجمه رؤیا حبیبی، فاطمه قمشی و سودابه بهرامی، تهران، کتاب ارجمند، چاپ دوم، 1392، 207ص. چاپ اول: 1390. فروست: رو در رو با پزشک 14.
این کتاب در هجده فصل به ساختار و عملکرد نخاع و آسیب به آن و عوارض آسیب‌ها می‌پردازد. سرفصل‌های آن اینگونه است: مراکز توان‌بخشی افراد دارای ضایعات نخاعی؛ ضایعه نخاعی؛ مثانه؛ روده؛ تنفس؛ پوست؛ دستگاه قلبی ـ عروقی؛ تغذیه؛ فعالیت‌های روزمره؛ تجهیزات؛ مسائل روانشناختی؛ خدمات شغلی و حرفه‌ای؛ تفریح درمانی؛ ایاب و ذهاب و مسافرت؛ جنسیت و ویژگی‌های آن؛ پیگیری مراقبت از افراد دارای ضایعات نخاعی.

هیچکس کامل نیست
اتوتاکه هیروتادا نویسنده کتاب هیچکس کامل نیست No One’s Re rfect در ژاپن در 6 آوریل 1976 به دنیا آمد اما بدون دست و پای کامل. دو دست او فقط قسمت بازو و دو پای او فقط قسمت ران را دارد. ولی هم اکنون که حدود چهل سال دارد بسیار شاداب، پر امید و سرزنده و پر تلاش است.
مهرداد صداقت (مستعار) این اثر را ترجمه با این مشخصات منتشر کرد:
هیچکس کامل نیست، تهران، نسل نواندیش، 1386، 465ص.
نویسنده در سه فصل به بیان خاطرات، حوادث زندگی، تجارب پرداخته و نیز علل موفقیت‌ها و شکست‌های خود را گزارش داده است. از هنگام تولد تا دوره نوجوانی و جوانی تا اکنون که معلم در مدرسه ابتدایی توکیو است، را گزارش کرده است.
مطالعه این اثر برای معلولان سودمند است چون راه‌کارهای تجربه شده برای پشت سر گذاشتن موانع و رمز و رازهای پیشرفت و موفقیت را گزارش کرده است.

مهارت‌های خانواده و مدیریت هیجانات
دکتر فریده احراری رودی، کتابی با عنوان مهارت‌های خانواده و مدیریت هیجانات در 83 صفحه تألیف و عرضه کرده است. غیر از عنوان نام ناشر، تاریخ چاپ و محل چاپ ذکر نشده است. محتوای آن دارای این مباحث است:
ارتباط والدین و فرزندان، الگوی تربیت فرزند، موفقیت و روش کسب آن، نقش رایانه در موفقیت، شادی و امید، اعتیاد و پیامدهای آن، شکل‌گیری شخصیت فرزند، نقش خانواده، ارتباط مؤثر و سازنده، ناهنجاری، مشکلات رفتاری جوانان، ارتباط مثبت با نوجوانان، تشویق سازنده، آموزش‌ها، مدیریت احساسات، هیجانات و نقش آن، خشم، استرس، مشکلات روانی، پدیدارشناسی سوگ، سوگ درمانی.
این کتاب از نظر فن کتاب‌سازی و نویسندگی مشکلاتی دارد؛ از جمله ورود و ساختار درست و منطقی ندارد. گویا مباحث پراکنده‌ای را بدون نظم خاص در کنار هم آورده است. نیز مشخصات ندارد.

