برگزاری چهارمین گردهمایی کانون ناشنوایان ایران

برگزاری چهارمین گردهمایی کانون ناشنوایان ایران
( تهران، 1381)

چهارمین گردهمایی اساسنامه کانون ناشنوایان ایران در روزهای پنج‌شنبه و جمعه دوم و سوم خردادماه 1381 ‌در تهران، هتل مشهد به سرپرستی آقای مبشری رئیس کانون ناشنوایان ایران و آقای دکتر گیتی دبیر کل کانون ناشنوایان ایران برگزار گردید.
هدف این گردهمایی بازسازی اساسنامه کانون ناشنوایان و تجدیدنظر مالی توسط 44 نفر از روسای کانون ناشنوایان بود. اعلام و فراخوان برنامه‌ها توسط آقای حبیب تهرانی‌زاده اجرا گردید. پس از تلاوت قرآن کریم توسط هادی ظهوریان، دبیر کانون ناشنوایان خراسان و سرود جمهوری اسلامی، آقای مبشری دبیر همایش ضمن خیر مقدم از مهمان‌ها از آنها درخواست همکاری و تجدیدنظر در اساسنامه نمود.
در این همایش 10 نفر از رؤسا و پیشکسوت‌ها به سخنرانی پرداختند که با سخنرانی دکتر نجفی رئیس وقت تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی بهزیستی کشور جلسه مذکور آغاز شد خلاصه مطالب سخنرانی‌ها به شرح زیر است.
دکتر نجفی رئیس وقت تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی کشور، گفت: ضمن خیر مقدم بسیار خوشحال هستم که این جمع صمیمی را در بین شما ناشنوایان می‌بینم. ان‌شاءاللّه که این گردهمایی صمیمانه مفید واقع گردد.
در سال‌های اخیر تشکل‌های غیردولتی (N.G.O) توسعه یافته و خوشبختانه در بخش‌های دیگر معلولیت‌ها حتی سالمندان تشکل غیردولتی وجود دارد. در برنامه سوم توسعه، گرایش به سوی غیردولتی و خصوصی شدن و حمایت از آنها است. حال که زمینه آماده است دست در دست هم دهیم و با هم متحد شویم و در جهت ایجاد جامعه بهتر برای ناشنوایان تلاش کنیم، با توجه به فناوری باید روز به روز در جهت ساماندهی وضعیت اقدام کرد. سازمان‌های دولتی همه مشکلات ناشنوایان را حل نخواهند کرد، کسانی که می‌خواهند به این کانون‌ها خدمت کنند در ابتدا باید اطلاع‌رسانی و آگاهی دادن به جامعه را آغاز کنند و در مرحله بعد ارتباط با ارگان‌ها و طرح مسائل و مشکلات ناشنوایان را در نظر داشته و در این زمینه گام برداند. وی افزود: ما در بهزیستی در خدمت شما هستیم و قبل از هر موضوعی، توانمندی‌های شما را به جامعه انتقال می‌دهیم. اگر موضوعی را در سطح جامعه مطرح می‌کنید، جامعه باید بتواند پذیرای شما باشد. متحد بودن و مشارکت داشتن باعث موفقیت شما می‌شود، تفرقه به شما خدمت نمی‌کند شاید تا دو سال آینده قدرت‌ها در دست تشکل‌های غیردولتی قرار گیرد، و از حرکت‌های صحیح حمایت کرده و در جهت جلوگیری از حرکت‌های غلط تلاش نماید. متأسفانه در تهران از نظر امکانات مشکل داریم، مطمئن باشید من و همکارانم در سازمان بهزیستی در خدمت شما هستیم.
دکتر خسرو گیتی دبیر کل کانون ناشنوایان ایران ضمن خیر مقدم درباره دو سال کار در خصوص کانون ناشنوایان و تصویب اساسنامه سخن گفتند. اساس این جلسات بر اساس بخش‌هایی از قطعنامه اسفندماه شهرستان کرج می‌باشد در آن جلسه قطعنامه‌ای صادر و به وسیله آقای زینلی به حاضران با اشاره تفهیم شد که دو دیدگاه وجود دارد:
1ـ دیدگاه اول و نگاه کهنه: احتیاج ناشنوایان به سرپرست و عدم توانایی‌های آنها
2ـ دیدگاه دوم و نگاه تازه که نتیجه پیشرفت ناشنوایان ایرانی و ناشنوایان کشورهای دیگر – علیرغم ناتوانی در شنیدن- بوده که قدرت تصمیم‌گیری و سازماندهی و غیره می‌باشد. افراد از شنوایان راهنمایی گرفته اما اساس کارها را خودشان انجام می‌دهند و این نوعی از قدرت مدیریت است.
این شعار که (ما ناشنوایان توانایی‌ها و حقوق خود را شناخته‌ایم و در تلاش برای بهتر زیستن دست در دست هم می‌دهیم)
مفهوم دیدگاه دوم و نگاه تازه را می‌رساند
هم اکنون شناساندن ناشنوا به جامعه و جامعه به ناشنوایان از نظر شنواها هنوز ناشناخته است. کانون 41 سال قدمت دارد و باید این تشکل‌ها را که مهمترین عامل شناسایی آنها تلویزیون است معرفی نماییم.
بارها جشن و برنامه اجرا نمودیم و صدا و سیما مطلب و رپرتاژ از ما گرفتند ولی تا به حال هیچکدام از آنها را پخش نکردند؟ البته آقای نجفی آمادگی خود را جهت همکاری با ناشنوایان اعلام نمودند که ان‌شاءاللّه در آینده نزدیک شاهد باشیم.