آموزش و درمان اختلالات جنسی در افراد ضایعه نخاعی
دکتر سید محمدعلی یکتا مرام (متولد 1329) و کاظم نظم‌ده کتابی با مشخصات زیر تألیف و توسط سازمان بهزیستی منتشر کرده‌اند:
آموزش و درمان اختلالات جنسی در افراد ضایعه نخاعی، مقدمه ابوالحسن فقیه، تهران، سازمان بهزیستی، 1388، 144ص.
رئیس سازمان بهزیستی دکتر ابوالحسن فقیه در مقدمه‌ای یک صفحه‌ای چند نکته آورده است؛ از جمله آموزش و توجیه افراد دارای ضایعه نخاعی و خانواده‌های آنان را در پیشگیری بیماری‌ها و آسیب‌های جدید مؤثر می‌داند.
این کتاب دارای 11 فصل است: پروسه توان‌بخشی و اختلالات جنسی؛ آشنایی با دستگاه تناسلی مردان و زنان، مراحل واکنش جنسی، فعالیت جنسی، ناتوانی جنسی، درمان ناتوانی جنسی، سلامت و بهداشت جنسی، روش‌های جلوگیری از بارداری، مشکلات باروری و روش درمان آن، بارداری.
این کتاب در معاونت توان‌بخشی و روابط عمومی سازمان بهزیستی تدوین و عرضه شده است.

در راه انتظار: مجموعه شعر امید ملکی
امید ملکی (متولد 1370) و دارای معلولیت جسمی و حرکتی از سال 1387 به سرودن شعر روی آورده و در سال 90 اولین کتاب شعر خودش را به نام دل نوشته چاپ کرده است.
مجموعه اشعار حاضر شامل مناجات‌های ملکی با خداوند، مدح اهل بیت(ع) و بالاخره اشعار اجتماعی است. این مجموعه با مشخصات زیر چاپ شده است:
در راه انتظار، تهران، انتشارات نظری، 1394، 128ص.
برای نمونه یک قطعه از اشعار او را می‌آورم:
خدایا در دلم غوغاست امشب/اسیر موج این دریاست امشب
خدایا قایقم پارو شکسته/غریب و بی کس و تنهاست امشب
نشانم ده تو فانوس نجاتی/در این ظلمت که جانفرساست امشب
ملک در ساحل امنی تو بنشان/که چشمانم پی فرداست امشب

راهنمای مسائل جنسی در ضایعات نخاعی
دکتر ثروت هروآبادی (متولد 1305)، فارغ‌التحصیل در سال 1331 از دانشگاه تهران، دانشکده پزشکی و در سال 1334 موفق به دریافت تخصص گوش و حلق و بینی از همان دانشگاه شد. او علاوه بر تدریس در دانشگاه‌های تهران به تحقیق و تألیف هم پرداخته است. او این کتاب را در دو بخش تألیف کرده است: آناتومی و فیزیولوژی دستگاه جنسی؛ اختلالات جنسی در افراد دارای ضایعات نخاعی.
در تنظیم این اثر مهندس برجیان هم همکاری داشته و با این مشخصات منتشر شده است:
راهنمای مسائل جنسی در ضایعات نخاعی، ثروت هروآبادی و منصور برجیان، تهران، سازمان بهزیستی و انجمن علمی و آفرینش‌های هنری معلولان ایران، چاپ دوم، 1391، 79ص.

استانداردهای مناسب‌سازی بناها و محیط‌های شهری
منصور برجیان و بهزاد جغتایی این اثر را تدوین و با مشخصات زیر منتشر کرده‌اند:
استانداردهای مناسب‌سازی بناها و محیط‌های شهری برای افراد دارای معلولیت، مقدمه یحیی سخنگویی معاونت امور توان‌بخشی، چاپ اول، 1388، چاپ دوم، تهران، انجمن علمی و آفرینش‌های هنری معلولان ایران و سازمان بهزیستی، 1393، 300ص.
این کتاب شامل دستورالعمل‌ها و قوانین و مقررات در زمینه مناسب‌سازی و نیز تحلیل و بررسی برخی از مقررات است. دارای این مباحث می‌باشد:
کلیات قوانین بزرگسالان؛ تعاریف اصطلاحات؛ فضاها و مکان‌های قابل دسترسی: پارکینگ‌ها، شیب‌ها، رمپ، پله، آسانسور، در و پنجره، ورودی، آبخوری، توالت، اتاق توالت، محل ادرار، دستشویی، وان حمام، ظرفشویی، وغیره؛ رستوران‌ها و کافه تریاها؛ تسهیلات و مراقبت‌های پزشکی؛ کار و تجارت؛ کتابخانه‌ها؛ مسکن موقت مثل هتل و مهمانسرا؛ حمل و نقل.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.