آقای عباسیان رئیس انجمن مربیان و اولیا ناشنوایان ایران ضمن ابراز خشنودی از جمع صمیمانه رؤسای ناشنوایان از آنها خواست که دست در دست هم گذاشته و در تلاش هرچه بهتر شدن اساسنامه کانون ناشنوایان ایران همکاری نمایند. ایشان اظهار نمود، ما ناشنوایان باید حق خود را از جامعه بگیریم که در واقع حق پایمال شده است.
حق ناشنوایان استفاده از رابط و روابط عمومی است.
آقای قاسم حیدری رئیس کانون ناشنوایان دورود که در این همایش حضور داشت گفت:
با تشکر از آقای نجفی رئیس تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی و آقای دکتر گیتی دبیر کانون ناشنوایان ایران و آقای مبشری رئیس کانون ناشنوایان ایران ما منتظر هستیم تا نتیجه تشکل‌ها را در قالب مجمع به چشم مشاهده نماییم.
نهادهای دولتی نتوانسته‌اند احقاق حقوق ناشنوایان را به خوبی به دست آورند و تشکل‌های غیردولتی عامل مؤثری خواهند بود تا بتوانند مشکلات ناشنوایان را حل نمایند. ان‌شاءاللّه بتوانیم قوانین لازم جهت اهداف کانون را به تصویب برسانیم. در شهرستان دورود که بیش از پنج سال است کار می‌کنیم با مشکلات مواجه زیادی هستیم. از آقای نجفی تقاضا داریم مشکلات کانون‌ها را حل نمایند و مورد بررسی قرار دهند.
همچنین آقای مجید زینلی رئیس کانون ناشنوایان کرج در ادامه صحبت‌های آقای حیدری به این نکته اشاره کرد: خوشبختانه قطعنامه چهارم بر اساس نظرات و تصمیمات رؤسا و در کمیسیون‌های ششگانه با تغییراتی انجام شد و این قطعنامه برای اولین بار توسط خود ناشنوایان به تصویب رسیده است.
همه ما یک هدف را دنبال می‌کنیم و «آن خدمت به ناشنوا» است چون اعضا به صورت افتخاری در کانون کار می‌کنند نهادهای دولتی باید این افراد را حمایت کنند. خدمات سازمان‌های غیردولتی در تمام احوال باید به تساوی انجام گیرد، اگر بودجه‌ای به تصویب می‌رسد و یا کاری انجام می‌گیرد باید برای همه یکسان انجام ‌شود و تبعیضی قائل نشوند.
آقای روستا دبیر کانون ناشنوایان اصفهان در زمینه برگزاری این جلسات گفت: روایت است از امام رضا(ع) که یاد بگیرید، عمل کنید و بعد روایت کنید. با توجه به اهمیت شورا در قرآن کریم امیدواریم این جلسات مفید ادامه داشته باشد. ارتقای سطح علمی، رفاهی، اجتماعی ناشنوایان باید از عمده‌ترین هدف‌ها باشد و ما باید در این زمینه تلاش کنیم. ناشنوایان می‌توانند در مقاطع مختلف جامعه حضور داشته باشند و جامعه باید پذیرای آنها باشد و به وجودشان افتخار کند.
آقای امیر حمزه شعلی رئیس کانون ناشنوایان زاهدان گفت:
با تشکر از تمامی مسئولان محترم، کانون ناشنوایان ایران بیش از 40 سال است که فعالیت می‌کند، در سال 1375 اولین گردهمایی در زاهدان توسط اینجانب اجرا شد چون می‌خواستم دیوار مانع بین ناشنوایان و جامعه را در هم بشکنم و حقوق ناشنوایان را به جامعه بشناسانم و بسی جای خوشحالی است که از آن تاریخ تا کنون چندین گردهمایی صورت گرفته است. هم اکنون که همه گرد هم آمدیم سعی کنیم در هر چه بهتر شدن اساسنامه و قوانین لازم تلاش نماییم تا بتوانیم مشکلات خود را در سطح ایران برطرف نمائیم.
آقای طاهرخانی نماینده شرکت سمعک طاهر تهران، در زمینه تاریخچه اساسنامه اظهار داشت: تاریخچه اساسنامه قدیمی شده بود و اکنون برای تصویب و آماده نمودن اساسنامه جدید جا دارد از آقایان دکتر گیتی و مبشری تشکر نمایم. اینجانب به اتفاق مهندس رستمی شرکتی برای سمعک ناشنوایان ایجاد کردیم که در بررسی و تحقیقات در خصوص سمعک و مشاوره خانوادگی برای ناشنوایانی که توانایی مالی ندارند با قیمت نازل یا اقساط در اختیار کانون گذاشته می‌شود. در گردهمایی کرج در خصوص شرکت سمعک طاهر به رؤسای کانون‌ها توضیح داده شد، به کانون‌ها نامه دادیم تا با ما قرارداد ببندند. نماینده از شهرستان‌ها می‌پذیریم تا بتوانیم قدمی ناچیز برای ناشنوایان برداریم.
در پایان آقایان کریم رئیسی‌نیا و پرویز وفایی قهرمانان سابق کشتی پیشکسوت ناشنوایان در مورد زبان اشاره گفتند: باغچه‌بان برای ما ناشنوایان خیلی زحمت کشید و ما اکنون راه آن مربی عزیز را با خاطرات خوش و فراموش نشدنی ادامه می‌دهیم. قبلاً زبان اشاره ناشنوایان غیراستاندارد بود ولی خوشبختانه شاهد بهبود و پیشرفت در روند آن هستیم و امیدواریم در آینده نزدیک موفقیت روز افزون ناشنوایان ایران را نظاره‌گر باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *